Αναπαραγωγή Μετά την αναπαραγωγή, χωρίζω το ζευγάρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης apollong1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

apollong1

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2015
Μηνύματα
102
Πόλη
Λεμεσός
Όταν το ζευγάρι με καναρινιά τελείωση την αναπαραγωγή τα χωρίζω μετά;
 
Ναι, τα χωρίζεις και κρατάς το αρσενικό σε ατομικό κλουβί χωρίς οπτική επαφή με το θηλυκό.
Το θηλυκό μπορείς να το έχει στο ίδιο κλουβί (ευρύχωρο, κλούβα πτήσης) με τους νεοσσούς μέχρι την ενηλικίωση τους.
 
Ναι, τα χωρίζεις και κρατάς το αρσενικό σε ατομικό κλουβί χωρίς οπτική επαφή με το θηλυκό.
Το θηλυκό μπορείς να το έχει στο ίδιο κλουβί (ευρύχωρο, κλούβα πτήσης) με τους νεοσσούς μέχρι την ενηλικίωση τους.
Ναι, τα χωρίζεις και κρατάς το αρσενικό σε ατομικό κλουβί χωρίς οπτική επαφή με το θηλυκό.
Το θηλυκό μπορείς να το έχει στο ίδιο κλουβί (ευρύχωρο, κλούβα πτήσης) με τους νεοσσούς μέχρι την ενηλικίωση τους.
Αν έχω αρσενικά μαζί με αρσενικά και θηλυκά μαζί με θηλυκά;
 
αρσενικα με αρσενικα οι νεοσσοι μεχρι να ενηλικιωθουνε γινεται ετσι;
Οχι. Καλο ειναι τα αρσενικα να μπαινουν μονα τους σε ατομικα κλουβια για να ηρεμησουν και να μην εχουμε καυγαδες.
Μαναδες και νεοσσοι μπορουν να συνυπαρξουν, αρκει και εκει να παρακολουθουνται καθως μπορει να υπαρχουν διαμαχες.

ΥΓ. Οχι νεοσσοι, νεαρα πουλια.
 
Μαναδες και νεοσσοι μπορουν να συνυπαρξουν, αρκει και εκει να παρακολουθουνται καθως μπορει να υπαρχουν διαμαχες.
δηλαδη μου λετε και στα νεαρα καναρινακια οτι πρεπει να ειναι κι αυτα χωρια;
 
δηλαδη μου λετε και στα νεαρα καναρινακια οτι πρεπει να ειναι κι αυτα χωρια;
Σου είπε ότι στην αρχή τις περισσότερες φορές μπορούν να είναι με τις μανάδες τους, κάτω από παρακολούθηση.
 
δηλαδη μου λετε και στα νεαρα καναρινακια οτι πρεπει να ειναι κι αυτα χωρια;
Ειτε ολα μαζι, και με τις μητερες, ειτε φυσικα χωριστα ακομα καλυτερα.

Οταν συμβιωνουν πολλα πτηνα, υπαρχουν παντα εντασεις για θεματα κυριαρχιας κτλ. Οποτε ποτε δεν εφησυχαζεις οτι αν μπουν μητερες με νεαρα πουλια δεν θα υπαρξει προβλημα. Συνηθως ειναι μικροτσακωμοι, αλλα καλο ειναι να τα βλεπουμε.

Τα αρσενικα δεν το συζητω, ξεχωριστα παντα.
 
Back
Top