Γενικά Μελαγχολικό και επιθετικό αρσενικό καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης hatz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

hatz

PB New Member
Εγγραφή
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
10
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο forum σας.
Πριν ενα χρονο περιπου αγορασα ενα πορτοκαλι καναρινι αρσενικο δωρο για την κοπελια μου και ολα ηταν μια χαρα με το πουλακι, με το μεγαλο του κλουβακι με την βιταμηνη του την τροφη του κτλ κτλ... Το πουλακι ηταν και φαινονταν χαρουμενο.

Εδω και ενα μηνα ομως περιπου ξεκιναει το προβλημα, αρχισε ξαφβικα να ειναι επιθετικος με εμας, δηλαδη οταν παμε κοντα του φουσκωνει τα πουπουλα του χαμηλωνει το κεφαλι του ανοιγει τα φτερα και το στομα του και ορμαει σε προσωπο και χερια. Οταν τον εχουμε στο μπαλκονι ειναι πιο ηρεμος δεν κανει κατι. Επισης τον βλεπω πολλες φορες το βραδυ που τον εχουμε μεσα στο διαμερισμα να καθετε ακινητος με το κεφαλακι του να κοιταει προς τα κατω σαν να εχει παθει καταθληψη.

Ρωτησα τον τυπο που μου πουλησε το καναρινακι και μου ειπε πως κατα πασα πιθανοτητα θελει να ζευγαρωσει και γι'αυτο τα εχει παθει ολα αυτα. Ποια ειναι η δικη σας αποψη στο θεμα; Με εχει φαει η στεναχωρια
 
Ε! αυτο δεν το εχω ξανακουσει..συνηθως οταν ειναι πολυ πυρωμενα κελαιδανε ακαταπαυστα...ή κανουν αποπειρες ζευγαρωματος σε φετες μηλου..σε αυγο.. Κτλ. ή κοβουν χαρτακια.
Αν δουνε δε και αλλο καναρινι στο ιδιο χωρο γινεται πανζουρλισμος.Αλλα επιθετικοτητα δεν εχω δει ουτε ακουσει.
Για την ψυχικη υγεια του καναρινιου σου λοιπον.. Παρε ενα 2ο για παρεα... (κατα προτιμηση θηλυκο)μην το ενοχλεις και τοποθετησε το σε ηρεμο και ησυχο μερος.
 
Δεν υπαρχει εννοητε κανενα προβλημα να παρουμε και ενα θυληκο καναρινακι, ομως θα πρεπει να τα εχουμε σε ξεχωριστα κλουβια η στο ιδιο;Φοβαμαι πως αυτος ετσι πως εχει αγριαψει θα το σακατεψει το αλλο...
 
Ενα δικο μου το εκανε αυτο.. 😀 Ειχε λατρεια στο φαγητο του και οταν του βαζαμε κατι που του αρεσε πολυ η μολις γεμιζαμε τις ταιστρες του να φαει μετα αν πλησιαζες το δαχτυλο σου στο κλουβι τσιμπουσε κανονικα και με μανια με ανοιχτα τα φτερα, ακριβως ετσι οπως περιγραφει ο hatz...

Η σταση που περιγραφεις εμενα μου θυμιζει σταση χαλαρωσης-ελαφρου υπνου.
 
Μπα ο δικος μου οποιαδηποτε στιγμη και να πας πλεον μπροστα του, θα τσαντηστει, αρχικα θα φουσκωσει θα γινει σαν πορτοκαλι μπαλακι του τεννις και αν επιμενεις θα ανοιξει φτερα και στομα, δεν ξερεις τι να κανεις να γελας η να κλαις με την σταση του αυτη...
 
αν τελικά πάρεις θηλυκό βάλτο αρχικά σε άλλο κλουβί δίπλα στο δικό σου καναρίνι για να μπορέσει το ένα να μάθει το άλλο, μετά από μία περίπου εβδομάδα δοκίμασε να τα βάλεις μαζί. αν μαλώνουν πρέπει να τα χωρίσεις και να ξαναπροσπαθήσεις μετά από άλλη μια εβδομάδα.
 
Παιδια ευχαρηστω πολυ για τον χρονο σας, δηλαδη να μην ανυσηχω ιδιαιτερα για τα παραπανω που προανεφερα;

Απο βδομαδα παντως θα αρχιζω να ψαχνω για ενα θυληκο καναρινακι...
 
Δεν υπαρχει εννοητε κανενα προβλημα να παρουμε και ενα θυληκο καναρινακι, ομως θα πρεπει να τα εχουμε σε ξεχωριστα κλουβια η στο ιδιο;Φοβαμαι πως αυτος ετσι πως εχει αγριαψει θα το σακατεψει το αλλο...

