Ασθένειες Μερικές αρώστιες περιστεριών και η αντιμετώπιση τους

Dimitris23051986

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2009
Μηνύματα
55
Πόλη
Αθήνα
Στη μνήμη του Τούκι Γ’ (2005-2008)

στη μνήμη του αγαπημένου μου περιστεριού Τούκι Γ’, του αείμνηστου. τον βρήκε ο πατέρας μου στην οδό Λυκούργου πολύ κοντά στη πλατεία Κοτζιά. έπασχε κυρίως από ορνίθωση και δυστυχώς δεν τον φρόντισα όσο έπρεπε αντίθετα, άθελά μου τον έκανα χειρότερα γι’ αυτό από τότε και μετά προσέχω πιο πολύ. ήταν σχεδόν τυφλός· με τον καιρό πανικοβαλλόταν όταν δεν έβρισκε το φαϊ ή/και το νερό του· δεν έχω νιώσει ποτέ τόσο την ψυχή ενός περιστεριού όσο αυτού


ΟΡΝΙΘΩΣΗ

Συμπτώματα:
1) τα μάτια είναι υγρά
2) συχνό φτέρνισμα χωρίς να υπάρχει ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά
3) αναπνέουν γρήγορα και με ανοιχτό το στόμα
4) ανορθωμένο πτέρωμα
5) ανορεξία
6) κόκκινος λαιμός
7) αδυνάτισμα μέχρι θανάτου

ΚΡΥΩΜΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΑΤΙΟΥ

Συμπτώματα:
1) νερουλό μάτι
2) τα πούπουλα γύρω από το μάτι ανακατώνονται μαζί με ένα κίτρινο υγρό

ΤΡΙΧΟΜΟΝΩΣΗ

Συμπτώματα:
1) πρήξιμο στο λαιμό
2) τυροειδές εξόγκωμα στο στόμα
3) βλάβη στο συκώτι
4) αναπνευστικό πρόβλημα
5) δυσλειτουργία του εντέρου

ΚΑΠΙΛΑΡΙΩΣΗ

Συμπτώματα:
1) ελάττωση καλού πετάγματος
2) διάρροια με αδυνάτισμα μέχρι θανάτου

ΠΑΡΑΜΥΞΟΪΩΣΗ

Συμπτώματα:
1) στην προσπάθεια να φάει πετάγεται αρκετά πίσω
2) γυρισμένο κεφάλι
3) έντονη κινητικότητα, γρήγορο βάδισμα σε κύκλους

Για την Τριχομόνωση το κατάλληλο φάρμακο είναι χάπι "Spartrix", για την Ορνίθωση η "Χλωροτετρακυκλίνη", ενώ
για την Παραμυξοϊωση το "Baytril", το οποίο υπάρχει σε υγρή
μορφή. Ρωτήστε ειδικευμένο στα πτηνά κτηνίατρο για τις
δοσολογίες

Μικρής διάρκειας βίντεο με περιστέρι που πάσχει από Παραμυξοϊωση.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Συνημμένα

  • TOYKI 3.webp
    TOYKI 3.webp
    12,8 KB · Προβολές: 324
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ, αν βρείτε Περιστέρι που έχεικάτι σαν τσιμέντο γύρω από τα μάτια και στο κεφάλι του και είναι τυφλό, υπάρχουν δύο περιπτώσεις: 1) ή να είναι τσίμπλα και να φεύγει με τρίψιμο με βρεγμένο βαμβάκι από χαμομήλι (απαιτεί υπομονή), 2) ή να έχει κάτι σαν τσιμέντο στο κεφάλι του το οποίο κλείνει τα μάτια του. Αυτο αντιμετωπίζεται με αλοιφή Fucidin, πάνω στην "αιτία του κακού" επίμονα. Αυτό το πράγμα στο τέλος βγαίνει από το μάτι και πέφτει μόνο του, αποκολλείται. Αντιμετώπισα μια τέτοια περίπτωση επιτυχώς, και η οποία μάλιστα ήταν σε κρίσιμο σημείο. Για οποιαδήποτε ερώτηση ή πρόβλημα στείλτε μου mail. Θα προσπαθήσω αν μπορώ να σας βοηθήσω.
 
Φίλε dimirtris23051986 οι πληροφορίες απαραίτητες για όλους τους εκτροφείς περιστεριών
Σε ευχαριστούμε
 
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ, αν βρείτε Περιστέρι που έχεικάτι σαν τσιμέντο γύρω από τα μάτια και στο κεφάλι του και είναι τυφλό.

Βρήκα ενα περιστέρι. Νομιζω πως έχει τα συμπτώματα που αναφέρατε. Υπάρχει δυνατότητα να ανεβάσω φωτογραφία, ωστε να μου το επιβεβαιώσετε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βρήκα ενα περιστέρι. Νομιζω πως έχει τα συμπτώματα που αναφέρατε. Υπάρχει δυνατότητα να ανεβάσω φωτογραφία, ωστε να μου το επιβεβαιώσετε;
με μια μπετονετα βουτηγμενη σε χαμομηλι δες αν βγαινει αυτο στο ματι
 
Back
Top