Γενικά Μελαγχολικό καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kimi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kimi

PB Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
619
Πόλη
Λαμία
Εχω τον αρσενικό μου. Και απο τότε που τον χωρισα απο την γυναικα του έχει μελαγχολήσει. Οταν την βλέπει αρχιζει κ τσιτσιριζει. Αλλιως δεν εχει καθολου ορεξη. Σπανια να βγαλει ηχο. Παντως τρωει κανονικα. Μπορω να κανω κατι; 😕
 
Υπομονή. Να βάλεις το κλουβί του αρσενικού κάπου που να μην βλέπει την γυναίκα του και καλύτερα ούτε να την ακούει. Σε λίγες μέρες θα την έχει ξεχάσει.
 
Παιδιά συγνώμη κιόλας για την αφελή ερώτηση, αν ένα ζευγάρι μένει μαζί συέχεια υπάρχει πρόβλημα; Εγώ έναν αρσενικό έχω, αλλά σκοπεύω να πάρω και μια θηλυκιά.
Για ποιόν ακριβώς λόγο χωρίζουμε τα πουλιά;
 
Για να διατηρήσουμε ζωντανό τον λόγο που κάνει
το αρσενικό να κελαηδάει και το θηλυκό να θέλει
να γίνει μάνα.
 
Τα βάζουμε μαζί και απολαμβάνουμε τα παιχνίδια τους!
 
Τον εχω χωρισει απο το δωματιο που ειναι η καναρα κ του εχω για παρεα ενα απο τα παιδακια του.
 
εχω για παρεα ενα απο τα παιδακια του.


Εγω στη θεση σου θα τον ειχα καπου που να μην βλεπει κανενα κανερινι αλλα ουτε και να ακουει. Και θα δεις το πολυ σε 1 βδομαδα θα αρχισει παλι να κελε'ι'δαει.
 
Kιμι όταν τα πουλιά ζευγαρώνουν σταματάει το αρσενικό να κελαηδάει. Σε μερικές περιπτώσεις κελαηδάει χαμηλόφωνα τη θηλυκιά όταν αυτή κάθεται στη φωλιά. Υπάρχουν αναφορές ότι όταν τα καναρίνια ζευγαρώνοντας γίνονται μελωδικότερα προσθέτοντας μελωδίες στο ρεπερτόριο τους. Μην τον αφήσεις με το μικρό γιατί υπάρχει περίπτωση να τον τσιμπάει. Με λίγα λόγια έχεις χωρίσει ένα ερωτευμένο ζευγαράκι. Έχω δει χωρίς να θέλω να σε ανησυχήσω θηλυκιά να είναι έτοιμη να ψοφήσει απο μελαγχολία. Όταν ψόφησε η φλωρίνα μου που είχε ζευγαρώσει με ένα καναρίνι άσπρο, ο αρσενικός μου όλη τη σαιζόν δεν ξαναζευγάρωσε. Ο έρωτας λοιπόν δημιουργεί πολλές παρενέργειες. Πάντως συμφωνώ ότι είναι πολυ πιθανό, αν δεν την ακούει να αρχίσει να συμπεριφέρεται πάλι φυσιολογικά.
Φιλικά Νίκος
 
Οχι, δεν τον εχω στο ιδιο κλουβι. Τα εχω σε ξεχωριστα κλουβακια.
 
Ο αρσενικος μου εκτος απο καψουρης... Πρεπει να εχει κ ασθμα! Πολλες φορες κανει κχ κχΤι να του δωσω;
 
Back
Top