Ασθένειες Μελανιασμενα ποδια- κυστες φτερων

kotopoulaki

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2014
Μηνύματα
5
καλησπερα το καναρινακι μ δεν ειναι καλα εχει εδω και ποσες μερεσ καθεται κατω, φουσκωνει και κοιμαται ολη την ωρα. Πριν δυο μερες παρατηρησα τα ποδια του να εχουν μελανιασει(εχουν αλλαξει χρωμα τελειως βλεπω τις φλεβες απο μεσα), παρολο το προβλημα του σηκωνεται να φαει και να πιει νερακι. μιλησα με τον κτηνιατρο κ μου ειπε να του δωσω αντιβιωση... Ειχε καποια προβληματα στα φτερα του πριν λιγο καιρο βρηκα εξογκωματακια κ μου ειπαν ειναι κυστες και ειναι γενετικο.. Ανακαλυψα σημερα ψηλαφιζοντας το κ μια τεραστια στην ουρα του αλλα κ η αμαρα του ειναι πρησμενη.. Ανησυχω πολυ.. Το εχω 8 χρονια το ξερω ειναι μεγαλο αλλα το αγαπω πολυ.. Δεν μπορω να το βλεπω να βασανιζεται ετσι. τι μπορω να κανω περαν της αντιβιωσης;του δινω amoxil των 250 μια σταγονιτσα την ημερα. Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων.
 
Ο κτηνίατρος το είδε; ή σου είπε την αντιβίωση μέσω τηλεφώνου;

Φωτογραφίες από τα πόδια, το στέρνο, τις κύστες, τις κουτσουλιές και την κοιλιά θα βοηθούσαν πολύ...

Ρίξε μια ματιά εδώ: Κύστες των Φτερών – Feather Cysts (lumps)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ο ένας τηλεφωνικά και ο άλλος τα είδε.. Μου ειπαν κ οι δυο να συνεχισω την αντιβιωση.. Προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα μου βγαζει τα αρχεια πολυ μεγαλα κ δεν τα δεχετε
 
ξαναπροσπαθησα αλλα δεν μπορω να στειλω...η κυστη στην ουρα του ειναι οσο ενα μπιζελι μεγαλη ενω το ιδιο και η αμαρα του πρησμενη και διακρυνεται κατι λευκο μεσα(πιθανως νομιζω πυον) βαζω μπεταντιν αλλα ειναι εσωτερικο αποτι καταλαβα, τα ποδαρακια του ειναι μωβ και εχει αδυναμιες να στηριχθει στα κλαρακια κ συνεχως ειναι καθισμενο κατω. Οι κουτσουλιες του ειναι κανονικεσ λευκες με λιγο γκρι και νομιζω δυσκολευεται να τις βγαλει γιατι το κανει με πολυ αργο ρυθμο... Κάνει προσπαθειες να φαει τροφη μπροκολο και μηλο που του εβαλα αλλα απο πολύ λίγο κάθε φορα ιδίως τα σπορακια του τα τρώει με πολυ αργο ρυθμο σε σημείο να το παιρνει και ο υπνος...:/ ελπίζω να σε βοήθησα
 
δυστυχως παιδια δεν αντεξε το κοτοπουλακι μ :'(.. Οι εικονες ειναι αυτες.. Απο τελευταια του μερα.
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_dsc_0612.webp
    rsz_1rsz_dsc_0612.webp
    7,5 KB · Προβολές: 104
  • rsz_1rsz_dsc_0614.webp
    rsz_1rsz_dsc_0614.webp
    12,3 KB · Προβολές: 92
  • rsz_1rsz_dsc_0617.webp
    rsz_1rsz_dsc_0617.webp
    14 KB · Προβολές: 110
Back
Top