Γενικά Μεγαλοπρεπη budgies

Εγγραφή
21 Ιουλ 2008
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
παρατηρησα σε καποια πετ οτι εχουν στην διαθεση τους καποια παπαγαλακια μπατζις τα οποια ειναι μεγαλυτερα απο τα κοινα, καποια μαλιστα εχουν και λοφιο, επισης προσεξα οτι ειναι και ποιο ησυχα απο τα αλλα, δεν κραζουν πολυ και γενικα ειναι ποιο διακρητικα. Αυτα τα εξωτερικα χαρακτηριστηκα ειναι απο επιλογη του εκτροφεα και το ξερουμε, για το χαρακτηρα ομως;υπαρχει περιπτωση να ειναι και ποιο ησυχα; Κληρονομειτε ο χαρακτηρας; 😕η απλα οσα ειδα εγω ετυχε εκεινη την ωρα να ειναι ηρεμα; Παντως και οι τιμες δεν ηταν υπερβολικες, κοντα στα 17 ευρω ειχαν.
 
Μήπως ήταν εκθεσιακά; Αν και η τιμή του δεν δείχνει κάτι τέτοιο...
 
Μερικές πληροφορίες για το εκθεσιακό και το κοινό Budgie.
http://www.papagalakia.gr/pages/history.htm
 
Μήπως είδες Εγγλέζικου τυπου; Ειναι ελαφρως πιό μεγαλόσωμα με πιο γεμάτο κεφάλι και πιό μακρυα "μουστάκια". Ειναι γενικά πολύ ήρεμα πουλιά, παιχνιδιάρικα και εξημερώνονται πολύ ευκολα.
 
Εγγλέζικου τυπου θα πρεπει να ηταν με αυτα τα χαρακτηριστικα τα ειδα και εγω. Κανουν με τα κοινα να ειναι μαζι;
 
Εγω προσωπικά έχω 2 κοινα Μπαντζι μαζί με ένα εγγλεζάκι. Κάνουν πολύ ωραια παρέα, παρόλο που ο εγγλέζος είναι μικρότερος σε ηλικία, αλλα τους ρίχνει στο μπόι... Μαλιστα επειδή είναι απίστευτα ήμερος, βοήθησε πολύ να εξημερωθουν και τα άλλα 2 σε σημείο που όλα τρωνε απο το χέρι μου. Δείχνει λιγο άγριος στην όψη καθώς τα φρύδια του πέφτουν μεσα στα μάτια του, αλλα μοιάζει με καλοκάγαθο γίγαντα! Πρόβλημα στην συμβίωση: ουδέν!
 
Back
Top