Αναπαραγωγή Μετακίνηση πλαστικού ομοιώματος αυγού στην αυγοθήκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα σας,
Σήμερα το θηλυκό από το δεύτερο ζευγάρι γέννησε το πρώτο της αυγό, το οποίο αντικατέστησα με ένα πλαστικό ομοίωμα. Το μεσημέρι που βγήκα στο μπαλκόνι για να δω τους νεοσσούς του άλλου ζευγαριού, είδα έκπληκτος το πλαστικό ομοίωμα στην... αυγοθήκη! Το ξαναέβαλα στην θέση του και μετά από λίγη ώρα που ξαναβγήκα έξω, το είχαν βάλει στην άλλη αυγοθήκη. Πως μπορεί να μετακίνησαν το ομοίωμα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Μου φαίνεται αδιανόητο. Πιο λογικό θα μου φαινόταν να το βρω στον πάτο του κλουβιού, παρά στην αυγοθήκη που είναι τοποθετημένη σε αρκετή απόσταση από τη φωλιά. Βέβαια έκανα και μια άλλη σκέψη. Μπορεί να μου πείτε ότι η φαντασία μου οργιάζει, αλλά μου πέρασε από το μυαλό και θα τη μοιραστώ μαζί σας. Το συγκεκριμένο πλαστικό ομοίωμα το είχα βάλει στο ζευγάρι, που μου έδωσε τους νεοσσούς όταν αντικαθιστούσα τα αυγά του τότε. Από αμέλεια είχα ξεχάσει να το πλύνω και το είχα μαζί με τα υπόλοιπα ξεχασμένο σε ένα μικρό κουτάκι. Λέτε να το έβγαλαν επειδή είχε πάρει μυρωδιά άλλου ζευγαριού; Τώρα έχω βάλει ένα καθαρό και περιμένω να δω τι θα κάνουν. Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοιο περιστατικό;
 
... Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοιο περιστατικό;

Oxι ΠΟΤΕ ! 😀 Αυτά είναι τα ωραία και περίεργα του χόμπυ. Εχεις αυτά τα σιέλ πλαστικά, απομιμήσεις αυγών καναρινιού ή τίποτα μικρά λευκά για σπίζες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Oxι ΠΟΤΕ ! 😀 Αυτά είναι τα ωραία και περίεργα του χόμπυ. Εχεις αυτά τα σιέλ πλαστικά, απομιμήσεις αυγών καναρινιού ή τίποτα μικρά λευκά για σπίζες;

τα σιελ πλαστικά κε Μάκη για να προσομοιάζουν χρωματικά με τα δικά τους. Η βασική μου απορία πάντως είναι πέραν του ΠΟΙΟΣ το έκανε κυρίως ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Και εμένα μου φαίνεται πολύ παράξενο.
Από την στιγμή κιόλας που δεν χωράει και στο στόμα τους.
Όσες φορές έχω βάλει ομοιώματα αυγών δεν τα έχουν πετάξει ποτέ έξω από την φωλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Όσες φορές έχω βάλει ομοιώματα αυγών δεν τα έχουν πετάξει ποτέ έξω από την φωλιά.

Ούτε εγώ είχα βιώσει έως σήμερα παρόμοιο περιστατικό. Όσον αφορά τη σκέψη που έκανα αρχίζει και γίνεται πεποίθηση, αφού το καθαρό πλαστικό ομοίωμα, δεν το απέρριψαν και φυσικά δεν το... Τοποθέτησαν όπως το προηγούμενο(ένας Θεός ξέρει πως) στην αυγοθήκη!
 
Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοιο περιστατικό;

Μου εχει τυχει και σε εμενα αλλα με αληθινο αυγο και ειδα και πως το εκαναν...
Εχω ενα ζευγαρι ζεμπρακια και περα απο τα δικα τους θεματακια, κανουν αυγο σχεδον καθημερινα. Ειχε γενησει η θυληκια ενα στην ταιστρα, ενω ειχα φωλια και υλικο μεσα και δεν την χτιζουν, και ηθελα να το παρω απο εκει - δεν γινοταν να το αφησω στα σπορια. Πηρα λοιπον το αυγο και το εβαλα μαζι με λιγο υλικο φωλιας σε μια αυγοθηκη (αφου η φωλια ηταν αχτιστη) και ηλπιζα να το παρει η θυληκια οταν χτισει την φωλια, ή εστω να κατσει εκει... Μεσα στο πενταλεπτο βλεπω την θυληκια να πιανει το αυγο με τα ποδια της και πετωντας να το αφηνει στην αχτιστη φωλια. Μετα πηγε ξανα στην αυγοθηκη, πεταξε εξω ολο το υλικο και επεστρεψε με τον ιδιο τροπο το αυγο της στην θεση που το ειχα εγω βαλει! Στην αυγοθηκη! φυσικα και δεν ασχοληθηκε μαζι του καθολου μετα... Δυστυχως...
Τι να πει κανεις, περιεργα πραγματα συμβαινουν...
 

Συνημμένα

  • rsz_20150315_131350[1].webp
    rsz_20150315_131350[1].webp
    83,7 KB · Προβολές: 59
Ότι θα το έπιανε με τα πόδια της να το μετακινήσει, δεν το περίμενα.
 
Back
Top