Αναπαραγωγή Μεγαλη απογοητευση απο την αναπαραγωγη των παραδεισιων μου

PARADISIOS

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Αγαπητοί μου φίλοι... Πριν μερικές βδομάδες σας έγραψα για το πότε σκάνε τα αυγά και για το ότι γεννάνε συνέχεια τα παραδείσια μου. Τελικά απο τα έξι αυγά που είχα έσκασε το πρώτο πουλάκι, δεν το είδα αμέσος και το βρήκα πεταμένο κάτω και σκοτωμένο. Την επόμενη μέρα βρίσκω δεύτερο πουλάκι πεταμένο στον πάτο του κλουβιού αλλά ζωντανό. Προσπάθησα να το ταίσω και να το κρατήσω στη ζωή αλλά μετά από δύο ημέρες πέθανε. Στη συνέχεια άλλα δυο αυγά τα βρήκα σπασμένα και φυσικά πεθαμένα τα πουλάκια... Τα άλλα δύο αυγά δεν σκάσανε ποτέ γιατί δεν είχαν σπόρο μέσα. Είμαι πάρα πολύ απογοητευνένος γιατί τελικά έφτασα σε κάποιο σημείο αλλά τελικά τίποτα. Όποιος θέλει ας μου γρέψει κάτι η που τελικά ευθύνομαι εγώ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΓΙΑΝΝΗΣ
 
Για την συμπεριφορά του ζευγαριού δεν νομίζω με κάποιο τρόπο να ευθύνεσαι εσύ. Τώρα δεν μπορείς να κάνεις και τίποτε. Τρεις μπορεί να είναι οι λόγοι: Πολύ κούραση του ζευγαριού, Πρωτάρα θηλυκιά ή κακοί γονείς. Το τελευταίο λίγο σπάνιο στο είδος αλλά συμβαίνει και αυτό. Τώρα τα αφήνεις χωρίς φωλιά (με την ελπίδα ότι δεν θα γεννοβολάνε συνέχεια) και βλέπουμε για του χρόνου.
 
Φιλε Γιαννη μην απογοητευεσαι. Καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις. Ολοι ειχαν αποτυχιες και ειδικα στην αρχη. Δεν ξερω πως ειχες τα πουλακια σου αλλα ισως να μην ενιωθαν αρκετα ασφαλη. Ειτε αυτο ηταν απο θεση κλουβιου, ειτε απο θεση-τυπο φωλιας, ειτε ακομη απο την ποσοτητα της τροφης. Εγω στην θεση σου δεν θα ξαναεπιχειρουσα με το ιδιο ζευγαρι. Καθε πουλι ειναι ξεχωριστο και μερικα δεν ειναι γεννημενα για γονεις. Πραγμα σπανιο για ζεμπρακι βεβαια.
 
Φιλε Γιαννη εγω τα παραδεισια μου τα εχω απο τον Αυγουστο και ακομα δεν ειδα ουτε ενα αυγο και απ οτι βλεπω δεν θα δω ποτε. Δεν ξερω αν και γω κανω κατι στραβα, αλλα εχω την αισθηση οτι φταιει το ζευγαρι.
 
παιδια δοκιμαστε φωλιες 2 ειδων, δειτε σε ποια φωλια το ζευγαρι σας νιωθει ασφαλεια, γιατι αν δεν νοιωθει ασφαλεια δεν θα δειτε ποτε κλαρωμενα μικρα, δοκιμαστε ολους τους τυπους φωλιας ΚΛΕΙΣΤΟΥ τυπου και θα βρειτε τι θελουν, στην φυση επιλεγουν μονα τους τα πουλια εδω επιλεγουμε εμεις γι αυτακαι μερικες φορες το κανουμε λαθος
 
εχει δικιο ο Λευτερης εγω τουε εβαζα εξωτερικες αυτεσ που ειναι απο αλουμινιο και δεν κανανε τιποτα μετα εσωτερικες τιποτα και πηρα εξωτερικες κλιστου τιπου και ολλα πανε καλα
 
εγω με τα δικα μου παραδεισια χαίρι σε κλουβι δεν ειδα ποτε... Ετσι τα εχω δυο χρονια σε κλουβα κηπου κ απο 2 π ειχα(αρσενικο-θηλυκο)τωρα εχω 15 κ τωρα κ 4 νεογεννητα... Κ σ φωλιες π πλεκουν μονα τους κ οχι ετοιμες, απλα νομιζω οτι ειναι θεμα χωρου κ προσαρμογης γτ ειναι πουλια που δν εξημερονονται κ ειναι φοβιτσιαρικα... Κ να σ πω κ κατι... Κρεμασε το κλουβακι καπου ψηλα ωστε να μην τα ενοχλεις καθολου παρα μονο γ φαι κ νερο...
φιλικα
Μπαμπης
 
Καλησπέρα σε όλους! Λυπάμει πολύ Γιάννη για την ατυχία σου. Ελπίζω την επόμενη φορά να είσαι πιο τυχερός!
 
Γιαννη πολυ κριμα ιδιως απο τη στιγμη που βγηκαν νεοσσοι απο τα αυγουλακια. Τουλ εσυ προσπαθησες να σωσεις καποιο κ σιγουρα θα εκανες οτι καλυτερο για τα πουλακια σου. Τωρα αστα να ξεκουραστουν καποιο διαστημα κ απο σεπτεμβρη βλεπεις παλι. Μπορει κ ν α ωριμασουν κ να ειναι περισσοτερο πυρωμενα. Βλεπεις!
 
Back
Top