Φροντίδα Μεγάλο κλουβί για 2 budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ήδη ένα μεγάλο κλουβί (60x35x55) που θυμάμαι είχα δώσει 80€, αλλά περνώντας από petshop είδα μία ζευγαρώστρα σε μεγαλύτερη διάσταση (76x46x45.5cm) και τιμή 30€.

Παρόλο που είναι 10cm πιο μικρή σε ύψος, τα πουλιά χρησιμοποιούν το μήκος & πλάτος πιο πολύ και είναι κατα πολύ μεγαλύτερο (με δυνατότητα χωρίσματος στη μέση), και μου άρεσε πολύ.

Δεν ξέρω αν είναι διαφήμιση, αλλά είναι αυτή: Pet Camelot Ζευγαρώστρα Πουλιών

Η ερώτηση είναι, γιατί η ζευγαρώστρα είναι τόσο φθηνή; Θα πρέπει να προσέξω κάτι; Για να μην την πάρω κι απλά να αφαιρέσω το χώρισμα;

Ένα αρνητικό που είδα είναι ότι ενώ έχει συρταράκι κάτω (για το καθάρισμα), ο πάτος έχει σύρματα που δε μου αρέσει γιατί βρωμίζουν.

Thanks!
 
Σε αυτή εδώ δεν αναφέρεσαι;
1314.jpg
Η τιμή είναι φθηνή γιατί τόσο κάνουν αυτές οι ζευγαρωστρες. Η σχάρα ναι δυστυχώς δεν βγαίνει αλλά είναι ένα πολύ βολικό κλουβί για τα πουλιά.
 
Η διαμορφωση της τιμης ενος κλουβιου εξαρτάται απο πολλους παραγοντες οπως το αν απευθύνεται σε συγκεκριμενα ειδη πτηνων και φερει αναλογες προδιαγραφες οπως το υλικό κατασκευης, η πλεξη του,το υλικο και ο τροπος βαφης.
Η προελευση επισης παιζει ρολο καθως και το σημειο αλλα και το καναλι πώλησης.
 
thanks για τις απαντήσεις σας! Πράγματι σε αυτήν την ζευγαρώστρα της φώτο αναφέρομαι, απλά απόρησα γιατί κάποιος να δώσει τόσο παραπάνω χρήματα (διπλάσια και παραπάνω) για ένα μεγάλο κλουβί, ενώ μπορεί να πάρει μία ζευγαρώστρα που σε μήκος & πλάτος είναι μεγαλύτερο. Το υλικό και ο τρόπος βαφής τους δεν ξέρω αν παίζουν τόσο ρόλο γιατί το "ακριβό" κλουβί που πήρα είναι γεμάτο σκουριασμένα σημεία, μιας και τα budgies έχουν μανία να δαγκώνουν τα κάγκελα.. επομένως ποιός ο λόγος να πάρεις το μεγάλο κλουβί όταν θα πρέπει στα 2 χρόνια να το αλλάξεις, ενώ στα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις 2+ κλουβιά μεγαλύτερα.

Τώρα δεν ξέρω αν οι ζευγαρώστρες, εκτός από το ελαφρώς μικρότερο ύψος και την σχάρα κάτω, έχουν και κάποιο άλλο μειονέκτημα που δεν ξέρω!
 
Δυστυχώς δεν βρίσκω το ίδιο ακριβώς, αλλά μοιάζει με το παρακάτω σε λευκό. Οι διαστάσεις του τωρινού είναι 60x35x55 (80€), ενώ οι διαστάσεις της ζευγαρώστρας που λέω να πάρω είναι 76x46x45.5cm (30€).

Πρόκειται για 2 budgies, χωρίς βέβαια να έχω σκοπό να ζευγαρώσουν, απλά από άποψης χώρου & τιμής.

1578090245737.webp
 
Αυτο της φωτο ειναι της Ferplast, αν και το δικο σου ειναι της ιδιας εταιρειας πραγματικα μου κανει εντυπωση πως φθαρθηκε τοσο συντομα γιατι προκειται για ποιοτικα κλουβια.
Εκτος αν προκειται για καποια κακη απομιμηση.

