Αναπαραγωγή Μεινανε 3 μερες μεχρι να ερθει η Κυριακη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης HRAKLIS13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

HRAKLIS13

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
102
Πόλη
Περιστέρι
την κυριακη πρεπει να σκασει το 1 αυγο αν δεν ειναι ασπορο με εχει φαει αγωνια να φανταστειτε μου εχει γινει εμμονι ιδεα να φανταστειτε μεχρι και ονειρα βλεπω οτι γεννησανε και τα βγαλανε ολα θα δουμε μακαρι να βγουνε γιατι αμα δεν βγουνε θα απελπιστω παρτα πολυ
 

Συνημμένα

  • 100_0845.webp
    100_0845.webp
    61,5 KB · Προβολές: 130
Με το καλό να δεις πουλάκια. 🙂
κ εγώ στην ίδια φάση βρίσκομαι...
αν πάνε όλα καλά,θα ΄χω κ ανήμερα το Πάσχα
νέες αφίξεις..:D
 
αυτο το παστελι γιατι το εχεις βαλει μεσα στην κλουβα;
 
vasileia καλυτερα ειναι αυτο το πραγμα να το αποφευγεις δεν καλο για τα πουλια τους δημιουργει ενα ειδος καταθληψις,(αυτη η γλυκα που βγαζει) στο λεω απο δικη μου εμπειρια απο τα δικα μου πουλια
 
παιδια μαλλον τα αυγα ολα ειναι ασπορα εχτεσ πηρα το φακο και τα κοιταξα ολα εχουν ενα κοκκινο χρωμα μεσα οπωσ τα εβλεπα το ενα ητανε ραγισμενο και το πηρα και το ανοιξα και ειχε μεσα μονο τον κροκο τι να κανω να περιμενω η να τα παρω και να ξεκινησουνε να κανουνε αλλα αυγα (την φωλια να βαλω καινουργια η να αφησω την ιδια
 
Αν με την ωοσκόπηση διαπιστωσες οτι είναι όλα άσπορα, βγάλε την φωλιά απολύμανε την καλά και σε λιγες μερες δωσε καινουριο υλικο.

Προς το παρων, θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις την κούνια γιατι αφαιρεί ζωτικό χώρο για την εκγύμναση των φτερών του πουλιού, να αλλάξεις διάταξη στις πατήρθες αφήνοντας αρκετό κενό ανάμεσά τους για να μην καταστρέφονται τα φτερά της ουράς και τελευταία, να βάζεις το στικάκι όσο πιο αραιά μπορείς, γιατι τα γλυκαντικά που περιέχουν συμβάλουν στην πάχυνση των πουλιών, που είναι ιδιαιτερα ανασταλτικός παραγοντας για την εποχή της αναπαραγωγής.

Περιμένουμε τα νεότερα!
 
συμφωνω μαζι σου georgina για αυτα που λες να βγαλει την φωλια και να τα αφησει χωρις αυτην 3 μερες, και μετα να την ξαναβαλει θα ειναι καλυτερα
 
Αν το εσωτερικό της φωλιάς είναι από πλαστικό μπορείς να το πλύνεις καλά με καυτο νερό και σαπούνι και να το ξαναδώσεις στην κανάρα. Δεν ξερω τι φωλιά χρησιμοποιείς και για αυτο σου το πρότεινα μην ξέροντας οτι έχεις και εναλλακτική φωλιά.

Αλήθεια γιατι πήρες και δευτερη;:)
 
γιατη μου ειπε το απο εκει που αγορασα την καναρα οτι με το που σκασουνε τα αυγα να βαλω την αλλη φωλια μεσα για να παει η καναρα να φτιαξει την αλλη η φωλια που εχω δεν ειναι πλαστικη μου ειπεσ να βγαλω τη φωλια να χωρισω τα πουλια ναι η οχι
 
Ηρακλή με μπέρδεψες λίγο...

Ας τα πάρουμε απο την αρχή: Αν ολα τα αυγά είναι σίγουρα άσπορα, αφαιρείς ολη την φωλιά, δεν χωρίζεις το ζευγάρι, το αφήνεις μαζί και μετα απο 3-4 μέρες δίνεις ξανα την φωλιά καθαρή πλυμένη και με νέο νήμα για να την φτιάξει η καναρα απο την αρχή. Ξαναδίνεις αυγουλάκι, ασβέστιο και βιταμίνες στα πουλιά και περιμένεις.

Αν και οταν με το καλό σου κάνει έσπορα αυγά και εκκολαφθούν οι νεοσσοί, δεν θα βαλεις άλλη φωλιά μεχρι οι νεοσσοί να μεγαλώσουν και να τρέφονται μόνοι τους.

Ηρακλή διαβασε και αυτά τα πολύ χρησιμα άρθρα Αναπαραγωγη καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών κατοικίδιων πουλιών
 
τα αυγα εχουνε μεσα ενα κοκκινο χρωμα το ενα ητανε ραγισμενο και το πηρα το εσπασα και δεν ειχα σπορο μεσα εγω λεω να μην τα παρω τα αυγα κανονικα αυριο πρεπει να σπασει το πρωτο και να τα παρω ολα αυριο να βγαλω και την φωλια κατι αλλο τωρα το ασβεστιο που το βρισκω και που να τουσ το βαλω και τι βιταμηνες να βαζω (εγω εχω αγορασει παπαρουνα να τους βαλω)
 
μην απελπιστεις οκ δεν πειραζει αν δεν βγουν υπαρχει κιαλλη φορα δεν χρειαζεται να σου γινεται εμονη θα ξανακανει γεννα μπορει η δευτερη και τριτη να ναι με σπορο και να βρεθεις πχ με 8 μικρουλια.. Οποτε μην αγχωνεσαι.. Εχει γινει σε μενα ηταν ασπορη η πρωτη στεναχωρηθηκα παρα πολυ αλλα μετα μου βγαζε πουλακια συνεχεια...
 
Αν ηταν ασπορα θα επρεπε απλως να βλεπεις τον κιτρινο κροκο. Οταν λες κοκκινα εννοεις ετσι;

candle_b.jpg
 
μεσα οπωσ τα εβλεπα το ενα ητανε ραγισμενο και το πηρα και το ανοιξα και ειχε μεσα μονο τον κροκο καταλαβες
 
Back
Top