Διατροφή Μειγμα σπορων δοκιμη φυτρωματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lee
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lee

PB Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2007
Μηνύματα
425
Πόλη
Αίγιο
αποφασησα να δοκιμασω σε τη ποσοστο μπορει να φυτρωσουν οι σποροι απο το καθημερινο μειγμα που ταιζω τα καναρινια μου δοκιμασα λοιπον με μια μικρη ποσοτητα ιση με μια κουταλια της σουπας την οποια μουλιασα σε νερο για 24 ωρες με αλλαγη καθε 6 ωρες επειτα τους ξεπλυνα καλα και τους τοποθετησα σε ενα ριχω πιατο με νοτισμενο βαμβακη σημερα 4 ημερες μετα εχουν φυτρωση οι περισσοτεροι εξ αυτον αλλη περισοτερο και αλλη μολις εχουν ξεκινηση στο συνολο υπολογιζω ποσοστο 80-90% φυτρωματος θεωρω οτι το μειγμα σπορων ειναι αριστης ποιοτητας
το δειγμα το πηρα απο σφραγισμενο τσουβαλι 20kg 10 μηνες πριν την ημερομηνια ληξης απο γνωστη εταιρια του εξωτερικου
 
αποφασησα να δοκιμασω σε τη ποσοστο μπορει να φυτρωσουν οι σποροι απο το καθημερινο μειγμα που ταιζω τα καναρινια μου δοκιμασα λοιπον με μια μικρη ποσοτητα ιση με μια κουταλια της σουπας την οποια μουλιασα σε νερο για 24 ωρες με αλλαγη καθε 6 ωρες επειτα τους ξεπλυνα καλα και τους τοποθετησα σε ενα ριχω πιατο με νοτισμενο βαμβακη σημερα 4 ημερες μετα εχουν φυτρωση οι περισσοτεροι εξ αυτον αλλη περισοτερο και αλλη μολις εχουν ξεκινηση στο συνολο υπολογιζω ποσοστο 80-90% φυτρωματος θεωρω οτι το μειγμα σπορων ειναι αριστης ποιοτητας
το δειγμα το πηρα απο σφραγισμενο τσουβαλι 20kg 10 μηνες πριν την ημερομηνια ληξης απο γνωστη εταιρια του εξωτερικου
Με αφορμη την δοκιμη αυτη να πω οτι καθε φορα που καθαριζω τα κλουβια απο τα καναρινια μου φροντιζω να πεταω τους σπορους απο τις ταιστρες και τον πατο των κλουβιων στον κηπο αλλα και σε γλαστρες εχω δει λοιπον οτι οχι μονον φυτρωνουν αλλα αναπτυσσονται και γρηγορα χωρις μουλιασμα. Αν η σπορα γινει με ελεγχομενους ορους (εσωτερικος χωρος, απολυμανση χωματος ) κανει αραγε να χρησιμοποιηθουν σαν συμπληρωμα στα λαχανικα που μπορουμε να προσφερουμε στα πουλια μας; Τοχει δοκιμασει κανεις; Δεν ξερω αν υπαρχει οποιοσδηποτε κινδυνος τοξικοτητας στους σπορους που περιεχονται στα μειγματα για καναρινια οταν ειναι στην μορφη των φρεσκων φυτων.
 
για αυτο το σκοπο μπορεις να βαλεις τους σπορους φυτρωματος ειναι ειδικο μειγμα που περιεχει μεγαλο ποσοστο νιζερ και μπορεις να το προσφερεις στα πουλακια αφοβα!
 
Στην κλούβα είχα αρκετές φορές σπόρους από το μείγμα φυτεμένους σε γλάστρες. Τα πουλιά τους τσάκιζαν στην κυριολεξία. Για τοξικότητα δεν υπάρχει αφού δεν έπαθαν τίποτα αλλά δεν ξέρω τη διατροφική τους αξία.
 
