Φροντίδα Μεγάλο ράμφος παραδείσιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης geoz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

geoz

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2007
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
γεια σας έχω ένα παραδείσιο zebra finch και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: το ραμφος του εχει μαγαλώσει υπερβολικά παρόλο που του έχω βάλλει σουπιοκόκκαλο. τι να κάνω; Ευχαριστώ πολύ
 
Έχω παραδείσια αρκετά χρόνια και δεν έχω ακούσει ούτε μου έχει τύχει να μεγαλώσει το ράμφος κάποιου υπερβολικά. Θα ήταν εύκολο να βάλεις μια φωτό ή να διευκρινήσεις λίγο περισσότερο.
Έχει μεγαλώσει το πάνω μέρος του ράμφους πολύ;
 
πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για την άμεση ανταποκριση.

η αληθεια ειναι ότι προσπάθησα πάρα πολύ να βγάλω μια φωτογραφία αλλά μάταια. Ο μιμής δεν τα πάει καλά με τον φακό και τους παπαρατσι αντιθετα με την μιμη (το θυληκό)που ειναι οπου φακός και πόζα.

έχει μεγαλώσει το πάνω μέρος του ράμφους του περιπου 8-10 χιλιοστα παραπάνω από το κανονικό.

ευχαριστώ πολύ
γεωργία
 
8-10 mm? Πολύ δεν είναι;
Αν είναι όντως έτσι κάνε αυτό που λέει το link που σου έδωσε ο Σταύρος.
Τι ηλικίας είναι το παραδείσιο;
 
ο μιμής δεν τα πάει καλά με τον φακό και τους παπαρατσι αντιθετα με την μιμη (το θυληκό)που ειναι οπου φακός και πόζα.
Γυναίκες, τι περιμένεις... :)😛

Γεωργία δοκίμασε να κόψεις πολύ λίγο την πρώτη φορά εάν φοβάσαι, για να δεις πώς πάει και μετά από λίγες μέρες κόψε και το υπόλοιπο.
 
Λοιπόν, μου είναι πολύ δύσκολο ακόμα και στη σκέψη να τον πιασω τον μιμή και να τον παιδέψω τόσο. τώρα για την ηλικία του πρέπει να ειναι κοντα στα 5 δεν ειμαι σιγουρη γιατί τον πήρα από καποιον που δεν ασχολούνταν σχεδόν καθόλου!

υ. Γ. τον αποκαλώ μιμη γιατι όποτε τους λέω 'μι-μι' απαντούν (χαζό το ξέρω!)
 
Είναι δικαιολογημένο να φοβάσαι αλλά θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτή η "επέμβαση" δεν πονάει. Η αίσθηση είναι ίδια με αυτή που νοιώθουμε όταν κόβουμε τα νύχια μας. Εάν έχεις κάποιον γνωστό που να έχει μεγαλύτερη εμπειρία σε τέτοια θέματα, ζήτησέ του να το κάνει αυτός γιατί αν το ράμφος μείνει έτσι όπως το περιγραφείς, το πουλί θα έχει μειωμένη πρόσληψη θρεπτικών συστατικών από την τροφή του, έστω και εάν του τα παρέχεις όλα αφού απλά δεν θα μπορεί να τα καταναλώσει.
υ. Γ. τον αποκαλώ μιμη γιατι όποτε τους λέω 'μι-μι' απαντούν (χαζό το ξέρω!)
Έξυπνο!
 
γεια σας έχω ένα παραδείσιο zebra finch και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: το ραμφος του εχει μαγαλώσει υπερβολικά παρόλο που του έχω βάλλει σουπιοκόκκαλο. τι να κάνω; Ευχαριστώ πολύ


Να του βαλεις πετρουλα, ειναι πιο σκληρη απο το σουπιοκοκκαλο.
 
Χαίρεται.
τα καταφερα και εκοψα το ραμφος! Ναιαιαιαιαιαιαιαι!
τελικά οντως δεν ηταν τόσο δύσκολο. Σας ευχαριστώ πολύ
 
Μπράβο Γεωργία!

Βάλε του μια πετρούλα όπως λέει και η Pigaki, μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα για το ράμφος. Έχε του όμως και σουπιοκόκαλο πάντοτε στο κλουβί, όχι μόνο για το "τρόχισμα" αλλά για τις ιδιότητες του.

Αν θέλεις διάβασε τις ιδιότητες του σουπιοκόκαλου.
 
Μπράβο Γεωργία!

Βάλε του μια πετρούλα όπως λέει και η Pigaki, μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα για το ράμφος. Έχε του όμως και σουπιοκόκαλο πάντοτε στο κλουβί, όχι μόνο για το "τρόχισμα" αλλά για τις ιδιότητες του.

Αν θέλεις διάβασε τις ιδιότητες του σουπιοκόκαλου.

Η αμμος δεν εχει τις ιδιες ιδιοτητες με το σουπιοκοκαλο; Εγω τους βαζω μονο αμμο
 
Εξαρτάται τι άμμος. Αν διαβάσεις στη συσκευασία τα στοιχεία που περιέχει μπορείς να κάνεις μια σύγκριση με αυτά που αναφέρονται στο άρθρο. Απευθείας σύγκριση δεν μπορεί να γίνει από τη στιγμή που το μόνο σταθερό στοιχείο σύγκρισης είναι το σουπιοκόκοκαλο. Άμμο μπορείς να βρεις πολλών ειδών, από διάφορες εταιρείες εμπλουτισμένη με διαφορά διατροφικά στοιχεία.
 
Back
Top