Γενικά Μεγαλωνω μονος νεοσο για παρεα

Η γνώμη μου ειναι να μην το μεγαλώσεις μονος σου. Θα νιώθει αφύσικα για το υπόλοιπο της ζωής του. Θα χάσει αντισώματα απο τους γονείς του κι ενδεχομένως απο πλευράς υγείας θα ειναι πιο ευάλωτο συγκριτικά με το αν το μεγάλωναν οι ίδιοι. Έτσι λοιπόν σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να μην το κάνεις.
Γιατι δεν δοκιμάζεις με ενα παπαγαλάκι, το οποίο για τους ίδιους λόγους δε θα το μεγαλώσεις απο την αρχή, αλλά ειναι πιο κοινωνικά πουλακια και επιδέχονται πιο εύκολα εξημέρωση;
Αν τωρα επιμένεις για καναρινι, τότε λίγες ημερες αφού ανοίξει τα ματάκια του, εκεί που θα ειναι έτοιμο να βγει απο τη φωλιά, δίνε του λίγη μαλάκια τροφή, πχ αυγοτροφή, αλλά να ξέρεις οτι η θερμοκρασια και η ρευστότητας της τροφής, παίζουν πολυ σημαντικό ρόλο στην απορρόφησης της και αν οι συνθήκες δεν τηρηθούν, υπάρχει η περίπτωση ανάπτυξης μυκήτων και άλλων ασθενειών που θα ταλαιπωρήσουν το μικρό σου ενδεχομένως κι εφόρου ζωής.
Εναλλακτικά, όταν το πουλάκι φτάσει περίπου 40 ημερών, θα μπορούσες να προσπαθήσεις με φοβερή υπομονή, να το εξημερωσεις με λιχουδιές, επειτα να κάθεται στο χέρι σου, ακόμα και να βγαίνει απο το κλουβι του σε ενα ασφαλές δωμάτιο.
 
Η γνώμη μου ειναι να μην το μεγαλώσεις μονος σου. Θα νιώθει αφύσικα για το υπόλοιπο της ζωής του. Θα χάσει αντισώματα απο τους γονείς του κι ενδεχομένως απο πλευράς υγείας θα ειναι πιο ευάλωτο συγκριτικά με το αν το μεγάλωναν οι ίδιοι. Έτσι λοιπόν σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να μην το κάνεις.
Γιατι δεν δοκιμάζεις με ενα παπαγαλάκι, το οποίο για τους ίδιους λόγους δε θα το μεγαλώσεις απο την αρχή, αλλά ειναι πιο κοινωνικά πουλακια και επιδέχονται πιο εύκολα εξημέρωση;
Αν τωρα επιμένεις για καναρινι, τότε λίγες ημερες αφού ανοίξει τα ματάκια του, εκεί που θα ειναι έτοιμο να βγει απο τη φωλιά, δίνε του λίγη μαλάκια τροφή, πχ αυγοτροφή, αλλά να ξέρεις οτι η θερμοκρασια και η ρευστότητας της τροφής, παίζουν πολυ σημαντικό ρόλο στην απορρόφησης της και αν οι συνθήκες δεν τηρηθούν, υπάρχει η περίπτωση ανάπτυξης μυκήτων και άλλων ασθενειών που θα ταλαιπωρήσουν το μικρό σου ενδεχομένως κι εφόρου ζωής.
Εναλλακτικά, όταν το πουλάκι φτάσει περίπου 40 ημερών, θα μπορούσες να προσπαθήσεις με φοβερή υπομονή, να το εξημερωσεις με λιχουδιές, επειτα να κάθεται στο χέρι σου, ακόμα και να βγαίνει απο το κλουβι του σε ενα ασφαλές δωμάτιο.

καλημερα ισως βιαστηκα να εκτυμισω την διαδικασια οποτε θα παραμινω ως εχω, και ευχαριστω για τις συμβουλες σας.
 
