Αναπαραγωγή Μετά από τα άσπορα αυγά, να πάω σε 2η γέννα;

Kanarinatos

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2019
Μηνύματα
65
Καλησπέρα,
Η κανάρα μου, αφού είχε κάνει 5 άσπορα αυγά μόνη της, μετά από 2 μέρες απο το τελευταίο αυγό και αφού την έβαλα με το αρσενικό, έκανε άλλα 5 τα οποία μάλλον είναι άσπορα. Συστήνεται να πάω σε 2η γέννα και αν ναί, ποιά τα βήματα; Με ποιό τρόπο αφαιρώ τα παλιά αυγά και βάζω νήμα και φωλιά;
 
έκανε άλλα 5 τα οποία μάλλον είναι άσπορα
Έχεις κάνει ωοσκόπηση;
Είσαι σίγουρος ότι ο αρσενικός είναι αρσενικός;
Είναι πολλά τα αυγά για μια κανάρα σε 12 ημέρες.
 
@Kanarinatos Εγώ από προσωπική εμπειρία στην περσινή αναπαραγωγική περίοδο είχα βάλει ένα και καλά ζευγάρι αλλά ήταν και τα δύο θηλυκά... Το ένα τάιζε το άλλο και φτιάχνανε μαζί φωλιά άρα υπάρχει περίπτωση να είναι και τα δύο θηλυκά
 
Μα είναι δυνατόν να είναι δύο θηλυκά και να μην τσακώνονται σε περίοδο αναπαραγωγής, να ταίζονται μεταξύ τους και να μοιράζονται την ίδια φωλιά;

Γιατι να μαλωσουν;
Δεν υπαρχει λογος!
 
Ποια είναι η συμπεριφορά τους;
Ο ''αρσενικός'' κελαηδούσε;
Τον έχεις καιρό;
Κάθονται και τα δύο στην φωλιά;
[automerge]1588190799[/automerge]
Κάνε ένα οπτικό έλεγχο στα πουλιά για να είσαι σίγουρος.

sexing.webp
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Toν αρσενικο μου τον δώσαν για την αναπαραγωγή, εμφανισιακά θυμίζει αρσενικό και θα λάβω υπόψιν αυτά που μου λέτε. Κάθεται η θηλυκιά σχεδόν πάντα στη φωλιά και κάποιες φορές βλέπω τον "αρσενικό" να κάθεται πάνω της ή σπανιότερα να κάθονται μαζί στη φωλιά. Αλλά κατά κύριο λόγο η θηλυκιά κάθεται. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεχωρίσω το φύλο τους, χωρίς να τα αγγίξω;
 
''κάποιες φορές βλέπω τον "αρσενικό" να κάθεται πάνω της ή σπανιότερα να κάθονται μαζί στη φωλιά''
Αυτό δείχνει ότι είναι δυο θηλυκά + τα πολλά αυγά.
''Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεχωρίσω το φύλο τους, χωρίς να τα αγγίξω; ''
Δύσκολο, μπορείς να βάλεις τον υποτιθέμενο "αρσενικό'' σε ατομικό κλουβί σε απόσταση από το θηλυκό σου και να δεις αν θα τραγουδήσει.
Αυτό που πιστεύω είναι ότι έχεις δυο θηλυκά.
[automerge]1588192710[/automerge]
Μια άλλη ιδέα, χωρίζεις την ζευγαρώστρα με το αδιαφανές χώρισμα τοποθετείς 2η φωλιά με κλωστές που θα έχεις στρώσει εσύ και μοιράζεις τα αυγά.
Λογικά θα κάτσουν και οι δύο στις φωλιές, μετά από 2-3 μέρες αρχίζεις να αφαιρείς τα αυγά ένα-ένα και στο τέλος αφαιρείς και τις φωλιές για να ξεπυρώσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προς ενημέρωση όλων, πρίν από λίγη ώρα, ήρθε ο πρώτος νεοσσός. Άρα δεν πρόκειται για δύο θηλυκά. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά
Θέλω πολύ να έχεις δυο θηλυκά και ο νεοσσός να είναι του πρώτου πρώτου αρσενικού που είχες βάλει... Και μάλιστα να σπόριασε την δεύτερη σειρά αυγών και όχι την πρώτη. Θα σε φέρουμε για σεμινάριο.

Καλοκλάρωτος! Με αυτά και με αυτά, κάτι έκανες.
 
@mgerom Παραθέτω ένα βιντεάκι με τη φωλιά και τον νεοσσό. Επίσης, επειδή πρόκειται για τον 1ο μου νεοσσό θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με το θέμα της διατροφής.
-Καθημερινά βραστό αυγό,
-νερό (χωρίς ή με πολυβιταμίνη😉,
-απλοί σπόροι με +15% νίζερ,
-έξτρα σπόροι περίλλα και καμελίνα,
-έχω αφαιρέσει τη σκόνη οστράκων,
-και από 6η-7η μέρα ζωής προσθέτω μήλο, αντίδι και άλλα χορταρικά.
Είναι σωστή αυτή η διατροφή; Χρειάζεται μήπως να κάνω δικιά μου αυγοτροφή με ανμάμειξη φρυγανιάς, αυγού και ότι άλλο απαιτείται στο μπλέντερ;

View attachment video-1588256184.mp4

[automerge]1588258016[/automerge]
@Deukalion 😀...Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο, νομίζω πρέπει να καταγραφεί στα πρακτικά😅.
Ευχαριστώ πολύ και για την βοήθεια σε κάθε μου απορία. Σας είμαι ευγνώμων
 
@Deukalion 😀...Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο, νομίζω πρέπει να καταγραφεί στα πρακτικά😅.
Στα πρακτικά, με όνομα και υπογραφή, έχει μπει το ακραίο ρεκόρ χρονικού διαστήματος αποθήκευσης σπέρματος, των 68 ημερών!
Ήταν ένσπορα αβγά 3ης γέννας, με το αρσενικό να έχει βγει από την 1η. Σημείωσε ότι και της 2ης γέννας, χωρίς αρσενικό,ήταν ένσπορα.
Τυπικά ακόμα και οι 35 ημέρες θεωρούνται ως κάτι το ακραίο.
Πρακτικά κρατάμε 15 μέρες κενό ασφαλείας από αρσενικό σε αρσενικό.

Τώρα τι έχει γίνει στην περίπτωσή σου... Οψόμεθα.
 
@Deukalion Ενδιαφέρον αυτό. Τέτοιες πληροφορίες που μπορώ να βρω, υπαρχει κάποιο βιβλίο έγκυρο;
Στην περίπτωση μου ελπίζω να είναι υγιή τα πουλακια, διοτι σε προηγούμενο ποστ μου χαν αναφέρει ότι ακόμα και αν βγουν απο αυτή τη γέννα νεοσσοί, θα χουν αυξημένη θνησιμότητα
 
Back
Top