Φροντίδα Μερικές ερωτήσεις σχετικά με το νέο αρσενικό καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!

Ελπίζω να είστε όλοι καλά! Έχω μερικές ερωτήσεις που μου δημιουργήθηκαν μιας και εδώ και δυο εβδομάδες περίπου έχω ένα αρσενικό καναρίνι!
  1. Επιχείρησα να του δώσω αυγό (βρασμένο για 12' με το τσόφλι) αλλά δεν το άγγιξε! Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
  2. Το καναρίνι μου είναι κίτρινο-γκρι. Αγόρασα κόκκινη συσκευασμένη αυγοτροφή. Μπορεί να του προκαλέσει κάτι;
  3. Πήρα μια μπανιέρα αλλά δεν ξέρω πώς πρέπει να χειριστώ το μπάνιο του ακόμη.
  4. Πρέπει να του κόβω τα νύχια και αν ναι, πώς γίνεται αυτό;
  5. Παρατηρώ πως κάθε φορά που καθαρίζω το κλουβί ή γενικά ασχολούμαι με αυτό τρομάζει αρκετά με αποτέλεσμα να φοβάμαι μην πάθει κάτι.
  6. όσον αφορά για την κανονική τροφή του. Άλλοι μου λένε να βάζω μία κουταλιά της σούπας και να την αλλάζω κάθε μέρα ενώ άλλοι να γεμίζω την ταίστρα και να προσθέτω ή να το ανακατέβω. Επίσης, να μπερδεύω την αυγοτροφή που πήρα με την κανονική τροφη.
Ελπίζω να μην σας κούρασα! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας,

Καλή συνέχεια από εμένα και τον Τέντυ μου! 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σχεδόν όλες οι απορίες σου θα απαντηθούν αν βρεις το χρόνο να διαβάσεις την αρθρογραφία του petbirds.
Ενδεικτικά σου συστήνω:
  1. https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=101
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Κλουβιά-για-καναρίνια.29088/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Το-μπάνιο-στα-πτηνά.33165/
Αν μετά το διάβασμα έχεις απορίες ευχαρίστως το συζητούμε εκ νέου.

Άλλοι μου λένε να βάζω μία κουταλιά της σούπας και να την αλλάζω κάθε μέρα ενώ άλλοι να γεμίζω την ταίστρα και να προσθέτω ή να το ανακατέβω.
Για το συγκεκριμένο προβληματισμό σου.. όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει κάτι διαφορετικό.
Προσωπικά αλλάζω την τροφή μια φορά την εβδομάδα.
 
όσον αφορά για την κανονική τροφή του. Άλλοι μου λένε να βάζω μία κουταλιά της σούπας και να την αλλάζω κάθε μέρα ενώ άλλοι να γεμίζω την ταίστρα και να προσθέτω ή να το ανακατέβω. Επίσης, να μπερδεύω την αυγοτροφή που πήρα με την κανονική τροφη.


Σε αυτο θα σου πω οτι απο την στιγμη που ο χωρος διαβιωσης δεν εχει σταθερα ελεγχομενη υγρασια και εφ'οσον υπαρχει δυνατοτητα καθημερινης αλλαγης στην τροφη να το προτιμησεις.

Οι σποροι εχουν την ταση να "ρουφανε" υγρασια, αυτο εχει 2 αρνητικες συνεπειες.
Πρωτον ο σπορος αποκτα μεγαλυτερη ελαστικοτητα και ετσι καθισταται δυσκολοτερο το σπασιμο του απο το πτηνο και κατα δευτερον ενας υγρασιασμενος σπορος αυξανει κατακορυφα το βακτηριακο φορτιο.
 
Θα βρεις απαντήσεις σε όσα ζητάς, δώσε μεγάλη βαρύτητα στην καθαριοτητα του κλουβιου. Να γίνεται οσο πιο τακτικά μπορείς. Θα ελεγα να βαζεις λιγο φαγητό καθημερινά. Ένα πουλάκι μονο του δεν χρειάζεται γεμάτη ταίστρα. Κ καθε μέρα καθαρό νερο. Αλλα πάνω από όλα ενδιαφέρον,
 
Καλημέρα!
Διάβασα τα άρθρα και τις απαντήσεις σας απλά επειδή είμαι καινούρια σε όλο αυτό και οι πληροφορίες είναι πολλές δυσκολεύομαι να τις διαχωρίσω.
Έαν σας είναι εύκολο, θα ήθελα μια απάντηση, πολύ σύντομη για τα παραπάνω.
Ευχαριστώ πολύ.
Καλή συνέχεια!
 
