Ασθένειες Μεγαλος αρρωστος παπαγαλος σε πετσοπ

Follow*the*rabbit

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
μπορει να μη με αφορα το θεμα, μιας και δεν ειναι για τον δικο μου παπαγαλο αλλα εχω μια απορια. Ειναι ενας μεγαλος απρος παπαγαλος με κιτρινο λοφιο (δε ξερω το ονομα του ειδους αλλα ειναι πολυ γνωστο) και εδω και αρκετο καιρο τσιμπεται και βγαζει τα φτερα του και εχει κανει και μια πληγη πισω απο το ενα του ποδι, την οποια τσιμπαει. εχει ξεπουπουλιαστει! του βαζουνε ενα σπρευ που τον βαφει τυρκουαζ στην πληγη, καποιο απολυμαντικο πρεπει να ειναι αλλα δε ξερω ακριβως. Παντως τους το ειπε ενας κτηνιατρος.
ισως ξερετε το πετσοπ , ειναι στο κουκακι στη δημητρακοπουλου και το λενε pet planet shop. απο κει πηγαινω και περνω για ολη την "οικογενεια" φαγητα. ειναι σοβαρο; Μηπως θα επρεπε να του προτεινω να κανει κατι αλλο απο το σπρευ;
ο χαρης (ο παπαγαλος) ειναι ολη τη μερα πανω στο κλουβι του και στη βιτρινα (περιπου βιτρινα, χωρας ανετα να περασεις απο πισω αφου εχει και κλουβια για πιο μικρα πουλια). ειναι γυρω στα 35 του και ο πετσοπας τον εχει αρκετα χρονια.
καμια συμβουλη; δε ξερω να σας πω περισσοτερα για την υγεια του. Παντως μιλαει και εχει ορεξη για κουβεντα και χαιδεμα.
 
Sulphur Crested Cockatoo είναι αν είναι σαν τη φωτογραφία ο καημένος που περιγράφεις.
 

Συνημμένα

  • cockatoo1.webp
    cockatoo1.webp
    63,9 KB · Προβολές: 274
ναι ναι τετοιος ειναι! Και ειναι καημενος... Δεν ειναι οτι δεν τον προσεχει.. Απλα δε ξερει τι αλλο να του κανει. και αφου αυτο το σπρευ του ειπε ο γιατρος...
 
Οι κοκατου ειναι πολυ ευαισθητοι στην ψυχολογια τους. Δεν ειναι πουλια που μπορουν να μενουν σε βιτρινες μαγαζιων για χρονια. Χρειαζονται αμεσοτερα απο αλλα ειδη, καποιον που θα τα παρει και θα αχολειται παρα πολυ μαζι τους, με πολλες ωρες δρστηριοτητας.

Του εβαζε πολυ συχνα πολλα νεα παιχνιδια; Φανταζομαι πως οχι, μαγαζι ειναι θα ηθελε να τα πουλησει αντι να τα δωσει στο πουλι. Τον ειχε εκτος κλουβιου να παιζει μαζι του αρκετη ωρα καθε μερα; Φανταζομαι επισης πως οχι και πως σιγουρα εχει μεινει το πουλι κατι τριημερες και τετραημερες αργιες ολομοναχο. Η διατροφη του ηταν η καλυτερη δυνατη που θα μπορουσε να του προσφερει; Επισης φανταζομαι, χωρις να ξερω για τον συγκεκριμενο απλα με βαση οσα εχω δει, οτι ολο κι ολο ηταν μια χουφτα σπορια αντε και κανενα κομματι μηλο στα καλυτερα. Μπανιο εχει κανει το πουλι απο τοτε που το πηρε;
Το οτι το πουλι ειναι σε αυτην την κατασταση λοιπον δεν ειναι τυχαιο... και τωρα βεβαια δεν ξερει κανεις τι "αλλο" να το κανει...
 
Οι κοκατου ειναι πολυ ευαισθητοι στην ψυχολογια τους. Δεν ειναι πουλια που μπορουν να μενουν σε βιτρινες μαγαζιων για χρονια. Χρειαζονται αμεσοτερα απο αλλα ειδη, καποιον που θα τα παρει και θα αχολειται παρα πολυ μαζι τους, με πολλες ωρες δρστηριοτητας.

Του εβαζε πολυ συχνα πολλα νεα παιχνιδια; Φανταζομαι πως οχι, μαγαζι ειναι θα ηθελε να τα πουλησει αντι να τα δωσει στο πουλι. Τον ειχε εκτος κλουβιου να παιζει μαζι του αρκετη ωρα καθε μερα; Φανταζομαι επισης πως οχι και πως σιγουρα εχει μεινει το πουλι κατι τριημερες και τετραημερες αργιες ολομοναχο. Η διατροφη του ηταν η καλυτερη δυνατη που θα μπορουσε να του προσφερει; Επισης φανταζομαι, χωρις να ξερω για τον συγκεκριμενο απλα με βαση οσα εχω δει, οτι ολο κι ολο ηταν μια χουφτα σπορια αντε και κανενα κομματι μηλο στα καλυτερα. Μπανιο εχει κανει το πουλι απο τοτε που το πηρε;
Το οτι το πουλι ειναι σε αυτην την κατασταση λοιπον δεν ειναι τυχαιο... και τωρα βεβαια δεν ξερει κανεις τι "αλλο" να το κανει...