Για 2 πουλακια σιγουρα απο αποψη χωρου ειναι καλυτερη η ζευγαρωστρα.
 
ok! Επειδή το κάνω μόνο κ μόνο για να έχουν χώρο τα πουλιά, λέω να την πάρω την ζευγαρώστρα.. απλά είδα την τιμή τόσο λίγο κι έλεγα μήπως κρύβεται κάποια παγίδα που δεν ξέρω (δεν έχω ζευγαρώσει ποτέ).

Νομίζω το λίγο λιγότερο ύψος δεν είναι τόσο πρόβλημα, αφού αυτά βλέπω πάνε κατα μήκος & πλάτος.

Μια ερώτηση ακόμη plz: σκεφτόμουν μήπως με ένα κοπτάκι κόψω τα συρματάκια της βάσης του κλουβιού (αφήνοντας τα κεντρικά του σκελετού για να μη χάσει τη σταθερότητα) και να τα λειάνω, για να μην λερώνονται, το έχει σκεφτεί/ κάνει κανείς; Λέτε να το καταστρέψω; 😁
 
Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για εξαιρετικά δύσκολη δουλειά να καθαρίζει κανείς μια μή αποσπώμενη σχάρα, διότι κατά τον καθαρισμό συνήθως τα πουλάκια είναι μέσα στο κλουβί (όπως και το χέρι που καθαρίζει) με αποτέλεσμα να ταράζονται.
Δυνητικά θα μπορούσες να την αφαιρέσεις και να βάλεις στον πάτο σαν υπόστρωμα ζεόλιθο χονδρόκοκκο ώστε τα περιττώματά τους να ξεραίνονται γρήγορα ή εναλλακτικά θα μπορούσες να κόψεις τη σχάρα και να την προσαρμόζεις με κλιπσάκια κάθε φορά, αφού την καθαρίζεις ή ακόμα και να δεις τις κλούβες 90 cm των οποίων η τιμή δεν ξεφεύγει και πολύ από τα 30 ευρώ (36.5), που δίνουν μεγαλύτερο χώρο και έχουν αποσπώμενη σχάρα που βολεύει στο καθάρισμα.
 
έχεις κάποιο λινκ με αυτές τις κλούβες; 90εκατοστά νομίζω ξεφεύγουν λίγο βέβαια θα είναι τεράστια, και συνήθως αυτές το έχουν σε ύψος.. Τα budgies βλέπω πάνε πέρα δώθε πιο πολύ σαν καναρίνια, δεν θέλουν και τόσο ύψος.

Η ζευγαρώστρα έχει ήδη συρταράκι όπως όλα τα κλουβιά, οπότε αν κόψω προσεκτικά τα σύρματα κάτω θεωρώ θα γίνει σαν κανονικό κλουβί με τέλειο μήκος/πλάτος, μόνο το ύψος λίγο με ξενίζει.
 
έχεις κάποιο λινκ με αυτές τις κλούβες; 90εκατοστά νομίζω ξεφεύγουν λίγο βέβαια θα είναι τεράστια, και συνήθως αυτές το έχουν σε ύψος.. Τα budgies βλέπω πάνε πέρα δώθε πιο πολύ σαν καναρίνια, δεν θέλουν και τόσο ύψος.
Τα 90 εκατοστά είναι στο μήκος... Κοίταξε σε αυτό το κατάστημα https://community.petbirds.gr/presentations/petmat.116/, πήγαινε στα πουλιά -> ζευγαρώστρες και θα τις δεις. Το σημαντικό σε αυτές είναι ότι παρέχουν χώρο για πέταγμα, έχουν αποσπώμενη σχάρα και αποσπώμενο ταψί, επομένως καθαρίζονται πάρα πολύ εύκολα, και έχουν χωρίσματα, επομένως μπορείς κάλλιστα να απομονώνεις τα πουλιά σε ένα τμήμα τους ώστε να βάζεις με ασφάλεια το χέρι σου μέσα, ακόμα και σε εξωτερικό χώρο, για να προσθέσεις π.χ. αυγό κλπ, χωρίς τον κίνδυνο να σου ξεφύγουν τα πουλάκια.
 
