Φροντίδα Μετάδοση pasteurella από τις γάτες στα πουλιά

Nikos_000

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ηράκλειο
Οι περισσοτερς γατες κουβαλανε ενα βακτυριο απο φυσικου τους το οποιο ονομαζεται PASTEURELLA BACTERIA το οποιο ειναι θανατηφορο για τα πουλια.Ακομη και αν η γατα ερθει απλα σε επαφη με το πουλι η αν αυτα ερθουν σε επαφη εστω και με λιγο σαλιο τους η την τροφη τους η τα κοπρανα τους το πουλι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα πεθανει. Τωρα αν καποιος εχει γατα μεσα στο σπιτι μαζι με πουλι και αν προσεξετε οτι το πουλι ξυνεται συνεχεια τοτε πατε το κατευθειαν στο κτηνιατρο.
Και να θυμαστε ακομη και αν το πουλι σας εχει φιλικες σχεσεις με την γατα η σχεση αυτη μπορει να καταληξει θανατηφορα.😱
 
εγω εχω δει πολλους ξενους που εχουν μαζι με παπαγαλους γατες και σκυλια.
περιεργο μου ακουγεται αυτο αλλα ας μας πει καποιος που ξερει.
 
Νασο κι εγω εχω δει και εχω και φωτο παπαγαλους διπλα διπλα με γατες. Αυτες οι γατες ομως ειναι εμβολιασμενες και στειρωμενες και αποπαρασιτωμενες και δεν βγαινουν εξω απο τα σπιτια. Επισης πολλες απο αυτες δεν εχουν καν νυχια. Στο εξωτερικο επικρατει μια ταση να αφαιρουνται.

Και παλι κανεις δεν αφηνει τη γατα και το πουλι στο ιδιο δωματιο χωρις να επιβλεπει διαρκως.
 
λολ γιατί τοτε ο τουίτι και ο συλβέστερ είναι παντα μαζί; λολ
 
Νίκο δεν γνωρίζω σχετικά με το βακτήριο που αναφέρεις, αλλά θα συμφωνήσω με την άποψη οτι γάτες και πουλιά είναι πολύ δύσκολο να συνυπάρχουν. Δεν κατηγορώ τις γάτες, έτσι είναι στην φύση τους. Αν θέλουμε να έχουμε τα πουλάκια μας σώα και αβλαβή δεν πρέπει να προκαλούμε την μοίρα μας.

Πέρσυ το καλοκαίρι έχασα το αγαπημένο μου καναρίνι από επίθεση γάτας στο τριόροφο κλουβί... Δεν μπορώ να σας περιγράψω τα ανάμικτα συναισθήματα που μου δημιουργήθηκαν από τον τραγικό, βίαιο και ξαφνικό χαμό του αγαπημένου μου πουλιού.
Εκτοτε λαμβάνω συνεχώς τα μέτρα μου φροντίζοντας κάθε φορά που θα λείψω έστω και για ένα τέταρτο και θα είναι τα πουλιά μου χωρίς επίβλεψη, να μεταφέρω τα τριόροφα κλουβιά μέσα στο σπίτι μιας και στη γετονιά κυκλοφορούν πολλές αδέσποτες γάτες. Αυτή ειναι μια διαδικασία που επαναλαμβάνετε αρκετές φορές στην διάρκεια της ημέρας, μιας και δεν θέλω να ξανακινδυνέψουν τα πουλάκια μου να γίνουν μεζεδάκι στα δόντια κάποιας πεινασμένης γάτας...

Πάντως ειναι γεγονός οτι αν έχεις γάτες και πουλιά μαζι είναι τόσο ριψοκίνδυνο, όσο αν βάλεις τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα!
 
Δεν γνωριζα αυτο που αναφερει ο Νικος, απο δικη μου πειρα ομως μπορω να πω ; Πως ενα μεγαλο διαστημα (2 χρονια) που ειχα και γατα και καναρινια.. Δεν ειχα κανενα προβλημα να τα εχω ολα μαζι χωρις κανενα προβλημα. Συχνα τοποθετουσα τα κλουβια στο μπαλκονι κατω... Ποτε δεν τα ενοχλησε. Ενω αντιθετως τα περιστερια που ερχοντουσαν προς αναζητηση τροφης τα κυνηγουσε. Τι να πως ισως επειδη μεγαλωσε μαζι μας απο μωρακι τα εβλεπε σαν μελη της οικογενειας. Το ενστικο ειναι ισχυρο.. Αλλα τι να πω;
 