Συμφωνώ...
Ένας φίλος μου έχει τρία τα οποία είναι απίστευτα κατοικίδιο... Το μπάνιο είναι απαραίτητο για την καλή υγεία του πτέρωμα τους.

Κρίμα για το πουλί πραγματικά.
 
παιδια τι να σας πω, δε ξερω! βεβαια... Ειναι συνεχως εξω απο το κλουβι, εκτος υποθετω απο τη νυχτα οταν κλεινει το μαγαζι. Παιχνιδια δεν εχει μεσα το κλουβι. Οσο για το ποσο φαγητο εχει και τι ειδους παλι δε ξερω, δεν τον εχω δει ποτε να τροει... Οποτε δεν εχω προσεξει κι ολας. Για μπανιο, αποκλειεται... ενταξει, κι εγω πιστευω πως απο πουλια δεν ξερει και πολλα, δεν ειναι οτι το κανει επιτηδες πιστευω. Γιατι για παραδειγμα δε φερνει σκυλια στη βιτρινα του γιατι το θεωρει λαθος εκτος και αν ειναι απο παραγγελια, που το εχει εκει μεχρι να ερ8ει να το παρει ο ιδοκτητης του.
ειχα σκεφτει να τον επαιρνα σπιτι μου μεχρι να γινει καλυτερα αλλα δεν ειναι εφικτο δυστυχος. Δε μενω μονη μου και επιπλεον εχω τα σκυλια, τον γατο, το κοκατιλ μου... επισης αν μασησει κανενα επιπλο για παιχνιδι οι γονεις μου θα παθουν εγκεφαλικο οποτε ειναι απαγορευτικο ☹
κριμα, οποτε υποθετω 'η θα γινει καλυτερα σιγα σιγα 'η θα πεθανει...
 
To πουλί αυτό είναι Greater Sulphur crested Cockatoo,(Cacatua galerita galerita), ζει σ ενα πανβρώμικο κλουβί, πάρα πολύ μικρό για το μέγεθος του είδους και κάνει τη βιτρίνα μέρα νύχτα κάτω απ τα φώτα και τα πειράγματα των περαστικών. Προσωπικά πιστεύω οτι αυτός που έχει το μαγαζί είναι απλά.. καραγκιόζης!
 
ααα τον ξερεις! Ναι το κλουβι.. Θα μπορουσε να ητανε κατα πολυ.. Καλυτερο...☹ δεν ηξερα πως ειναι παντα στη βιτρινα, υπεθετα πως τον βαζει στο πισω μερος του μαγαζιου το βραδι... Κριμα ομως για το πουλακι...
λετε να μπορεσει καποιος απο δω να το παρει μηπως γινει καλυτερα;
 
Κατρχας εκτος το οτι υτο το πουλια εχει τεραστια ευθυνη...
Εχει και πολυ υψηλο κοστος... Και συντηρησης και αγορας (απο οτι θυμαμαι 1800-2000+)...

Οποτε δυσκολα θα βρσκοταν καποιος να το παρει και επισης στην κατασταση που βρισκεται.. Δυστυχως! ☹
 
Και θέλει πολλή προσπάθεια από όποιον το πάρει για να κόψει αυτή τη συνήθεια.. Από όσο ξέρω, δύσκολα επανακάμπτουν...☹
 
πιστευω πως δε θα τον δωσει σε τετοια τιμη αφου ειναι σε τετοια κατασταση... Πολυ φθηνοτερα πιστευω. αν τον δωσει βεβαια γιατι δεν εχω ρωτησει ποτε αν τον πουλαει. αλλα ναι καταλαβαινω οτι ειναι περιπετεια να τον φροντισει καποιος... ☹
κριμα γιατι τωρα που σταματαω τη δουλεια θα μπορουσα να ειμαι πολλες ωρες μαζι του αλλα...

βρε παιδια σιγουρα δε μπορει κανεις...
 
Μη το λες, μη το λες.. Πάντα υπάρχουν μερικοί απαράδεκτοι και θρασείς που θέλουν να βγάλουν όσο, όσο.. Ακόμη θυμάμαι ένανπου ήθελε να μου πασάρει μια χιλιομαδημένη ροζέλα, λέγοντας ότι την έπιασε ένα ψυχολογικό, αλλά τα ξαναβγάζει αμέσως τα φτερά της δεν είναι τίποτα.. Ήθελε τα κανονικά χρήμματα που στοιχίζουν οι ροζέλες θυμάμαι..
 
😕 ... Πω πωωω... Τι κανουνε καποιοι. Παντως αυτος δε μου φαινεται τετοιος τυπος. Δε βαζω και στοιχημα βεβαια...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top