Γενικά Μετακόμιση και παπαγάλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arisvoug
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arisvoug

PB Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2008
Μηνύματα
162
Πόλη
Σάμος
Εγώ δυστυχώς αυτό το καλοκαίρη θα μετακομήσω και θα πάω αρκετά μακριά, απο Αθήνα-Σάμο οπου γεννήθηκα εκεί :D...
Όμως το θέμα είναι, πώς αυτή η μετακόμηση θα είναι λιγότερο επώδυνη για τον παπαγάλο μου...😕π.χ. καλό θα ήταν να τον παώ πρώτο ή μαζί με τα τελευταία πράγματα,ή πώς να τον μεταφαίρω κτλ;
Όπως μπωρεί ο καθένας να με βοηθήση...
 
Eγω θα σου προτεινα ο παπαγαλος να μην ταξιδεψει παρεα με τα πραγματα σου αλλα παρεα με εσενα. Αυτο θα ειναι το καλυτερο γι αυτον για να μη στρεσαριστει απο τη μεταφορα. Εσυ εισαι οτι εχει και δεν εχει. Πηγαινε αν θελεις πρωτα και τακτοποιησε τα πραγματα σου και τον χωρο σου ωστε να μη μεινει μονος του στο νεο χωρο μεχρι να τον συνηθισει και στο τελος να τον παρεις μαζι σου να εγκατασταθει ωστε να εισαι εκει και να του μιλας και να σε βλεπει για να νιωσει συντομα οικεια στο νεο του περιβαλλον. 😉 Ενα κλουβακι μεταφορας ειναι καταλληλο αν το κλουβι του ειναι μεγαλο και δεν μεταφερεται ευκολα. Φροντισε να εχει το φαγητο και το νερο του συνεχως (μπορεις να συμπληρωνεις λιγο νερο αν χυθει κατα τη μεταφορα) και το αγαπημενο του παιχνιδι αν εχει καποιο καθως και ενα πανι για να σκεπαζεις μερος του κλουβιου ωστε να νιωθει ασφαλεια.
 
Πέρισυ μετακόμισα και εγω απο την Λαμία, που έμενα, στην Αθήνα.
Το πρόβλημα μου δεν ήταν τόσο η ροζέλα μου όσο ο ζακό μου, ως προς την μεταφορά. Τελικά έκανα το εξής. Τον είχα αφήσει στην μητέρα μου, για να αποφύγει το στρες της μετακόμισης (κούτες, μάστορες και όλα τα σχετικά) και όταν το σπίτι ήταν πια σχεδόν έτοιμο πήγα με το αμάξι και την
έφερα.
Καθόμουν στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου με την Κούκυ (ζακό), που την είχα σε ένα κλουβί μεταφοράς και σε όλο το ταξίδι της μίλαγα και κάναμε συχνές στάσεις για να πιει νερό.
 
Το κακό με εμένα είναι οτι δέν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί πάω Σάμοκαι δέν μπορώ να το αφήσω κάπου και μετά να πάω να το πάρω...
Ευχαριστώ πάντος!
 
Back
Top