Ασθένειες Μεγάλη κατάμαυρη κουτσουλιά

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Παιδια καλησπερα για να μην ανοιξω καινουριο θεμα (μηπως δεν θα υπαρξει λογος). 12 παρα γυρισα απο δουλεια βρηκα τον μαικλ να προσπαθει να χαλασει το πουκαμισο του μπαμπα. Και εκανε μια μεγαλη(οχι κανονικη) καταμαυρη κουτσουλια. Κοιταξα το κλουβι ειχε και μαυρες και τις σκουροπρασινες του, εβαλα κατευθειαν ασπρο χαρτι κ τον εκλεισα 1 1/2 ωρα μετα ειχε κανει μονο 2 μαυρες αλλα ειχαν κ λιγο ασπρο. Μολις τον εβγαλα μεσα σε κανα 30μιν εκανε 2-3 μαυρες και μια κανονικη η οποια μολις την εκανε πως να σας το εξηγησω ηταν μεσα σε φουσκα νερου που εσπασε αμεσως και εγινε νερουλη. Εκανε και αλλες φορες αλλα ηταν φυσιολογικες μαυρες με ασπρο. Ομολογω ειχε πολους μηνες να κανει. Θα ανεβασω φωτο τωρα απο πσ γτ απο κινητο δεν
 
Του έχεις καρβουνάκι στο κλουβί; Αν όχι να του βάλεις αμέσως, για πιθανή δηλητηρίαση.
Η γενική του εικόνα πως είναι;
Επίσης να τον κοιτάξεις απο κάτω για καρίνα.
 
Αυτη στο δαχτυλο ειναι η πρωτη που εκανε μολις ηρθα οι 2 απο το κλουβι και η αλλη ειναι η σκουρα πρασινη (αρκετα πιο σκουρα απο την φυσιολογικη του) Εγραψα ενα κατεβατο πριν και ξεχασα να γραψω τον λογο που τα εγραφα.
1ον δεν εχει καρβουνακι παντα ελεγα να του παρω καλου κακου αλλα το παρελειψα.
2ον κατι ειδα στο θεμα για τον ανθρακα και καταλαβα μπορω να το βρω στο φαρμακειο (τεταρτη σημερα κλειστα τα κτηνιατρια-πετ σοπ) πως να του τον δωσω;
Η γενικη κατασταση του ειναι κανονικη κοιταξα εχει φαει σπορια καιπεριμενω να τον δω να τα τρωει. Προχθες εφαγε αυτο το 'κλαδακι απο το σταφιλι και οχι το σταφυλι. (ειχα σκοπο να ρωτησω αμα κανει γιατι τρελενετε)
 

Συνημμένα

  • 36844540_10217082886409234_4268958588963127296_n.webp
    36844540_10217082886409234_4268958588963127296_n.webp
    18,4 KB · Προβολές: 43
  • 36933739_10217082886049225_1581642387019530240_n.webp
    36933739_10217082886049225_1581642387019530240_n.webp
    29,5 KB · Προβολές: 42
  • 36935859_10217082886849245_3457710258263162880_n (1).webp
    36935859_10217082886849245_3457710258263162880_n (1).webp
    78,7 KB · Προβολές: 44
  • σταφ.webp
    σταφ.webp
    36,1 KB · Προβολές: 45
Ευχαριστω πολυ. Θα παρω εναν να χω καλου κακου αφου με αυτον τον αλητη δεν ξερεις ποτε.
Μια χαρα ειναι μολις του αλλαξα φαγητο να δω αν θα φαει και επεσε με τα μουτρα.
Λαθος συναγερμος ευτυχως
 
Κι εγω είμαι κάπως ανήσυχος με την ιδέα του μαύρου χρώματος στην κουτσουλιά. Οι άνθρωποι που κάνουν μαύρα κακά είτε έχουν καταναλώσει σίδηρο είτε τα κοπρανά τους χρωματίζονται έτσι από χωνεμένο αίμα. Βεβαίως τα πτηνά τρώνε άλλες τροφές, κάποιες εκ των οποίων ίσως θα μπορούσαν να σκουρηνουν το χρώμα των περιττωμάτων τους, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι όλα ειναι καλά.
 
Σπορακια αυτη τη ριζα σταφυλιου μαρουλι και κανα ψιχουλο-τσιμπια απο ψωμι. Πριν πομυ καιρο μαλλον χρονια διαβασα ενα σχολιο (μπορει και απο την σισσυ) πως πως αν η κουτσουλια ειναι διαφορετικη απο τις λεγομενες κανονικες και ειναι "σταθερη" δεν ειναι απαραιτητο κατι κακο απλα ει αι φυσιολογικη λογω τροφης. Καπως ετσι και τοτε εκανε σκουρες ο μαικλ και επειδη ολη η εικονα του ηταν καλη τις θεωρησα φυσιολογικες.
 
