Γενικά Μετά την πτερόρροια αλλάζει το κελάηδισμα των καναρινιών;

ΜΑΡΙΑαα

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουν 2020
Μηνύματα
1.945
Πόλη
Τρίκαλα
Τα καναρίνια μετά την πτερόροια αλλάζουν το κελαηδισμα τους; Το δικό μου κάνει ένα περίεργο γύρισμα σα να τρίζει τζάμι! Το άρχισε πριν μια εβδομάδα. Ευτυχώς δεν το κάνει συνέχεια. Και κάνει και κάποια άλλα πολύ τσιριχτά! Μπορεί να διορθωθεί αυτό; Γιατί το έπαθε; Ησυχία έχουμε γενικά!
 
Όπως είναι γνωστό, τα καναρίνια είναι μίμοι. Είναι επίσης γνωστό ότι κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας δεν τραγουδούν. Έτσι, τους δίνεται η ευκαιρία να "μαζεύουν" ήχους άλλων καναρινιών ή πουλιών από τον περίγυρό τους και να εμφανίζουν κάποιες νότες από αυτούς στο μετά την πτερόρροια ρεπερτόριό τους.

Κάτι σχετικό με τις φωνές των καναρινιών: https://community.petbirds.gr/threa...υάζουν-τις-μελωδίες-που-είχαν-διδαχτεί.17667/

Όταν λέμε μίμοι όμως δεν εννοούμε ότι αν ακούν συνεχώς κατά την πτερόρροια ένα τρακτέρ, στο τέλος θα κάνουν σαν τρακτέρ. Το τραγούδι τους αλλά και οι φωνητικές τους δυνατότητες παραμένουν κατά βάση ίδια. Αυτό που αλλάζει είναι μερικά γυρίσματα και νότες περισσότερες ή λιγότερες, μια αλλαγή του ρυθμού προς το καλύτερο ή το χειρότερο ή ακόμη και η εμφάνιση μερικών φωνών από πουλιά αλλού είδους, που έχουν όμως κατά βάση σχετικό κελάηδημα.

Το δικό μου κάνει ένα περίεργο γύρισμα σα να τρίζει τζάμι! Το άρχισε πριν μια εβδομάδα. Ευτυχώς δεν το κάνει συνέχεια. Και κάνει και κάποια άλλα πολύ τσιριχτά! Μπορεί να διορθωθεί αυτό; Γιατί το έπαθε;
Δεν μπορώ να καταλάβω από την περιγραφή. Αν μπορείς, ανέβασε ένα βίντεο τη στιγμή που κάνει αυτό που αναφέρεις.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1598359045[/automerge]
Συγνώμη για τις φωνές αλλά τα μικρά παιδιά τρελαίνονται όταν τους λες να κάνουν ησυχία! Η αλλαγή είναι αυτό το συνεχόμενο τττρρρρρρ δεν το έκανε τόσο λεπτό! Εχθές του έβαλα ένα παλιό βίντεο και κελαηδούσε ακριβώς όπως στο βίντεο. Δηλ. το ττρρρ πιο χοντρό και βαθύ. Λεπτομέρειες! Αρκεί που κελαηδάει συνέχεια! Η απορία μου ήταν απλά που το άκουσε και το έβαλε στο ρεπερτόριο του! Λίγο στη αρχή μου τρυπούσε τα αυτιά αλλά το συνήθισα! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Stavros αυτό είναι πριν την πτερόροια για τη σύγκριση και το προηγούμενο είναι μετά.
5953C311 AAB3 4B14 A2B9 6EA5DFE899BA
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Stavros ναι. Συνέχεια αυτό το κελαηδισμα έχει.
[automerge]1600936615[/automerge]
@Stavros ναι. Συνέχεια αυτό το κελαηδισμα έχει.
Αν όμως του βάλω να ακούσει παλιά βίντεο με το δικό του κελαηδισμα, κελαηδάει όπως παλιά.
 
Η πτερόρροια έχει ολοκληρωθεί;
Μαρία η πτερόρροια ολοκληρώνεται στο κεφάλι, παρατήρησε το κεφάλι του αν δεις άσπρα καρφάκια η πτερόρροια του δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί.
 
Έχεις ξανακούσει τέτοιο κελαηδισμα;
Βλέποντας τα δυο βίντεο πιστεύω πως τώρα το κελάηδισμα του έχει λιγότερη διάρκεια και λιγότερο ''πλέξιμο'', είναι πιο φτωχό και λιτό.
Όλα τα παραπάνω οφείλονται στην πτερόρροια, όσο θα ολοκληρώνεται η πτερόρροια τόσο θα επανέρχεται και θα βελτιώνεται το τραγούδι του.
 
Και εμένα ξεκίνησε από χθες δειλά-δειλά το κελάηδισμα, σχεδόν μετά από 2+ μήνες αφωνία. Πολύ εύστοχο το σχόλιο με τα καρφάκια στο κεφάλι και την ολοκλήρωση της πτερόρροιας στο σημείο αυτό, έτσι ακριβώς συμβαίνει και στο δικό μου, ελάχιστα άσπρα καρφάκια έχουν απομείνει.
Σε λίγο θα του βάλω ένα αρχείο ήχου που έχω φτιάξει με δικά του παλιότερα κελαηδήσματα, με σκοπό να "θυμηθεί" τον παλιό καλό του εαυτό 🙂
 
@GregCC είμαστε στο ίδιο στάδιο! Όταν πρωτοείδα καρφακια στο κεφάλι ήταν σχεδόν πριν ένα μήνα! Λέω άντε καμία εβδομάδα με δυο ακόμη! Δεν περίμενα ότι το τέλος της πτερόροιας αργεί τόσο πολύ!
 
Σε λίγο θα του βάλω ένα αρχείο ήχου που έχω φτιάξει με δικά του παλιότερα κελαηδήσματα, με σκοπό να "θυμηθεί" τον παλιό καλό του εαυτό 🙂
Έχω την αίσθηση ότι η "εκμάθηση - καταγραφή" των ήχων συμβαίνει κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας, καθώς συγκεκριμένες δομές του εγκεφάλου είναι δεκτικές σε νέα ηχητικά ερεθίσματα εκείνη την περίοδο κυρίως.
 
Καλημέρα. Η πτερόροια τελείωσε και το κελαηδισμά του έγινε όπως πριν! Η μονη διαφορά πια είναι ότι κελαηδάει πιο συχνά.Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια!
 
Back
Top