Επιχείρησα να του δώσω αυγό (βρασμένο για 12' με το τσόφλι) αλλά δεν το άγγιξε! Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
Θα επιμείνεις... Ίσως πάρει μέρες αλλά όταν το αγγίξει δεν θα το ξανασταματήσει. Προσοχή όμως... μικρά κομμάτια αυγού για μια μέρα μέσα στο κλουβί (ίσως κρατάει και περισσότερο τώρα το χειμώνα) ώστε να μην αλλοιωθεί
Αγόρασα κόκκινη συσκευασμένη αυγοτροφή. Μπορεί να του προκαλέσει κάτι;
Εκτός ίσως από κάποια χαζοκόκκινα σημάδια πάνω στο φτέρωμά του το ερχόμενο καλοκαίρι το μόνο που μπορεί να να κάνει αυτή η τροφή είναι να τρώει το καναρίνι σου λάθος ή ανεξέλεγκτες από άποψη ποιότητας αλλά και υλικών τροφές.
Eγώ δεν θα του έδινα ποτέ ξανά κάτι τέτοιο.
Πήρα μια μπανιέρα αλλά δεν ξέρω πώς πρέπει να χειριστώ το μπάνιο του ακόμη.
Βάζεις την μπανιέρα με νερό βρύσης μέσα στο κλουβί.. Το αφήνεις 10-15 λεπτά, αν μπήκε καλώς αν όχι την άλλη μέρα νέα δοκιμή. Όταν υπάρχει ανάγκη, τα πουλιά θα μπουν στο μπάνιο τους, αν όχι απλά θα κουραζόμαστε...
Πρέπει να του κόβω τα νύχια και αν ναι, πώς γίνεται αυτό;
Τα νύχια τα κόβουμε μόνο όταν μεγαλώσουν υπέρμετρα και γίνονται επικύνδυνα στο να μαγκώσουν στον εξοπλισμό διαβίωσης των πουλιών μας.
1.webp
Η φωτογραφία θα σε βοηθήσει.. αν όχι.. εδώ είμαστε για κάθε βοήθεια.
κάθε φορά που καθαρίζω το κλουβί ή γενικά ασχολούμαι με αυτό τρομάζει αρκετά με αποτέλεσμα να φοβάμαι μην πάθει κάτι.
Είναι λογική η αντίδρασή του.
Θα κάνεις τις υποχρεώσεις σου όσο το δυνατόν αραιότερα και συντομότερα.
Με τον καιρό θα περιοριστούν αυτά τα φαινόμενα.
Αν πάλι είναι υπέρμετρη η αντίδρασή του... μπορείς να κάνεις τις εργασίες σε περιορισμένο φως ή αρκετά σκοτεινό δωμάτιο. Να είσαι σίγουρη πως εκεί που βλέπουμε κάπως εμείς (μισοσκόταδο), τα πουλιά δεν βλέπουν σχεδόν καθόλου και συνεπώς φοβούνται λιγότερο.
Άλλοι μου λένε να βάζω μία κουταλιά της σούπας και να την αλλάζω κάθε μέρα ενώ άλλοι να γεμίζω την ταίστρα και να προσθέτω ή να το ανακατέβω.
Δεν υπάρχει λόγος για μεγάλες υπερβολές... μια δυο φορές την εβδομάδα νέα τροφοδοσία με σπόρους είναι πέρα του δέοντος ικανοποιητική για να πάμε στα καθημερινά κουταλάκια.
να μπερδεύω την αυγοτροφή που πήρα με την κανονική τροφη.
Ασφαλώς και όχι...
Τα σπόρια με τα σπόρια, η αυγορτοφή στο ειδικό φαγητοδοχείο, όπως και τα φρούτα ή τα λαχανικά σε ξέχωρη θέση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι... μπορείτε να μου προτείνετε κάποια; Έχω πάει τρεις φορές να πάρω και έχω καταλήξει πως εν τελει δεν είναι σωστές...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για να έχεις. Μια μικρη εικόνα από αυγοτροφες...

 
Για μενα κανε το πιο απλο, απο την στιγμη που εχεις ενα καναρινακι η καλυτερη περιπτωση ειναι το καθολου ταπεινο αυγουλακι.

Αυτο κανουν και οσοι ειναι στην δικη σου θεση, αυτο θα καναμε και εμεις οι υπολοιποι αν ειχαμε ενα-δυο πουλακια και στο λεω ειλικρινα.
Δως του χρονο με το αυγο και μολις το συνηθισει δεν θα το αλλαζει με τιποτε αλλο!
Η "αρνηση" που εχει ειναι φυσιολογικη για αρχη.

Επισης το Petcity ειναι το αντιστοιχο Lidl των petshop σε μεγαλο βαθμο. (καθαρα προσωπικη μου αποψη)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top