Γυρισα σπιτι ηταν κλειστος μεχρι τωρα στο κλουβι απο τις 2:30 και εκανε μονο αυτα τα λιγα και εχει φτυσει μερικα σπορια (το κλασικο του χρονιο προβλημα)
Εμενα με προβληματιζει που ειναι νερουλες, παω να βρω ανθρακα και αν τον παω αυριο στον κτηνιατρο τι εξεταση να του ζητησω να του κανει; (Απο την προηγουμενη εμπειρια μου, καταλαβα δεν ξερουν τι να κανουν αλλα αμ τους υποδειξεις εσυ ειναι οκ)
 

Συνημμένα

  • tvra.webp
    tvra.webp
    36 KB · Προβολές: 21
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν βρεις πάρε και ζεόλιθο μικρής κοκκομετρίας για να έχεις. Λίγη ποσότητα χρειάζεται και έχει μεγάλο πορώδες ώστε να μπορεί να απορροφήσει κάποιες τοξίνες. Λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πω, ούτε συγκριτικές με το καρβουνάκι, αλλά μόνο τις γενικότητες που σου έχω γράψει και που και ο ίδιος έχω διαβάσει κατά καιρούς.
 
Πριν λιγο γυρισα απο δουλεια. Οι κουτσουλιες του ειναι φυσιολογικες, του ανοιξα και αφου καναμε αγαπουλες δεν εχει βαλει κωλο κατω και γλωσσα μεσα. Κτηνιατρο δεν θα τον παω αφου δεν θα ξερει τι να κανει και γω δεν ξερω τι να ζητησω.
Πηρα χθες αυτο, δεν του εδωσα καθως κοιμοταν και ακολουθησα το ενστικτο μου πως ειανι καλα. Για οσους εχετε χρισημοποιησει κανει για να το χω στο ντουλαπακι 1ων βοηθειων.an8.webp
 
Τάνια, αυτό είναι το λεγόμενο "καρβουνάκι"; Ρωτώ διότι διάβασα τις οδηγίες χρήσης του και είναι κατά του μετεωρισμού και της δυσπεψίας. Δεν είδα στις ενδείξεις κάποια σχέση με τις δηλητηριάσεις.
 
Πηγα φαρμακειο χθες και ζητησα ενεργο ανθρακα με κοιταγαν απορειμενοι για πιο λογο το θελω ή ποιος μου το πε και λεω προκειται για κατοικιδιο το θελω για τυχων δηλητηριαση και μου δωσε αυτο, λεει μονο αυτο εχω, ηταν και το μονο ανοιχτο-εφημερευον φαρμακειο.. και το πηρα
 
Η αλήθεια είναι ότι τώρα μιλάω με την κολλητή μου που έχει φαρμακείο και λέει ότι το μόνο προϊόν που υπάρχει σε καρβουνάκι (καθώς το παλιό προϊόν δεν κυκλοφορεί πλέον) είναι αυτό που σου έδωσαν. Υπήρχε και ένα άλλο το Νορίτ με ενεργό άνθρακα επίσης αλλά μάλλον ή απεσύρθη ή δεν κυκλοφορει ευρέως και δεν ξέρουμε αν είναι καλύτερο ή όχι αυτού που έχεις.
 
Η αλήθεια είναι ότι τώρα μιλάω με την κολλητή μου που έχει φαρμακείο και λέει ότι το μόνο προϊόν που υπάρχει σε καρβουνάκι (καθώς το παλιό προϊόν δεν κυκλοφορεί πλέον) είναι αυτό που σου έδωσαν. Υπήρχε και ένα άλλο το Νορίτ με ενεργό άνθρακα επίσης αλλά μάλλον ή απεσύρθη ή δεν κυκλοφορει ευρέως και δεν ξέρουμε αν είναι καλύτερο ή όχι αυτού που έχεις.
Αχρυαστο να μου ειναι και χαλαλιτα 7+€
 
Σημερα αποφασισα να του δωσω τον ανθρακα. Το κεφαλι του ηταν λιγδομενοκαι οταν μου ρθε ειχε σαλια στο στωμα. (Πιστευω πως αυτο ειναι ορμονικο που δεν εχει ταιρι, αλλα αφου δεν κανει κακο και λογω του ιστορικου του με το στομαχι του εδωσα).
Επειδη οπως αναφερεται στο θεμα της Σισυ πως δεν διαλυεται αποφασισα να του το δωσω ετσι αφου στην συριγγα εβγεναι μονο το νερο και οχι ο ανθρακας. Μπορει να πηρε και παραπανω ποσοτητα, αμεσως μετα τον εκανα μπανιο.
Το πιο παραξενο ηταν πως τον επιασα πολυ ευκολα και δεν φωναξε καθολου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top