Αναπαραγωγή Μελλοντικές κινήσεις και συμπεράσματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vabar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vabar

PB Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
148
Πόλη
Ελευσίνα
Πείτε μου βρε παιδιά την γνώμη σας:
1. Ένα ζευγάρι που έχω, έχει μόνο ένα μικρό, το οποίο τώρα βγαίνει στο κλαρί. Η θηλύκια όμως γέννησε πάλι και πήρε την φωλιά της…
Ο αρσενικός είναι ιδανικός όπως έχω τον έχω παρατηρήσει. Η ζευγαρώστρα είναι η απλή μονή χωρίς χώρισμα.
Τι κάνω;
2. Το άλλο ζευγάρι που έχω, έχει βγάλει 4, από τα οποία τα 2 είναι τα ζωηρά και βγαίνουν στο κλαρί. Η ζευγαρώστρα είναι η απλή η μονή χωρίς χώρισμα. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πότε να τα βγάλω από το κλουβί τα καναρινάκια & που να τα βάλω. Δηλαδή, να τα βάλω όλα μαζί η ξεχωριστά σε κλουβάκια; Να πάρω συστοιχία κλουβιών ή όχι;
3. Η διατροφή τους είναι αυγοτροφή King , βραστό αυγό μέρα παρά μέρα, σπόροι χύμα & Trill, και μέρα παρά μέρα μήλο πράσινο. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή όχι;
Συμπεράσματα
.:Πραγματικά κατάλαβα την δύναμη της τσόχας στην φωλιά… Την επόμενη περίοδο!
.:Πρέπει τελικά να υπάρχει ζευγαρώστρα με χώρισμα. Την επόμενη περίοδο!
 
1) βγαλε το μικρο και τον πατερα απο μεσα και βαλτα σε αλλο κλουβι διπλα απο την θυληκια και θα το ταιζει ο πατερας και οταν το μικρο το παρατηρησεις να τρωι σπορους τοτε βγαζεις τον πατερα και τον βαζεις παλι στην θυληκια

2)τα καναρινακια θα τα βγαλεις απο το κλουβι γυρω στις 25 με 30 ημερες και θα τα βαλεις για αρχη σε ενα βολικο κλουβι ολα τα μικρα μεσα και αργοτερα τα βαζεις σε δικα τους κλουβια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vabar
Στην θέση σου Βασίλη θα έπερνα την διπλή ζευγαρώστρα απο τώρα.
Οχι για ζευγάρωμα τώρα πια, αλλά για να βάλεις όλα τα μικρά σου
όταν πάνε 30 ημερών και πλέον. Τα αρσενικά πρέπει να μπούν σε
δικά τους κλουβάκια το καθ' ένα, αλλά τα δυό θηλυκά σου μπορούν να
περάσουν την πτερόρροια και να ξεχειμωνιάσουν στο ίδιο κλουβί και τα δυό.
Η αλήθεια είναι οτι μια μικρη κλούβα περίπου σαν αυτήν
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-κίτρινα-μωσαικά-και-το-νέο-τους-σπίτι.13972/
θα σε βοηθούσε ώστε του χρόνου να τα διαχειριστείς καλύτερα
 
Πρέπει να το οργανώσω το θέμα και δεν ξέρω απο πού... (χεχεχεχχεχεχχε)

Δηλαδή να βάλω όλα τα μικρά μαζί και απο τις 2 γέννες σε ένα κλουβάκι. Σύνολο θα είναι 5 καναρινάκια. Και μετά απο 1-2 εβδομάδες μπορώ να χωρίσω μόνο τα αρσενικά καναρινάκια και να τα βάλω σε κλουβιά μόνα τους. Τα θυληκά καναρινάκια θα τα βάλω όλα μαζί σε ένα κλουβί όπως θα βάλω και τα μεγάλα θυληκά μαζί, και μετά θα βάλω 2/2 σε ενα κλουβάκι μέχρι την επόμενη αναπαραγωγικήξ περίοδο.
;
 
Back
Top