Ασθένειες Μεμβρανες στα ματια καναρινιου

Nafunkykotes

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2015
Μηνύματα
15
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα σε όλους με λένε Μετζέλο και έχω 6 καναρίνια +1 νέο καναρινάκι.
Έχω ένα πρόβλημα με το νέο μέλος στα καναρίνια, το νέο καναρινάκι είναι περίπου 20-25 ημερών. Πρίν μία εβδομάδα παρατήρησα οτι έχει κάτι σαν μεμβράνες στα ματάκια του, δεν έδωσα πολύ σημασία νομίζοντας οτι θα είναι κάτι το φυσιολογικό. Σήμερα το πρωί το είδα να περιφέρεται εκτός φωλιάς και η μητέρα του δεν του έδινε σημασία καθόλου. Οι μεμβράνες υπάρχουν ακόμα στα ματάκια του και έχει και κολλημένες τρίχες απο το βαμβάκι και νήμα. Θέλω τη βοήθεια και τη γνώση σας για να μπορέσω να τα βγάλω με το πρόβλημα αυτό.

καναρινάκι.webp
 
Καλως ηρθες Μετζελο (γραψε στο προφιλ σου το ονομα σου αν θελεις..)

Εγω χωρις να ειμαι γνώστης, διακρινω πυον. Ή τουλαχιστον καποιου ειδους υγρο. Πιστευω πως θα βοηθηθεις απο τις γνωσεις των παιδιων, αλλα ισως εχει καποιου ειδους μολυνση.. Δεν επρεπε να το αφησεις, αλλα δεν ηξερες.
 
Δεν ήξερα πραγματικά Μιράντα, είναι η πρώτη φορά που ασχολούμε με την αναπαραγωγή. Ευτυχώς που υπάρχει και το φόρουμ γιατί στα petshop λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.
 
Καλησπέρα σε όλους με λένε Μετζέλο και έχω 6 καναρίνια +1 νέο καναρινάκι.
Έχω ένα πρόβλημα με το νέο μέλος στα καναρίνια, το νέο καναρινάκι είναι περίπου 20-25 ημερών. Πρίν μία εβδομάδα παρατήρησα οτι έχει κάτι σαν μεμβράνες στα ματάκια του, δεν έδωσα πολύ σημασία νομίζοντας οτι θα είναι κάτι το φυσιολογικό. Σήμερα το πρωί το είδα να περιφέρεται εκτός φωλιάς και η μητέρα του δεν του έδινε σημασία καθόλου. Οι μεμβράνες υπάρχουν ακόμα στα ματάκια του και έχει και κολλημένες τρίχες απο το βαμβάκι και νήμα. Θέλω τη βοήθεια και τη γνώση σας για να μπορέσω να τα βγάλω με το πρόβλημα αυτό.

View attachment 33716
Θα πάρεις φυσιολογικό ορό σε αμπούλες μιας χρήσης... Με ένα μικρό κομμάτι βαμβάκι και πολύ απαλές κινήσεις θα προσπαθήσεις για αρχή να καθαρίσεις τα ματάκια του από τις "τσίμπλες"...
Εναλλακτικά χρησιμοποίησε χαμομήλι χλιαρό...
Όταν κάπως καθαρίσουν τα μάτια του... Θα βγάλεις μια-δυο φωτογραφίες...
Τότε θα δούμε τι ακριβώς συμβαίνει...
 
Καλησπέρα σε όλους με λένε Μετζέλο και έχω 6 καναρίνια +1 νέο καναρινάκι.
Έχω ένα πρόβλημα με το νέο μέλος στα καναρίνια, το νέο καναρινάκι είναι περίπου 20-25 ημερών. Πρίν μία εβδομάδα παρατήρησα οτι έχει κάτι σαν μεμβράνες στα ματάκια του, δεν έδωσα πολύ σημασία νομίζοντας οτι θα είναι κάτι το φυσιολογικό. Σήμερα το πρωί το είδα να περιφέρεται εκτός φωλιάς και η μητέρα του δεν του έδινε σημασία καθόλου. Οι μεμβράνες υπάρχουν ακόμα στα ματάκια του και έχει και κολλημένες τρίχες απο το βαμβάκι και νήμα. Θέλω τη βοήθεια και τη γνώση σας για να μπορέσω να τα βγάλω με το πρόβλημα αυτό.

View attachment 33716
Αρχικα θεωρω πως ενα καθαρισμα της περιοχης του ματιου μονο καλο θα του κανει. Βαλε σε ενα βαμβακι χλιαρο χαμομηλι και καθαρισε το. Σιγουρα οι πιο εμπειροι θα σε βοηθησουν περισσοτερο. καλη αναρρωση.
 
Παιδιά η βοήθεια σας με το χαμομήλι έπιασε τόπο, με το που έβαλα το χαμομήλι βγήκαν πανεύκολα χωρίς να ταλαιπωρήσω το πουλάκι.
Μια χαρα ειναι τωρα. Μπραβο. Πολυ χαιρομαι!
 
Αυτό ίσως να πρέπει να το κάνεις για λίγες μέρες μέχρι να γίνει τελείως καλά. Αν η μαμά του δεν το ταίζει πρέπει να ασχοληθείς εσύ με το τάισμα του μέχρι να απογαλακτιστεί! Το ταίζουν οι γονείς του;
 
Παιδιά η βοήθεια σας με το χαμομήλι έπιασε τόπο, με το που έβαλα το χαμομήλι βγήκαν πανεύκολα χωρίς να ταλαιπωρήσω το πουλάκι.
View attachment 33720
Όλα τέλεια λοιπόν...
Άντε και καλή συνέχεια.
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τη βοήθεια σας,το καρδιοχτύπι που έπαθα όταν καθάριζα τα ματάκια του δε περιγράφεται. Τώρα και μια άλλη ερώτηση, σε περίπτωση που δε ταίζεται απο τη μητέρα του τι κάνουμε;
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τη βοήθεια σας,το καρδιοχτύπι που έπαθα όταν καθάριζα τα ματάκια του δε περιγράφεται. Τώρα και μια άλλη ερώτηση, σε περίπτωση που δε ταίζεται απο τη μητέρα του τι κάνουμε;
Θα ταϊσει...
Μη σε απασχολεί..
Τώρα βλέπει και θα τρέξει στη μητέρα του...
Πρώτα δεν έβλεπε και έμεινε πίσω...
Αύριο το πρωί βάλε φρέσκο αυγό... λίγο μήλο και θα με θυμηθείς!
 
Παρατήρησε ότι η μαμά του το ταίζει! Στήσε καραούλι! Από μακριά και διακριτικά! Αν δεν το ταίζει ίσως χρειαστεί να το αναλάβεις εσύ. Ό,τι και να γίνει εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε! 😉
 
Back
Top