Αναπαραγωγή Μερικές ερωτήσεις σχετικά με την αναπαραγωγή των καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntafou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ntafou

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2009
Μηνύματα
15
Πόλη
Κιλκίς
καλησπερα μετα απο πολλες προσπαθειες που ειχα με τα καναρινια μου σημερα ειχα το πρωτο αυγο. Θα κανει και αλλα;σηνηθως ποσα κανει; Διαβασα αρκετα post απο φιλους μεσα στο forum αλλα εχω λιγο μπερδευτει μπορω να πω. Γι αυτο και θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις. Να σταματησω να βαζω αυγο η πολυβιταμινες μεχρι να βγει ο νεοσος;, με το που βγει ο μικρος τα μικρα να αφαιρεσω τον αρσενικο απο το κλουβι;, Αν αλλαξω θεση το κλουβι μπορει να επηρεασω αρνητικα την ολη διαδικασια
Ευχαριστω πολυ
 
σηνηθως ποσα κανει;

Το φυσιολογικό είναι 3-5 αυγά... σε εξαιρετικές περιπτώσεις αγγίζουν και τα 6.

Να σταματησω να βαζω αυγο η πολυβιταμινες μεχρι να βγει ο νεοσος;

Με το που κάτσει η κανάρα να κλωσσήσει εσύ θα σταματήσεις να βάζεις αυγό-αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά και συμπληρώματα έως ότου βγουν οι νεοσσοί.

Με το που βγουν οι νεοσσοί αρχίζεις να δίνεις πάλι αυγό-αυγοτροφή, μηλαράκι και πολυβιταμίνες στο νερό τους.

με το που βγει ο μικρος τα μικρα να αφαιρεσω τον αρσενικο απο το κλουβι;

Τον αρσενικό θα τον χωρίσεις από το θηλυκό κι απ' τα μικρά μονάχα αν παραστεί ανάγκη, αν τσακώνεται με το θηλυκό επειδή είναι πυρωμένο και θέλει να ζευγαρώσει, χαλάει την φωλιά κ. Ο. Κ.

Μετά από κάποιες μέρες πολύ πιθανόν να θέλουν να ζευγαρώσουν και πάλι. Αν δεν θες να μπεις στην διαδικασία της δεύτερης γέννας χωρίζεις την θηλυκιά με χώρισμα (τις βάζεις υλικά για φωλιά κτλ) και αφήνεις τον αρσενικό με τα μικρά αλλά τα παρακολουθείς πάντα για να βλέπεις αν όλα κυλούν ομαλά κι αν χρειάζεται να επέμβεις κάπου.

Αν αλλαξω θεση το κλουβι μπορει να επηρεασω αρνητικα την ολη διαδικασια

Καλό είναι να μην ενοχλούμε τα πουλιά και μετακινούμε το κλουβί σε περίοδο αναπαραγωγής γιατί είναι πιθανό να εγκαταλήψουν τα αυγά ή τους νεοσσούς (αν έχουν βγει).
 
Σημερα το πρωι ειδα οτι εκανε και το δευτερο αυγο. Εβγαλα την αυγοτροφη, καθως και το αυγο,τις πολυβιταμινες. Εχω παρατηρησει αρκετες φορες να καθετε και ο αρσενικος και να κλωσαει τα αυγα καλο δεν ειναι αυτο;
 
Μέχρι να γεννήσει και το τελευταιο αυγουλάκι της, μπορείς να της δίνεις αυγό βραστο. Θα σταματησεις να το δίνεις με την ολοκλήρωση της γέννας ολων των αυγών.

Το οτι καθεται και ο αρσενικός και βοηθάει την καναρα στο κλώσσιμα σημαίνει οτι είναι ενας στοργικός πατέρας. 🙂 Εισαι τυχερός που έχεις τέτοιο αρσενικό.
 
τζωρτζινα μου συμφωνω με αυτο που γραφεις για τον καναρο, αλλα νομιζω οτι το αυγο το σταματαμε με την ελευση του 1ου αυγου. Κι εγω αυτο κανω.
 
Γιώργο το αυγό (ή την αυγοτροφή) σταματάμε να το δίνουμε μόλις η κανάρα κάτσει μόνιμα στη φωλιά και κλωσσάει. 😉
 
Ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα η καναρα μου σημερα εκανε και το τριτο αυγο και παρατηρω πως καθετε συνεχεια στην φωλια. Το πρωτο αυγο εχει 2 μερες που το εκανε πρεπει να κανω ωοσκοπηση; η ειναι νωρις ακομα;
 
εχει δικιο η τζωρτζινα σταματαμε το αυγο οταν κανει ολα τα αυγα η καναρα
 
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ. σημερα ξανακοιταξα δεν εχει κανει αλλο αυγο. Στο συνολο ειναι 3 εχουν περασει 2 μερες και δεν εχει κανει αλλο υπαρχει περιπτωση να κανει και αλλο;
 
Οχι, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει άλλο αυγό! Να ευχεσαι να είναι ένσπορα αυτά και να χαρεις σε λιγες μερες του απογόνους. 🙂
 
Σημερα η καναρα μου τις πιο πολλες ωρες της ημερας ηταν εξω απο την φωλια να ανησυχω;
 
Η καναρα μου απο χθες δεν εχει κατσει στην φωλια, απο την ημερα που σταματησα το αυγο τις πολυβιταμινες ειναι συνεχεια εξω. μηπως πρεπει να τα ξαναρχισω;
 
δεν εχουν σχεση οι τροφες. Κοιτα καλα την φωλια να μην εχεις παρασιτα. Μηπως ετυχε να την βλεπεις εσυ εξω;
 
Τι κανω στην προκειμενη περιπτωση; Παρασιτα οταν λες; Καθαριζω την φωλια με κατι;
 
ψειρες εννοω. Αν εχεις πρεπει να παρεις ειδικο σπρευ η σκονη για να καταπολεμησεις τις ψειρες.
 
Back
Top