Γενικά Μερικές πληροφορίες για τον Golden parakeet (Guaruba guarouba)

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Με αφορμή την αγορά του απο γνωστό μου εκτροφεα ειπα να μαζέψω μερικες πληροφορίες για αυτον τον πανέμορφο παπαγάλο χρησιμοποιώντας πληροφορίες από το:
https://en.wikipedia.org/wiki/Golden_parakeet
Είναι ενας μεσαίου μεγέθους, χρυσοκίτρινος παπαγάλος στην περιοχή του Αμαζονίου στο εσωτερικό της βόρειας Βραζιλίας
Ο γερμανός φυσιοδίφης Georg Marcgraf περιέγραψε για πρώτη φορά το πουλί που ονομάστηκε guaruba στην αποστολή του στην Oλλανδικη Βραζιλία το 1638 ! Το πορτογαλικό και αυτόχθον όνομα ararajuba σημαινει μικρός κίτρινος Μακαω!
Επίσης αναφέρετε και ως κονουρα της βασίλισσας της Βαυαριας!
Ο χρυσός παπαγάλος είναι 34 εκατοστά (13 ίντσες) μακρύ με κυρίως κίτρινο σώμα, πράσινο στα εξωτερικά πτερύγια και με κίτρινη ουρά ! Το ράμφος του είναι οxρώδες!
Τα αρσενικά και τα θηλυκά έχουν την ίδια εξωτερική εμφάνιση. Οι νεαροί είναι πιο αδύναμοι και έχουν λιγότερο κίτρινο και πιο πράσινο φτέρωμα από τους ενήλικες
Τα χρυσά παπαγάλοι είναι ένα κοινωνικό είδος, που ζει, τρώει, κοιμάται και μάλιστα αναπαράγεται μαζί. Στη φύση, έχουν μια ποικίλη διατροφή, που τρέφονται με φρούτα όπως το μαγκο, βατόμουρο και ενα είδος τοπικού φοινικα, άνθη, μπουμπούκια, σπόροι και τα φυτά των καλλιεργειών, ιδιαίτερα του αραβοσίτου!
Αφού ο χρυσός παπαγάλος φτάσει σε σεξουαλική ωριμότητα στην ηλικία των τριών ετών, η περίοδος αναπαραγωγής
ξεκινάει τον Νοέμβριο και διαρκεί μέχρι τον Φεβρουάριο. Φωλιάζουν σε ψηλα δέντρα, και γεννανε κατά μέσο όρο τέσσερα λευκά αυγα 37,1 με 29,9 mm
Θεωρείται ευάλωτο και ως εκ τούτου υπάρχει στην κόκκινη λιστα της ΙUCN !
74798449_2775330489164811_3206953476064018432_n.jpg73156434_791813491273036_2471208441339707392_n.jpg
Golden-Parakeet.jpeg
 
Πολύ όμορφο είδος παπαγάλου δεν ήξερα ότι υπάρχει
Μήπως γνωρίζεις και τις ανάγκες διατροφής στην εχμαλωσια. Απαραίτητες διαστάσεις κλουβιου. Χαρακτήρα ράτσας και τιμή στην Ελλάδα;
 
Tα golden conures ή όπως αλλιώς τα λένε Queen of Bavaria conures (το προτιμώ :D) είναι οι μόνες κονούρες που προσωπικά μου αρέσουν τόσο ώστε να ήθελα κάποια στιγμή να αποκτήσω. :)
Χαρακτήρα ράτσας και τιμή στην Ελλάδα;

Ο χαρακτήρας απο τις κονούρες είναι συνήθως πολύ καλός ανάλογα και με το πως έχουν μεγαλώσει. Η φωνή είναι αυτή που δεν αντέχεται. Τρυπάει τοίχους και τύμπανα. Η τιμή στα συγκεκριμένα (που είναι και CITES I) τσούζει πολύ. Νομίζω πως είναι πιο ακριβά κι απο γκρίζους αφρικανονικούς.
 
Η τιμη του ειναι κοντά στα 2000, αλλά αποτι μου ειπε είναι πολύ δυσευρετος! Τον ειχε κάποιος φέρει από Ντουμπάι πριν 7 χρόνια κ τον έδωσε λόγω έλλειψης χρόνου! Κλουβι σε μεγαλο μέγεθος τύπου Αρά!
 
Back
Top