Πάντα χωριστά, αλλά σε οπτική επαφή.Αργούμε πολύ ακόμα για την ώρα της επαφής. Μπορείς να ψάξεις με την ησυχία σου μέχρι να βρείς τό θηλυκό που σου αρέσει. Και να ανησυχείς μόνο σε περίπτωση αδιαθεσίας του φίλου σου,όχι με τις "ιδιοτροπίες" του. Τα πουλάκια έχουν χαρακτήρα. Οι κάποιες ιδιομορφίες στην συμπεριφορά τους δείχνουν και την ατομικότητα του καθ'ενός.
 
Ειχα και εγω ενα τετοιο καναρινι το οποιο ηταν επιθετικο. Οταν αλλαζα ποτηστρα το πρωι με τσιμπαγε.Ανοιγε το στομα και κουνουσε νευρικα τα φτερα οταν πλησιαζα διπλα. Πιστευω οτι το καναρινι σου δεν αισθανεται ασφαλεια η δε κοιμαται σωστα. Εμενα παντως το δευτερο γινοταν.Βαλε το καναρινι σε ενα μερος με φυσικο φωτισμο.Ωστε να κοιμαται νωρις και να ξυπναει οταν πρεπει.Απο μονος σου ειπες οτι οταν το εχεις στο μπαλκονι συμπεριφεραι κανονικα
 
Πραγματικά αυτό που είπε ο Μάκης νομίζω είναι το πιο σωστό! Έχουν καθένα το χαρακτήρα τους.
Αυτές οι μικρές προσωπικότητες! 🙂
Έχω προσέξει μάλιστα ότι έχουν πολύ έντονα συναισθήματα και διαθέσεις!
Ο προηγούμενός μου κανάρος όταν μελαγχολούσε ήταν να τον κλαίνε οι ρέγγες. Επίσης, όταν του έκοβα τα νύχια είχε τέτοια τσαντίλα, που από όπου και να τον πλησίαζα μου γύριζε συνέχεια την πλάτη!Όταν τα λες αυτά σε κάποιον που δεν είχε ποτέ πουλιά δυσκολεύονται να σε πιστέψουν κι όμως είναι αλήθεια. Κωμωδία σκέτη.
Πάντως όταν ζευγαρώνουν αλλάζουν πολλά και σίγουρα δεν δίνουν τόση σημασία σ'εμάς πια... 😉
 
Να προσθεσω και εγω.Αφησε το πουλι σε ενα μερος, μερα νυχτα. Καλυτερα, εξω. Το στρεσαρεις με το μεσα-εξω, νοιωθει ανασφαλεια, και αντιδρα περιεργα. Οσο για αγορα θυληκιας, ειναι αλλο θεμακαι παμε αλλου, δεν εχει σχεσει με το προβλημα σου.
 
αν δεν κοιμάται αρκετές ώρες λόγο τεχνητού φωτισμού που υπάρχει στο χώρο τότε σκέπασε το με μία πετσέτα τις νυχτερινές ώρες. Έτσι περιορίζεται το φώς και το πουλί ξεκουράζεται.
 
Ευχαρηστω ολους για την βοηθεια που μου δινετε. Διαβαζω τα θεματα για τα καναρινια που εχετε γραψει και εχω μπερδευτει απιστευτα απο τοσες πληροφοριες,τι αυγοτροφες τι χρωματισμενες βιταμινες που στην ουσια κανουν μονο κακο,τι ιδιαιτεροι σποροι τι βασικη τροφη,τι πιπεριες καρπουζια εγιναν ολα μαζι ενα μπαχαλο στο κεφαλι μου...Αρε Νιονιο μεγαλη η χαρη σου 😛...

Εντωμεταξυ αυτοι οι ανθρωποι που δουλευουν σε pet shop και αυτοι που εχουν συνοικιακα μαγαζια με ζωακια (εννοειτε οχι ολοι, σιγουρα υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες) θελουν σκωτομα. Δεν ενημερωνουν καθολου σωστα τον κοσμο και τους πλασαρουν το οτιδηποτε αρκει να βγαλουν λεφτα! Εμενα μου πλασαραν μια κοκκινη "βιταμινι" και μου ειπαν να την εχω μονιμα στη μια απ'τις δυο ταιστρες και βεβαια ως συνεπεια ο μικρος την εχει ταραξει...

Επισης για βασικη τροφη μου εδωσε μια που ονομαζετε ισορροπημενη,ισως και να ειναι σωστη για το χρωματιστο καναρινι μου αφου δεν περιεχει καθολου καναβουρι, καπου διαβασα πως τα κοκκινα καναρινια δεν πρεπει να το τρωνε οπως επισης δεν κανει να τρωνε σπορους ρουσπεν.

Απ'οτι φαινεται θα αφιερωσω αρκετες μερες στο forum για να βγαλω την ακρη μου για την σωστη συντηρηση του καναρινιου :).
 
κανναβούρι και το ρουπσεν είναι σπόροι που αποτελούν τροφή των σποροφάγων πουλιών (καναρίνια), γιατί όταν τα καναρίνια έχουν κόκκινο χρώμα να μην πρέπει να τα φάνε😕 με ποια λογική😕.