Μπράβο σου που το σκέφτηκες ώριμα!
Αλλά πως έχεις; Έχεις ζευγάρι καναρίνια με νεοσσούς;

εχω φτασει τα 20 πουλια τωρα εβαλα τρια ζευγαρια και απο το ενα ζευγαρι σημερα βγηκε το δευτερο περιμενω τα υπολοιπα τρια να σκασουν με λιγο αγωνια ωπος παντα! Τα αλλα ζευγαρια τα περιμενω απο δευτερα, τεσσερα και πεντε αντοιστιχα αυγα ενσπορα!
 
Μπράβο, με το καλό σε όλα!
Ε άμα είσαι από κοντά ημερεύουν τα μικρά δες τα θέματα του Γιάννη @misalouris που τρώνε αυγό από το χέρι του. Δεν νομίζω να θέλεις κάτι παραπάνω. Θέλει προσοχή όμως. Ό,τι χρειάζεσαι ρώτα για να μην κάνεις κάποιο λάθος.
 
θελω να μεγαλωσω μονος ενα καναρινι
..συν οτι σου είναι αδύνατο να προγραμματίσεις την ζωή σου για τις επόμενες 30 -40 μέρες έτσι ώστε να παρέχεις τροφή κάθε 2-3 ώρες ξεκινώντας απο τις έξι το πρωί κάθε μέρα.Ακόμα όμως και μέσα στη φωλιά να ταίζεις πρόσεχε, γιατί μπορεί να βρεθείς με ολόκληρο τσουνάμι στομάτων που πεινάνε εξαρτώμενα απο εσένα.
 
Μαρια τα ειδα τα θεματα του γιαννη Τελεια φτου φτου.

..συν οτι σου είναι αδύνατο να προγραμματίσεις την ζωή σου για τις επόμενες 30 -40 μέρες έτσι ώστε να παρέχεις τροφή κάθε 2-3 ώρες ξεκινώντας απο τις έξι το πρωί κάθε μέρα.Ακόμα όμως και μέσα στη φωλιά να ταίζεις πρόσεχε, γιατί μπορεί να βρεθείς με ολόκληρο τσουνάμι στομάτων που πεινάνε εξαρτώμενα απο εσένα.

Εχεις δικιο και η δουλεια μου δεν εχει ωραριο σταθερο και ετσι... ευχαριστω για την ενημερωση.
 
Σε ευχαριστω, ρωτας μαθαινεις μην το παιζουμε οτι τα ξερουμε και ολα πηρα το μαθημα μου παντως.
Ωραιος ο Μαριος! Ωριμη απαντηση και ακομα πιο ωριμη σκεψη! Με το καλο στο κλαρι ολα φιλαρακι
 
Και εγω πιστευω οτι το καναρινι δεν μπορει να γινει το ιδιο κοινωνικο οσο ενας παπαγαλος, αρα αν επιδιωκεις παρεα σε επιπεδο να το εχεις στον ωμο σου ολη την ωρα ισως θα χασεις την ωρα σου αδικα. Παντως δεν ειναι μονο τι θες εσυ... Ειναι και η ψυχουλα αν περναει καλα... Μπορεις να δοκιμασεις να "δαμασεις" τη φυση του και μολιις το δεις και δεν τραβαει το αφηνεις στην ησυχια του..
 
Παντως δεν ειναι μονο τι θες εσυ... Ειναι και η ψυχουλα
Εξαιρετική άποψη στην οποία δεν προσθέτω τίποτε!
μπορεις να δοκιμασεις να "δαμασεις" τη φυση του και μολιις το δεις και δεν τραβαει το αφηνεις στην ησυχια του..
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να γίνεται το ακριβώς αντίθετο...
Αν επιτρέψουμε τη "φύση" με την ηρεμία μας και χωρίς πιέσεις να έρθει σε μας, το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό και απείρως καλύτερο.
Το νοιώθω και το ζω τα τελευταία 10-12 χρόνια, που κατάλαβα τι ακριβώς έπρεπε (τι δεν έπρεπε για την ακρίβεια) να κάνω. Για να το απολαμβάνω.
Και αυτό δεν το αλλάζω με τίποτε.
 
Back
Top