Pasteurella, είναι βακτήριο το οποίο εύκολα συναντά κανείς σε γάτες αλλά και σε πολλούς σκύλους.Ζεί απομυζώντας με αίμα δημιουργώντας πληγές. Αυτοί οι οργανισμοί συνήθως κατοικούν στην μύτη στα ούλα στις αμυγδαλές των ζώων. Το βακτήριο αυτό κρύβει μια τοξίνη η οποία αλλάζει τις ιδιότητες της πνευμονικής επιφάνειας σε δραστική ουσία, αλλοιώνοντας έτσι τους πνευματικούς μηχανισμούς και την ανταλλαγή αέρα. Στα πνευμόνια αργεί να αναπτυχθεί αλλά όταν αυτό γίνει αναπτύσσει αποστήματα.
Η λοίμωξη με τα βακτήρια μπορεί να οδηγήσει σε ρινίτιδα, επιπεφυκίτιδα, πνευμονία, αποστήματα ή σε λοιμώξεις του γεννητικού συστήματος.
Αν νοσήσει αρχικά ένας οργανισμός, το βακτήριο αρχικά ερεθίζει πρώτα τον φάρυγγα και στη συνέχεια την ρινική κοιλότητα με πιθανή εξάπλωση στο υπόλοιπο σώμα. Ο αποικισμός στην ρινική κοιλότητα μπορεί να διαρκέσει 2 εβδομάδες μέχρις ότου προκύψουν συμπτώματα, παρόλο που μπορεί και να μην προκύψουν κλινικά συμπτώματα.
Τώρα τα βακτήρια αυτά μεταδίδονται είτε μέσω αέρα είτε με κάποια αμυχή που φέρει το ζωο είτε με επαφή είτε μέσω σάλιου από έναν μολισμένο οργανισμό γάτας, σκύλου, κουνελιού και γενικά και από κάποιο κατοικίδιο που συνήθως βρίσκεται στον ίδιο χώρο ή τον επισκέπτεται.
Οι τοξίνες αυτές μεταφέρονται ακόμα και με το χάιδεμα της γάτας και μετά να πιάσουμε το πουλί. Οι τοξίνες βρίσκονται παρόντες στο σάλιο της γάτας ως μέρος της φυσικής τους χλωρίδας, το δε βακτήριο αυτό είναι απανταχού βακτήριο γατών όμως δεν τους κάνει κακό, είναι όμως ΘΑΝΑΣΙΜΟ στα πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marie
Οι περισσοτερς γατες κουβαλανε ενα βακτυριο απο φυσικου τους το οποιο ονομαζεται PASTEURELLA BACTERIA το οποιο ειναι θανατηφορο για τα πουλια.Ακομη και αν η γατα ερθει απλα σε επαφη με το πουλι η αν αυτα ερθουν σε επαφη εστω και με λιγο σαλιο τους η την τροφη τους η τα κοπρανα τους το πουλι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα πεθανει. Τωρα αν καποιος εχει γατα μεσα στο σπιτι μαζι με πουλι και αν προσεξετε οτι το πουλι ξυνεται συνεχεια τοτε πατε το κατευθειαν στο κτηνιατρο.
Και να θυμαστε ακομη και αν το πουλι σας εχει φιλικες σχεσεις με την γατα η σχεση αυτη μπορει να καταληξει θανατηφορα.😱
Εγω για 5 χρόνια πρίν μετακομίσω είχα στο ιδιο σπίτι παπαγάλο και δύο γάτες! Ήταν βεβαια εμβολιασμένες κτλ αλλα δεν ειχα ποτέ πρόβλημα. Τα πηγαίναν μια χαρά αλλα πάντα απο απόσταση... Πρώτη φορά ακούω γι αυτο το βακτήριο, που τις βρήκες αυτές τις πληροφορίες αλήθεια;
 
Είναι γεγονός ότι το βακτήριο αυτό μεταδίδεται από τις γάτες στον άνθρωπο, Δείτε broken link.
Αυτό όμως που είναι τρομακτικότερο και μεταδίδεται στον άνθρωπο από τα γατιά είναι η τοξοπλάσμωση (για γυναίκες που εγκυμονούν) MyWorld.gr: Womans World / Εγκυμοσύνη / Υγεία / Τοξοπλάσμωση.
 
Αν και είναι πολύ παλιό αυτό το post.. Νομίζω ότι αξίζει να αναφέρω κάτι που είχα δει στην τηλεόραση.. Μια κυρία είχε 10 γάτες και έναν παπαγάλο Ζακό και είχε πει χαρακτηριστικά: '' Αν νομίζεται ότι ο παπαγάλος φοβάται τις γάτες, είστε γελασμένοι! Τους έχει καταφέρει πάρα πολλά δαγκώματα!''
:D
Περίμενε κανείς κάτι τέτοιο; 😉
 
το πρωτο παπαγαλακι μου δαγκωνε τον γατο μου... Μιλαω για απλο κοινο παπαγαλακι...ηταν απιθανη...
 
Μερικά παραδείγματα :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Περίμενε κανείς κάτι τέτοιο; 😉

Ναι! Πριν απο ερκετα χρονια ειχα εγορασει ενα παπαγαλο ringneck! Την ρικα! Ηταν εκπαιδευμενη ταισμενη στο χερι κι ολα τα σχετικα!φοβερο πουλι... Μονο που ηθελε μονο εμενα τους υπολοιπους τους δαγκωνε.. Οταν δαγκωνε λοιπον μονο που δεν εκοβε δαχτυλο... Δυστυχως της ειχαν κοψει τα φτερα γι αυτο και δεν πετουσε... Κι εγω οντας ασχετος δεν ηξερα οτι κοβονται τα φτερα σ ενα παπαγαλο, αυτη λοιπον εβγαλε φτερακια και μην την ειδατε..☹τουλαχιστον ξεραμε οτι σιγουρα δεν κινδυνευει απο γατα μιας και αμα την πλησιαζε καμια θα περνε το δωρακι της..:D




ΥΓ:τελεια τα βιντεακια γρηγορη... Ειδικα αυτο με το ζακο ειναι ολα τα λεφτα...
 
Καλά τα videakia ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! Πωπωωω, έκανα κάτι γέλια! Παπαγάλος κομάντο που μου είπε και ο Jamy όταν του είπα την ιστορία!
:D
 
Σελιδα απο ξενο site για κοκατιλ, αφιερωμενη στο θεμα της συνυπαρξης πουλιων με μεγαλυτερα ζωα συντροφιας στο ιδιο σπιτι: Cockatiel Safety and Cats, Dogs, ferrets, hamsters and rodents, Pasteurella Bacteria from Cat and Dog Saliva and birds.
Γινεται αναφορα και στο μικροβιο PASTEURELLA αλλα ουτε εδω ξεκαθαριζεται αν το επικινδυνο για τα πουλια μικροβιο εξακολουθουν να το φερουν και τα εμβολιασμενα και περιορισμενα ζωα ή μονο τα αλανιάρικα.
 
Back
Top