φρόντισε να ταΐζεις ισορροπημένα τα καναρίνια σου και ιδιαίτερα το χειμώνα μην τους στερείς τους τους λιπαρούς σπόρους που έχουν ανάγκη.

όσο αφορά το κόκκινο παράγοντα θα σε παραπέμψω εδώ:
https://community.petbirds.gr/threa...-Χορήγηση-χρωστικών-στα-κόκκινα-καναρίνια.62/
θα σε καλύψει απόλυτα.
 
κανναβούρι και το ρουπσεν είναι σπόροι που αποτελούν τροφή των σποροφάγων πουλιών (καναρίνια), γιατί όταν τα καναρίνια έχουν κόκκινο χρώμα να μην πρέπει να τα φάνε😕 με ποια λογική😕.

To καναβουρι το δινουμε σε ολα τα καναρινια αλλα λιγο γιατι ειναι πολυ λιπαρος σπορος. Τα καναρινια εχουν ενα ελαττωμα επιλεγουν παντα τους λιπαρους. Ετσι για να μην εχουμε χοντρα καναρινια περιοριζουμε το καναβουρι. Δινουμε ομως σε πουλια που ξεχειμωνιαζουν σε μπαλκονια για να αντεξουν λιγο παραπανω στο κρυο.
Οσο για ρουπσεν ειναι σπορος που δινεται σε καναρινια φωνης για να μην τραχινει η φωνη τους απο το καναβουρι. Τρωνε ολα τα καναρινια το ρουψεν απλα επειδη ευθυνεται για το κιτρινο χρωμα των πουλιων αποφευγεται να δινεται σε νεαρα κοκκινα απο οτι ξερω για να κανουν καλυτερο χρωματισμο
 
  • Like
Αντιδράσεις: hatz
To καναβουρι το δινουμε σε ολα τα καναρινια αλλα λιγο γιατι ειναι πολυ λιπαρος σπορος. Τα καναρινια εχουν ενα ελαττωμα επιλεγουν παντα τους λιπαρους. Ετσι για να μην εχουμε χοντρα καναρινια περιοριζουμε το καναβουρι. Δινουμε ομως σε πουλια που ξεχειμωνιαζουν σε μπαλκονια για να αντεξουν λιγο παραπανω στο κρυο.
Οσο για ρουπσεν ειναι σπορος που δινεται σε καναρινια φωνης για να μην τραχινει η φωνη τους απο το καναβουρι. Τρωνε ολα τα καναρινια το ρουψεν απλα επειδη ευθυνεται για το κιτρινο χρωμα των πουλιων αποφευγεται να δινεται σε νεαρα κοκκινα απο οτι ξερω για να κανουν καλυτερο χρωματισμο
συγνώμη δεν εκφράστηκα σωστά. Θελω να πώ ότι δίνουμε όλους τους σπόρους σε μείγμα.:D
 
Παιδια συγγνωμη για τα offtopic που εγραψα πριν στο προηγουμενο μου post αλλα και σε αυτο και ευχαρηστω πολυ για την βοηθεια σας. Ενα ειναι το σιγουρο σε αυτον τον πετ σοπα(συνοικιακο) που ανεφερα πριν δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπατησω το ποδι μου εννοειτε ☹. Μονο σε γνωστα πετ σοπ και μονο καλες (γνωστες) μαρκες σπορων για κυρια τροφη και με αναγραφομενη ημερομ.ληξης πανω.

Επισης οπως με συμβουλεψε και ο vaggelis53 αποφασισα πως το καναρινι θα το αφησω μονιμα στο μπαλκονι για να μην ταραζετε απο τις μετακινησεις τα φωτα κ. Α μεσα στο διαμερισμα.

Σε αλλα θεματα ειδα να αναφερετε πως ειναι καλα να καλυπτοπται οι τρεις πλευρες του κλουβιου μαζι και με την οροφη με χοντρο ναυλον την περιοδο του χειμωνα εφοσον το καναρινι ειναι στο μπαλκονι, η μπροστινη πλευρα εννοειτε πως μενει ακαλυπτη και σε μερες με αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες να σκεπαζετε περισσοτερο ειτε με πετσετα η κουβερτα;

Σωστο 😕
 
εγώ πάντως τα σκεπάζω από όλες τις πλευρές, κφήνω μικρά κενά για να παίρνει αέρα και όταν ξεκινήσουν οι παγωνιές τα παίρνω μέσα. (δεν θέλω να δοκιμάσω τις αντοχές τους).
 
εγώ πάντως τα σκεπάζω από όλες τις πλευρές, κφήνω μικρά κενά για να παίρνει αέρα και όταν ξεκινήσουν οι παγωνιές τα παίρνω μέσα. (δεν θέλω να δοκιμάσω τις αντοχές τους).

Κι'εγω καπως ετσι σκευτομαι να κανω, ευχαρηστω
 
Back
Top