thanks ianos! αυτό που λες ειναι 90X34,5X43,5 (τριπλή ζευγαρώστρα) με όλα αυτά τα καλούδια που λες, καλή επιλογή θα το σκεφτώ, η άλλη που έλεγα είναι 76x46x45.5 μικρότερη σε μήκος αλλά πιο ευρύχωρη σε πλάτος/ ύψος -και κόψω τα σύρματα στον πάτο-. Πάντως θα πάω σε ζευγαρώστρα δηλαδή -αντί μεγάλου κλουβιού-!
 
Καλημέρα! Λοιπόν πήρα τελικά την 76αρα, σε ευχαριστώ Elenie για την πατέντα σου! Αλλά δεν την πολυκατάλαβα, έβγαλες τη σχάρα του πάτου (με πένσα) και την έδεσες στο κατώτατο στρώμα, χρησιμοποιώντας και κάποιες δέστρες; δεν έχασε τη στατικότητά του το κλουβί, γιατί βλέπω τώρα είναι πιασμένο από τα πλαϊνά!

Αρχικά είχα σκεφτεί να κόψω τα σύρματα της σχάρας του πάτου, αφήνοντας μόνο τα κύρια (του σκελετού), αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι κι αυτό θα δουλέψει... μάλλον θα δοκιμάσω να κάνω το δικό σου
 
Καλημέρα! Λοιπόν πήρα τελικά την 76αρα, σε ευχαριστώ Elenie για την πατέντα σου! Αλλά δεν την πολυκατάλαβα, έβγαλες τη σχάρα του πάτου (με πένσα) και την έδεσες στο κατώτατο στρώμα, χρησιμοποιώντας και κάποιες δέστρες; δεν έχασε τη στατικότητά του το κλουβί, γιατί βλέπω τώρα είναι πιασμένο από τα πλαϊνά!

Αρχικά είχα σκεφτεί να κόψω τα σύρματα της σχάρας του πάτου, αφήνοντας μόνο τα κύρια (του σκελετού), αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι κι αυτό θα δουλέψει... μάλλον θα δοκιμάσω να κάνω το δικό σου
Ακριβώς αυτό έκανα. Έδεσα τη σχαρα στον πάτο κάτω από το συρτάρι για να μπορεί να αφαιρείται χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να φύγουν τα πουλάκια. Όσον αφορά τη στατικότητα, ναι το έδεσα και από κάτω και στο πλάι με δεματικα για να είμαι σιγουρη. Γίνεται ευκολα και γρήγορα και αφού πρόκειται και για budgie βολεύει μια που σπάνια θα κατέβουν από τα κλαδια τους για να πάνε στον πάτο. Προτιμάνε να σκαρφαλώνουν και να κρέμονται από την οροφή. 😉
 
πολυ σωστη! το έκανα κι εγώ, έβγαλα την γύρισα ανάποδα.
αν το κάνει κανείς άλλος όμως να ξέρει ότι θέλει οπωσδήποτε δεσίματα (καλωδίων), γιατί σε μερικά σημεία πιανόντουσαν από τη σχάρα.

Επίσης, εκεί που βγαίνει το συρτάρι λέω να βάλω κάτι σαν σχάρα/πόρτα με δεσίματα που θα ανοιγοκλείνει, γιατί όσο θα έχω το συρτάρι εκτός να μη κάνουν και δραπετεύσουν από κάτω!
 
Επίσης, εκεί που βγαίνει το συρτάρι λέω να βάλω κάτι σαν σχάρα/πόρτα με δεσίματα που θα ανοιγοκλείνει, γιατί όσο θα έχω το συρτάρι εκτός να μη κάνουν και δραπετεύσουν από κάτω!

Σωστός. Εγώ για αυτό βάζω ένα διπλωμένο πανί στο κενό όταν καθαρίζω. Μην έχω κανένα ατύχημα και τα κλαιω μετά.
 
Back
Top