Γενικά Μεγαλη απώλεια καρδερίνων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης muthos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

muthos

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2006
Μηνύματα
821
Πόλη
Περιστέρι
Σημερα το πρωι ενο ειμουνα στην δουλια με πλιροφορισαν οι δικοι μου οτι 4 καρδερινες μου πεθανανε μαζι! Τα πουλια μεχρη και εχθες το απογευμα που τα ειδα ηταν μια χαρα
 
Γιάννη καταρχήν λυπάμαι για το συμβάν.

Από τη στιγμή που τα πουλιά είχαν τροφή και νερό, στο πρώτο πράγμα που πάει ο νους μου είναι να δηλητηριάστηκαν από κάτι που έφαγαν ή ήπιαν. ☹
 
Gianni,

lipame poli ...

poso poulia sou menane ;

pou ixes ta poulia;


Alexandros
 
Γιάννη καταρχήν λυπάμαι για το συμβάν.

Από τη στιγμή που τα πουλιά είχαν τροφή και νερό, στο πρώτο πράγμα που πάει ο νους μου είναι να δηλητηριάστηκαν από κάτι που έφαγαν ή ήπιαν. ☹

Κι εμενα εκει παει το μυαλο μου!
 
Σταυρο Κωστα δεν τους ειχα δωσει τηποτα αλλο παρα μονο την τροφη και το νερο που τα αλαζα καθε μερα!
Αλεξανδρε τα εχω στο μπαλκονι, μου εμηνε ενα πουλακι
 
Προσπάθησε να θυμηθείς Γιάννη εάν τους παρείχες οτιδήποτε καινούργιο (για πρώτη φορά), όχι απαραίτητα τροφή ή νερό αλλά και κάποιο αντικείμενο εξοπλισμού, υπόστρωμα υγιεινής ή οτιδήποτε άλλο, έστω και αν φαντάζει απίθανο σαν αιτία του προβλήματος.
 
Λυπαμαι πολυ!Γνωριζοντας την αγαπη που εχεις για αυτα και τι πουλια ηταν.. Τι να πω;Κριμα.. Μην στεναχωριεσαι μικρε! Θα σου κανω εγω δωρο μια!
 
Σταυρο δεν τους αλαξα τιποτα ουτε εβαλα πεχνιδια ειμαι εναντια σε αυτα αλλη μια καρδερινα που εχω σε αλλο μερος ζει και βασιλεβει
 
Πάμε παρακάτω λοιπόν…

Υπάρχει κανένα φυτό αναρριχόμενο ή μη που να είχαν πρόσβαση τα πουλιά; Να μπορούσαν δηλαδή να τσιμπίσουν και να φάνε; Μήπως τα συγκεκριμένα πουλιά βρισκόταν κοντά σε κάποιο παράθυρο ή αεραγωγό μέσω του οποίου να μεταφέρθηκαν αναθυμιάσεις από οτιδήποτε θα μπορούσε να τους προκαλέσει πρόβλημα (εντομοκτόνο αεροζόλ, διαλυτικό βαφής, teflon κ.λπ.);

Κάποιες αιτίες που μπορεί να φαίνονται απιθανές αλλά θα μπορούσαν να σκοτώσουν τα πουλιά.
 
Gianni,

ego ixa tin idia idea me to Stavro, pistebo itane kati san to TEFLON, giati mono afto einai arketa epikindino na skotoni toso grigora 4 poulia. Giati px sto TEFLON ftani na sestenis ena kainurgio tigani se apostasi 3-4 metro.


Alexandros
 
Ενα είναι σίγουρο Γιάννη, κάπου υπάρχει λάθος.
Πρέπει να το βρείς, οπωσδήποτε, για να μην έχεις στο μέλλον
άλλο τέτοιο ατύχημα.
Ρωτησέ τους όλους στο σπίτι, κάποια λεπτομέρεια ίσως σε κάνει
να καταλάβεις.
 
Γιάννη δεν πιστεύω κοντά στα πουλιά να καταλήγει κάποιο φουγάρο από καυστήρα ή τζάκι; Και δεν έχεις δει κόπρανα από ποντίκια.
 
ολλα τα πουλια τα εχω στο μπαλκονι που ειναι στον 5 οροφο πολικατικιας, για αεροζολ και εντομοκτονα δεν ψεκαζουμε γιατι εχω ελιψη ενζιμου και με πηραζει δεν ξερω αν το ψεκασαν οι απο πανω η οι απο κατω θα το κιταξω γιατι ειναι αμαρτια να χανοντε ετσι τα πουλακια
 
Φιλε Γιαννη εχθες το απογευμα ηταν καλα το πρωι τα ειδες γιατι αν ολα ειναι οπως τα ειπαν οι προηγουμενοι εμενα το μυαλο μου παει για επιθεση απο κουκουβαγια η γερακι γιατι ειπες οτι τα ειχες εξω. Ειδες για τιποτα σημαδια
 
αν ηταν κουκουβαγια ή γερακι θα ελειπαν μελη ττου σωματος{κεφαλι, φτερουγα. Ποδι} δεν ανεφερε κατι τετοιο οποτε ας το αποκλεισουμε και ας μεινουμε στα χημικα
 
Δαμιανέ, έχω την εντύπωση πως αν επρόκειτο για επίθεση από αρπακτικό θα την αναγνώριζε αμέσως. Αφήνει χαρακτηριστικά σημάδια βίαιης επίθεσης και τα απομεινάρια δεν σου αφήνουν αμφιβολίες.

Edit

Συγνώμη για την επανάληψη, είδα καθυστερημένα την απάντηση του Λευτέρη :)
 
Παιδια ειδα επιθεση απο γερακι σε δικο μου πουλι και πεθανε απο φοβο χωρις να προλαβει να το ακουμπησει
 
Back
Top