Φροντίδα Μεσημεριανός ύπνος african grey

Dimitris1973

PB Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Πόλη
Αθήνα
θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι λαθος ο μεσημεριανος υπνος το μικρουλη μου.
Το μεσημερι κλεινουμε τα μπαντζουρια και σκοτινιαζει το δωματιο.
Ετσι αναγκαστικα κοιμαται και αυτος περιπου για δυο με τρεις ωρες.
Σημερα οταν εφτασε αυτη η ωρα (του μεσιμεριανου υπνου)αρχισε να χασμουριεται.
Οταν ξυπναμε ειναι πολυ ζωιρος και πολυ χαρουμενος.
 
θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι λαθος ο μεσημεριανος υπνος το μικρουλη μου.
Το μεσημερι κλεινουμε τα μπαντζουρια και σκοτινιαζει το δωματιο.
Ετσι αναγκαστικα κοιμαται και αυτος περιπου για δυο με τρεις ωρες.
Σημερα οταν εφτασε αυτη η ωρα (του μεσιμεριανου υπνου)αρχισε να χασμουριεται.
Οταν ξυπναμε ειναι πολυ ζωιρος και πολυ χαρουμενος.

Κατα την αποψη μου αυτο που κανετε ειναι λαθος. Του διαταρασσεται το προγραμμα ημερας-νυχτας. Μπορει να καθεται σε ενα δωματιο με ανοιχτα πατζουρια και να ειναι επιλογη του το αν θα κοιμηθει η οχι. Εξαλλου οι περισσοτεροι παπαγαλοι θα παρουν εναν υπνακο το μεσημερι αλλα για κανενα 20 λεπτο το πολυ οχι 3 ωρες και ελαφρυ.

Για ενα πουλι δεν ειναι καθολου φυσιολογικο να σκοτεινειαζει τοσο πολυ στη διαρκεια της ημερας και μετα απο λιγο να ξαναξημερωνει και παλι το ιδιο μετα απο μερικες ωρες.

Αυτο που χρειαζεται ειναι ενα δεκαωρο το βραδυ σε σκοτεινο και ησυχο δωματιο χωρις τηλεοραση και φωνες και εαν θα κοιμηθει το μεσημερι λιγο θα ειναι επιλογη δικια του αλλα πρεπει να εχει φως στη διαρκεια της ημερας.
 
O δικός μου κοιμάται γύρω στο μισάωρο το μεσημέρι χωρίς να του κλείνω τα μπατζούρια για να σκοτεινιάσει.
 
Και η Κούκυ (ζακό) μου το μεσημεράκι για κανένα μισάωρο κοιμάται. Με ανοιχτά μπατζούρια. Δεν της τα κλείνω.
 
δεν ειναι κακο να παιρνει κανα υπνακο το μεσημερι.. Και μενα ο δικος μου οταν με βλεπει να κοιμαμε ριχνει τον υπνακο του
βασικα χρειαζονται 10-12 ωρες υπνο.. Αν το βραδυ κοιματε καλα και δεν εχει βαβουρα μεχρι αργα στο σπιτι δεν χρειαζεται το μεσημερι να κοιματε τοσο πολυ
 
Κι'εγώ ξέρω ότι μπορούν να πάρουν κάποιο υπνάκο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Για 3ωρο μεσημεριανό με κλειστά πατζούρια στον παπαγάλο δεν ξαναάκουσα. Πάντως μπράβο, σας ζηλεύω!
 
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Θα ακολουθισω τις συμβουλες σας.
 
Δεν μου κάνει εντύπωση γιατί ο Ρόκο "απαιτεί" με απίστευτες τσιρίδες κάθε μεσημέρι στις 3, να κατεβάσουμε μέχρι τη μέση τα πατζούρια, να μην ακούει κανέναν ήχο που να τον ενοχλεί (π.χ. τηλεόραση) και να... εξαφανιστούμε στον επάνω όροφο μέχρι τις 6. Δεν του το μάθαμε, άρχισε σιγά σιγά μόνος του και το ζητούσε!
 
Back
Top