Διατροφή Μετάβαση απο σπόρους σε αποκλειστική διατροφή με pellets

christos1948

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2014
Μηνύματα
229
Πόλη
Λευκωσία
πως να αλλαξω πληρως τους σπορους σε πελλετς και ποια συσκευασμενη τροφη μου προτηνεται να αγορασω για ρινγκνεκ;
 
Γιατί θέλεις να δώσεις αποκλειστικά πέλετς; Στο έχει συστήσει κάποιος γιατρός;
 
Γιατί θέλεις να δώσεις αποκλειστικά πέλετς; Στο έχει συστήσει κάποιος γιατρός;
απλος θελω να τα δοκιμασω και αν του αρεσουν σκεφτομαι να του εχω σαν κυρια τροφη τα πελλετ γιατι στο ιντερνετ διαβασα οτι ειναι πληρες σε θρεπτικα συστατικα
 
Ας υποθέσουμε ότι είναι έτσι... Κι ας υποθέσουμε ότι η φασολάδα είναι πλήρες γεύμα για μας.. Θα έτρωγες κάθε μέρα φασολάδα;.Αν όχι γιατί να το εφαρμόσεις στα πουλάκια σου;
Υπάρχει τίποτε καλύτερο από την ποικιλία και τον πλουραλισμό. Και ευχαρίστηση προσφέρουν και δεν βαριούνται τα πουλιά και παίρνουν διαφορετικά όπως συστατικά-βιταμίνες-ιχνοστοιχεία- άμυλο-υδατάνθρακες-λιπαρά οξέα.
Το πέλλετ φυσικά να το βάλεις.. Αλλά συμπληρωματικά και όχι αποκλειστικά.
 
Να σου πω την αλήθεια δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, ούτε έχω δημιουργήσει άποψη από διαβάσματα και συζητήσεις. Είμαι απλά γενικά επιφυλακτική στις μονολιθικές επιλογές. Αν είναι λάθος, έχεις καταδικαστεί. Μια σωστή ποικιλία, πιθανόν περιλαμβανομένων και των πέλετς θα σε εξασφάλιζε καλύτερα ως προς την υγεία του πουλιού.
Δεν ξέρω, περίμενε και άλλες γνώμες όσων έχουν εμπειρία στο θέμα.
 
Ας υποθέσουμε ότι είναι έτσι... Κι ας υποθέσουμε ότι η φασολάδα είναι πλήρες γεύμα για μας.. Θα έτρωγες κάθε μέρα φασολάδα;.Αν όχι γιατί να το εφαρμόσεις στα πουλάκια σου;
Υπάρχει τίποτε καλύτερο από την ποικιλία και τον πλουραλισμό. Και ευχαρίστηση προσφέρουν και δεν βαριούνται τα πουλιά και παίρνουν διαφορετικά όπως συστατικά-βιταμίνες-ιχνοστοιχεία- άμυλο-υδατάνθρακες-λιπαρά οξέα.
Το πέλλετ φυσικά να το βάλεις.. Αλλά συμπληρωματικά και όχι αποκλειστικά.
εγω εγραψα λαθος δεν θελω πληρη αλλαγη αλλα να δεινω και πελλετς και σπορους και λαχανικα και φρουτα
 
Ε τότε δεν έχεις δίλημμα, θα αγοράσεις μία συσκευασία και θα του βάλεις μερικά σε ξεχωριστό μπωλάκι ή και μαζί με τους σπόρους.
 
Ε τότε δεν έχεις δίλημμα, θα αγοράσεις μία συσκευασία και θα του βάλεις μερικά σε ξεχωριστό μπωλάκι ή και μαζί με τους σπόρους.
ναι αυτο θελω να κανω να του δεινω οση πιο πολλα ειδη τροφων μπορω, καποια εταιρια καλης ποιοτητας ξερεις;
 
Κοίτα έχει και η versele laga , δεν ξέρω αν πρέπει να πάρεις για μεσαίους ή μεγάλους.
 
