Γενικά Μερικές φωτογραφίες από τα lovebirds μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Karetaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Karetaki

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Ρέθυμνο
Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες και από τα Lovebirds.
 

Συνημμένα

  • 1 (14)α.webp
    1 (14)α.webp
    83,3 KB · Προβολές: 122
  • 1 (21)α.webp
    1 (21)α.webp
    65,9 KB · Προβολές: 125
  • 100_0017α.webp
    100_0017α.webp
    53,5 KB · Προβολές: 158
  • 100_0007α.webp
    100_0007α.webp
    25,6 KB · Προβολές: 97
  • IMG_0003α.webp
    IMG_0003α.webp
    52,6 KB · Προβολές: 145
Κωνσταντινα ειναι ολα πανεμορφα! 🙂 Να τα χαιρεσαι! :D

Η πρωτη φωτο ειδικα ειναι τελεια! :D
 
Αμαν τι μωρακια ειναι αυτα; Τι κουκλακια;Η αδυναμια μου. Σε κοιτανε με ενα βλεμα και σε ριχνουν! Να τα χαιρεσαι. Ειναι ολα πανεμορφα. Ειναι ολα εξημερωμενα; Τα εχεις χρονια;Εχω και εγω δυο,τα εχω 2 μηνες αλλα ειναι αγριμακια ακομη.
 
Να σου ζησουν! Ειναι πολυ ομορφα! Το Lovebird στην 3η φωτο (fischer) γιατι ειναι μαδημενο; Μηπως στρεσαρεται;Επισης το πουλι της πρωτης φωτο ειναι υβριδιο;
 
Αμαν τι μωρακια ειναι αυτα; Τι κουκλακια;Η αδυναμια μου. Σε κοιτανε με ενα βλεμα και σε ριχνουν! Να τα χαιρεσαι. Ειναι ολα πανεμορφα. Ειναι ολα εξημερωμενα; Τα εχεις χρονια;Εχω και εγω δυο,τα εχω 2 μηνες αλλα ειναι αγριμακια ακομη.

Δεν είναι κανένα εξημερωμένο, εκτός το πράσινο στην πρώτη φωτογραφία που το μεγάλωσα μακριά από τους γονείς του. Η εμπειρία μου, μου λέει ότι, όταν μεγαλώνουν μαζί από 2 και πάνω, δύσκολα εξημερώνονται. Μία φορά εξημερώθηκε εντελώς ξαφνικά το αγόρι από ένα πολύ αγαπημένο ζευγαράκι, όταν πέθανε η θυληκιά και έμεινε μόνο του. Σε 1 μήνα με πλησίασε χωρίς να κάνω τίποτα. Αυτά που βλέπεις τα έχω από 3-1 χρόνο. Είναι γονείς και μωρά.
 
Να σου ζησουν! Ειναι πολυ ομορφα! Το Lovebird στην 3η φωτο (fischer) γιατι ειναι μαδημενο; Μηπως στρεσαρεται;Επισης το πουλι της πρωτης φωτο ειναι υβριδιο;

Φώτη, το αγόρασα έτσι μαδημένο. ένα άλλο επίσης το πήρα τυφλό από το ένα μάτι. Το λυπήθηκα έτσι που το είδα, και ήξερα ότι δεν θα το ήθελε κανένας μισότυφλο που ήταν. Είναι το παλίοτερο από όλα και ζει μια χαρά. Όσο για το μαδημένο, φύτρωσαν γρήγορα τα φτερά του, αλλά φέτος ξαναμάδησε, ακόμα πιο πολύ. Υποθέτω ότι εξαντλήθηκε, γιατί έκανε πολλά αυγά σε ένα χρόνο(χωρίς όμως να βγάζει και νεοσούς). Τα μαδημένο και το τυφλό συγκατοικούνε στην ίδια φωλιά. Είναι κορίτσια και τα δύο, αλλά περιποιούνται το ένα το άλλο σα ζευγάρι... Περίεργα πράγματα... Κάνουν μαζί αυγά και τα επωάζουν μαζί. Αλλά μόνο ένα νεοσό έχουν βγάλει σε πάνω από 5 γένες μέχρι τώρα. Εδώ και ένα χρόνο έχουν σταματήσει να κάνουν αυγά, καλύτερα, για να ξεκουραστούν και λιγάκι. Είναι και τα 2 Fischer, αυτά που φαίνονται μέσα στη φωλιά, με τους 2 "νεαρούς" απ'έξω.
Όσο για το πράσινο στην πρώτη φωτογραφία, δεν ξέρω τι εννοείς με τη λέξη υβρίδιο, αλλά οι γονείς του ήταν Roseincolis ο μπαμπάς και Fischer η μαμά.
 
Καταρχήν σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο! Που παρόλο που ήξερες το πρόβλημα που είχε το παπαγαλάκι το πήρες και το φροντίζεις...
Και ναι... Είναι όλα τους κουκλιά! Να σου ζήσουν
 
... Τα μαδημένο και το τυφλό συγκατοικούνε στην ίδια φωλιά. Είναι κορίτσια και τα δύο, αλλά περιποιούνται το ένα το άλλο σα ζευγάρι... Περίεργα πράγματα... Κάνουν μαζί αυγά και τα επωάζουν μαζί. Αλλά μόνο ένα νεοσό έχουν βγάλει σε πάνω από 5 γένες μέχρι τώρα...

Εννοεις σαν ζευγαρι αυτα τα δυο η τα ειχες σε διαφορετικα ζευγαρια; Αν βγαλανε μωρο μαζι αποκλειεται να ειναι και τα δυο θηλυκα! :D
 
:DΝα τα χαιρεσαι Κωνσταντινα, ειναι πολυ ομορφα! Ενα μεγαλο μπραβο, για την αγαπη και την φροντιδα σου
 
Εννοεις σαν ζευγαρι αυτα τα δυο η τα ειχες σε διαφορετικα ζευγαρια; Αν βγαλανε μωρο μαζι αποκλειεται να ειναι και τα δυο θηλυκα! :D

Συγκατοικούνε στο ίδιο κλουβί 3 fischer θηλυκά και 1 Roseincolis αρσενικό. Τα 2 θηλυκά fischer (το τυφλό και το μαδημένο) "εκμεταλεύονται" το Roseincolis, που είναι το αγόρι του 3ου θηλυκού fischer. Ξέρω, ακούγεται κάπως μπερδεμένο, αλλά τα έχω δει. Και έτσι καταφέρνουν να κάνουν αυγά όλα τα θηλυκά!
 
Όσο για το πράσινο στην πρώτη φωτογραφία, δεν ξέρω τι εννοείς με τη λέξη υβρίδιο, αλλά οι γονείς του ήταν Roseincolis ο μπαμπάς και Fischer η μαμά.

Ειναι ο απογονος δυο γονεων ιδιου γενους αλλα διαφορετικου ειδους, μορφης η ρατσας
! Επισης συνηθως ειναι στειρα! Δηλαδη αυτα τα πουλαι που βγαζεις απο το roseicollis και το fischer θα ναι στειρα κατα 99%! Και καλο ειναι επειδη ειναι κριμα να φερνουμε ενα τετοιο πουλακι στο κοσμο που ποτε του δεν θα μπορεσει να ζευγαρωσει και να κανει αυτο που του λεει το ενστικτο του να μην τα βαζουμε για ζευγαρωμα αυτες τις δυο διαφορετικες ρατσες!
 
Back
Top