Δίνω πάρα πολλά χρόνια φυτρωμένους σπόρους,
από το βασικό μείγμα.
Σε χώμα & σε νερό.
Τα τελευταία 2-3 περίπου από εξειδικευμένο μείγμα σπόρων φυτρώματος.
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανησυχητικό.
Ότι τα πουλιά τρελλαίνοντε, είναι αυτοννόητο
(Φέτος την άνοιξη θα έχω & μείγμα από άγριους σπόρους).
Όταν τους φυτρώνουμε στο νερό είναι επικίνδυνοι για μύκητες,
υπό κάποιες προϋποθέσεις.
Ένα κατατοπιστικότατο άρθρο
kiklos.info/Quellfutter.html
Η διαφορά αυτών των (εργοστασιακών)μειγμάτων είναι ότι οι σπόροι που τα αποτελούν έχουν υποστεί λιγότερη ξήρανση από τους σπόρους των κλασσικών μειγμάτων.
Με αποτέλεσμα να έχουν μεγαλύτερη "βλαστικότητα".
Αποτελούντε από σπόρους με ίδιο μέσο χρόνο φυτρώματος.
Αν βάλεις μαζί κεχρί & νίζερ, το πρώτο θα φυτρώσει σε σχεδόν διπλάσιο χρόνο.
Επίσης, δεν περιέχουν κάποιους σπόρους οι οποίοι με το νερό δημιουργούν "γλίτσα".
Η βρώμη & (εάν θυμάμαι) το ρούπσεν συγκαταλλέγοντε σε αυτά.
Η "θρεπτικότητα" αυτών των μειγμάτων,
ασφαλώς είναι η υψηλότερη.
Μην ξεχνάμε ότι τα πουλιά στη φύση τρέφοντε με χλωρούς σπόρους κατά βάση,
οι οποίοι τα "ενεργοποιούν" κυρίως την περίοδο αναπαραγωγής.
 
Δίνω πάρα πολλά χρόνια φυτρωμένους σπόρους,
από το βασικό μείγμα.
Σε χώμα & σε νερό.

Χαρη τους φυτρωμενους σε χωμα πως μπορουμε να τους δωσουμε και σε πιο σταδιο αναπτυξης τους ειναι θρεπτικοτεροι; Το γλαστρακι ολοκληρο στην κλουβα; Την πρασιναδα μονο;
Ρωταω γιατι οπως λεει και η Φρανια ολοι λιγο πολυ εχουμε στις γλαστρες μας ή στους κηπους μας πρασιναδα απο τα βασικα μειγματα σπορων.
 
Οδυσσέα,
εάν είναι σε γλάστρα ξεριζώνω το φυτό όταν είναι περίπου
5 εκατοστά.
Το καλύτερο είναι σε γλαστράκι-κυπελάκι από γιαούρτι
& το βάζεις στο κλουβί.
Σε αυτή την περίπτωση που μιλάμε για φυτό, δεν γνωρίζω πότε είναι πιο θρεπτικοί.
Υποθέτω ότι ισχύει ότι στους βλαστούμενους σε υγρασία,
όπου η φύτρα πρέπει να είναι 5-10 χιλιοστά.
Είχα διαβάσει ότι μετά πικρύζουν.
Εγώ τους διατηρώ στο ψυγείο.
 
Είναι άλλο πράγμα οι μουσκεμένοι σπόροι που μόλις έχουν αρχίσει να βλαστάνουν και άλλο πράγμα οι σπόροι που έχουν γίνει πλέον φυτό. Στο στάδιο της βλάστησης, μέχρι να γίνουν 10-15 χιλιοστά δηλαδή, λαμβάνουν χώρα χημικές διεργασίες οι οποίες μετατρέπουν το σπόρο σε φυτό. Σε αυτή τη φάση είναι που έχουμε πολύ μεγάλη ποσότητα θρεπτικών στοιχείων συγκεντρωμένη σε μικρή ποσότητα τροφής. Τα φρέσκα φυτά που δημιουργούνται με το πέρασμα κάποιων ημερών έως εβδομάδων είναι επίσης θρεπτικά, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Οι σπόροι που μόλις έχουν βλαστήσει είναι μια πολύ καλή τροφή και για την προετοιμασία αναπαραγωγής αλλά και για την ανατροφή των νεοσσών. Χρειάζεται όμως μεγάλη προσοχή κατά την παρασκευή τους επειδή απαιτούν πολύ υψηλή υγρασία και υψηλή θερμοκρασία για να βλαστήσουν, ακριβώς τις ίδιες συνθήκες που ευνοούν την ανάπτυξη μυκήτων. Πρέπει να αλλάζουμε πολύ συχνά το νερό στο οποίο τους έχουμε βάλει και να τους ξεπλένουμε όσο πιο συχνά γίνεται κατά το στάδιο της βλάστησης. Μπορούμε επίσης να χρησιμοποιούμε αν θέλουμε κάποιο ειδικό για την περίπτωση απολυμαντικό προϊόν ή μερικές σταγόνες βάμματος ιωδίου στο νερό για να αποτρέψουμε την ανάπτυξη μικροοργανισμών.

Δείτε και αυτό το θέμα, έχει ενδιαφέρον επίσης :) https://community.petbirds.gr/threads/Φυτρωμένη-φακή.749/
 
Ζαλιστικο, αλλα μαλλον εχει να συμπληρωσει καποιες "http://www.geocities.com/carduelis_2003/News/WetSeeds.htm"
 
Back
Top