Εκανα μια αναζητηση στη σελιδα της versele-laga και μου εβγαλε οτι για ρινγκνεκ κανει αυτη εβαλες. edit:η zupreem ειναι καλη;
 
Αρχικά έχει να κανει με το να καταφέρεις το πουλι να δοκιμάσει τα πελλετ (εγώ σε αυτό ήμουν τυχερός, ειχε φάει απ το εκτροφέα), αφου δεν τα φοβάται και τα τρώει που και που αρχίζεις για ολο και αυξανόμενο χρονικο διάστημα να έχεις ως μοναδικη τροφή τις πρωινές ώρες τα πελλετς και θα παρατηρεις ποσα τρώει κάθε φορά. Ισως βοηθάνε και τα χρωματιστά πελλετ που εχουν καποιες εταιριες. Ο δικός μου πλέον τρώει το πρωί μόνο πελλετς και τα αδείαζει τα μπόλ. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι επειδη τα πελλετ που έχω είναι μεγαλούτσικα πολλές φορες πέφτει μεγάλη ποσότητα κάτω, προς το παρόν λύση δεν έχω βρει. Σχεδόν όλα τα αρθρα-ποστς που έχω διαβάσει καταλήγουν οτι απο τη στιγμή που για τη βολή σου καταλήγεις σε πελλετς είναι σίγουρα καλό να πάς σε βιολογικά πχ 1 Κ 2. Δεν έχω δοκιμάσει ακομα κανένα απο τα δυό γιατι έχω μεγάλο στόκ απο αλλα. Σχεδόν όλοι προτείνουν 75% της διατροφης πελλετ και το υπολοιπο φρουτα λαχανικα και σπορια.
 
Εγω πάλι δεν εχω άποψη για τα πελτές, αλλά εχω για το marketing και μάλιστα δεν ειμαι αρνητικός προς αυτο, αλλά απλώς προσεκτικός. Ετσι θα ήθελα να σε παρακαλέσω, κάθε φορά που ανακαλύπτεις η ακούς για ενα προϊόν ή μια νεα υπηρεσία, να το ψάχνεις καλά, πριν τα χρησιμοποιήσεις. Σαφέστατα τίποτα δεν ειναι πανακεια, και ολα εχουν το ρόλο τους. Σίγουρα υπολογίζουμε τους ισχυρισμούς της κάθε εταιρείας, αλλά δεν αρκούν. Οπωσδήποτε ψάχνουμε και στο διαδίκτυο ανεξάρτητες αναφορές σχετικές με ο,τι μας ενδιαφέρει. Πχ, το να διαβάσεις οτι το τάδε προϊόν έχει τόση περιεκτικότητα σε βιταμίνη Χ, δε σημαίνει οτι αυτή η ποσότητα ειναι και η απορροφήσιμη απο τον οργανισμό.
Με αλλά λόγια, θεωρώ σωστό να βάλεις μόνο πέλετ για κανένα δίωρο το πρωί, ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες να δοκιμαστεί, αλλά επισης βρίσκω εξαιρετικά παρακινδυνευμένο, να μην υπάρχει επάρκεια όλων των σπόρων που μέχρι σημερα έδινες, καθόλη τη διάρκεια της ημέρας.
Ψάξτο λίγο ακομα
 
τελικα του αγορασα τη συσκευασμενη τροφη versele-laga prestige loro parque που εχει μεσα pellets. μολις του εβαλα πηγε και δοκιμασε αμεσος αλλα δεν το δαγκωσε απλα το εβαλε στο στομα του για λιγο και το αφησε πησω στη ταιστρα.
 
Είχα δώσει κάποτε μια τροφή στην ροζέλα μου που είχε και κάποια πέλετς, και τα μούλιαζε στο νερό για να τα φάει. Βέβαια την σταμάτησα γιατί γινόταν ποτίστρα και κλουβί χάλια.
 
Είχα δώσει κάποτε μια τροφή στην ροζέλα μου που είχε και κάποια πέλετς, και τα μούλιαζε στο νερό για να τα φάει. Βέβαια την σταμάτησα γιατί γινόταν ποτίστρα και κλουβί χάλια.
το κανει με το καλαμποκι και αλλους μεγαλους σπορους και ετσι του αλλαζω το νερο του τουλαχιστον 2 φορες η μερα.
 
Πολλοί πάντως γνωστοί εκτροφείς προτείνουν τα πελλετς σαν βασική τροφή και συμπληρώματα απο φρούτα λαχανικα και σποράκια.
Κάπου διαβασα, οτι αυξηθηκαν κατα 30% οι παραγωγικές επιτυχίες κάποιων
 
Πολλοί πάντως γνωστοί εκτροφείς προτείνουν τα πελλετς σαν βασική τροφή και συμπληρώματα απο φρούτα λαχανικα και σποράκια.
Κάπου διαβασα, οτι αυξηθηκαν κατα 30% οι παραγωγικές επιτυχίες κάποιων


Εκτροφεις ποιων ειδων πουλιων; Συνηθως τα μεσαια και μικρα ειδη πουλιων δεν τα εχουν αναγκη.
 
Back
Top