Γενικά Μερικά από τα καναρίνια που έχω

@Darthsidious Να τα χαιρεσαι και παλι. Μονο να σου πω την γνωμη μου...στην πρωτη φωτογραφια γιατι τα κλαδακια τα εχεις σε μια σειρα;απ οτι βλεπω το κλουβι εχει 2 χωρισματα!βαλε 1 πανω 1 κατω κλαδακι ανα χωρισμα να κανουν και λιγο γυμναστικη και στα μονα κλουβια παλι βλεπω κλαδακια στην ευθεια παλι βαλε ενα πανω ενα κατω! Και το πανω το κλαδακι κοντα στην πορτα για να μην σηκωνεται η πορτα του κλουβιου και στην τελευταια φωτογραφια εχεις τοσα πουλακια με μια πατηθρα!βαλε 2 πατηθρες γιατι βλεπω πιο πολυ κρεμιουνται απο τα σιδερα παρα ειναι στην πατηθρα και δεν μου αρεσει αυτο φοβαμαι για ατυχηματα! Και αν μπορεσεις το τελευταιο κλουβι καθαρισε το λιγο! Σητα υπαρχει για τα κουνουπια;και παλι να τα χαιρεσαι και μην παρεξηγησεις αυτα που σου λεω φιλικα τα λεω! Να τα χαιρεσαι...και παλι στο ξαναλεω 😍
[automerge]1596371910[/automerge]
@Darthsidious τωρα που ειδα πιο προσεκτικα στην φωτογραφια που τα εχεις ολα μαζι τα κλουβια διπλα απο το κιτρινο κλουβι εχεις μια ζευγαρωστρα ασπρη! Τα καναρινακια φτανουν να πιουν νερακι;γιατι βλεπω οι πατηθρες να ειναι πολυ πιο χαμηλα απο τις ποτιστρες! Το εχεις παρατηρησει αν φτανουν; Ή κανουν ακροβατικα για να πιουν νερο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι όλα καλά. Ξεκίνησα με 2 ζευγάρια τον Ιανουάριο και έβγαλα 25 πουλάκια. Έχω αγοράσει μέχρι τώρα και 6πουλακια για να αλλάξω τα αίματα. Τα προσέχω όσο καλύτερα μπορω
 
@Darthsidious Μια χαρα πολυ ωραια Να τα προσεχεις οσο καλυτερα μπορεις και ακομα περισσοτερο!γιατι και τα καναρινακια απο εμας τα περιμενουν ολα (μας εχουν κανει υπηρετριες 😂) περα απο την πλακα ειναι πολυ ομορφο και ευχαριστο να τα προσεχεις και να τα φροντιζεις! Και παλι πολυ ομορφα και να τα χαιρεσαι
 
Τα προσέχω όσο καλύτερα μπορω
Η παραπάνω δήλωση δεν συνάδει με την εικόνα του τελευταίου κλουβιού. Σίγουρα μπορείς καλύτερα. Οπότε, στην περίπτωση που το κλουβί είναι κατεστραμμένο (σκουριές στα κάγκελα ή σκάσιμο χρώματος) θα σου προτείνω να το αλλάξεις. Σε αντίθετη περίπτωση θέλει πάρα πολύ καλό καθάρισμα (μούλιασμα σε ζεστό νερό με απορρυπαντικό, μούλιασμα ζεστό νερό με ξύδι, μούλιασμα σε νερό με χλωρίνη - περίπου 10% διάλυμα δλδ 9 μέρη νερού και 1 μέρος χλωρίνη υγρή-, ξέπλυμα με νερό υπό πίεση αν είναι δυνατό π.χ. λάστιχο ή σε ντουζ, το αφήνεις στον ήλιο μια δυο μέρες να ξεμυρίσει, το περνάς με βαμβάκι και οινόπνευμα λευκό) και έπειτα βάζεις τα πουλάκια μέσα.
Τέλος, πες μας ποιες είναι οι διαστάσεις του κλουβιού και πόσα πουλάκια φιλοξενείς μέσα σε αυτό;
last but not least: αν το κόκκινο στον πάτο, είναι μπανιέρα, καλό θα ήταν να τους τη βάζεις για λίγη ώρα το πρωί και έπειτα να την αφαιρείς διότι διαφορετικά θα πιουν από νερό στο οποίο θα έχουν κάνει μπάνιο, δλδ ενδεχομένως ακάθαρτο.
Να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου. Κάποια από αυτά από όσο μπορώ να δω, θα πρέπει να είναι εξαιρετικής ομορφιάς!
 
Στο @ianos στο ακάθαρτο που αναφέρεις 13 πουλάκια. Διαστάσεις 1χο.5χο.5. Στο άλλο το 0.9χο.40χο.40 έχω 10 πουλάκια και τα υποληπα μεμονωμένα. Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου θα προσπαθήσω να βελτιοθω
 
Back
Top