Αναπαραγωγή Μετατροπή φωλιάς μπάτζι για να παρατηρώ τις φάσεις αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mlt

PB Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2008
Μηνύματα
410
Πόλη
Βόλος
Για να ελέγξω το εσωτερικό της φωλιάς των μπάτζι μου, πρέπει να μετακινήσω ολόκληρο το κλουβί, κάτι που ίσως θέσει σε κίνδυνο την αναπαραγωγή τους, ειδικά σε περίπτωση που θα έχει μέσα αυγά.
Σκέφθηκα λοιπόν-σε μελλοντική χρήση φωλιάς-να αντικαταστήσω το ένα της τοίχωμα (από νοβοπάν) με ένα κομμάτι διαφανές πλεξιγκλάς, χοντρό όσο και το νοβοπάν, ώστε να βλέπω όλες τις φάσεις της αναπαραγωγής, χωρίς να τα ενοχλώ.
Βέβαια τα παπαγαλάκια θέλουν να είναι σκοτεινή η φωλιά τους, αλλά αυτό το πρόβλημα λύνεται εύκολα, τοποθετώντας στο εξωτερικό μέρος του πλεξιγκλάς ένα σκούρο κομμάτι υφάσματος, ή κάποιο άλλο υλικό που να μπορεί όμως να ανασηκώνεται εύκολα.
Το έχει δοκιμάσει κάποιος;
Υπάρχει η πιθανότητα να μην την θελήσουν μια τέτοια φωλιά;
 
Κάποια απάντηση;
Έστω και... Θεωρητική;
Προφανώς δεν έχει επιχειρήσει κανείς κάτι παρόμοιο. Αν τελικά το κάνεις, ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα ώστε να ξέρουμε αν μπορεί να εφαρμοστεί η ιδέα σου.
 
Ειχα βαλει μια web camera στο κλουβι για να παρατηρω τις αντιδρασεις.. Οι οποιε δαφερουν κατα πολυ οταν δεν εισαι μπροστα... Αν τοποθετησεις στη φωλια μια καμερουλα (12ευρω) και λυσεις λιγο το προβλημα του φωτισμου πιστευω θα εχεισ λαμπρα αποτελεσματα..σκεψου οτι αυτομάτως οτι γινεται στη φωλια θα βρισκεται live στην οθόνη του υπολογιστη σου!
 
Αλέξανδρε, δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες, θα ενδιαφέρουν πιθανώς και άλλους εδώ μέσα.
Πως θα λύσουμε το θέμα φωτισμού;, δεν έχω ιδέα από αυτά.
 
Θα μπορουσε ανετα να σου πεί κάποιος..:Αγοραζοντας μια καλη καμερα... Με δυνατοτητα νυχτερινης ληψης χωρίς φως!(εινια η καμερα του big brother.. Κατι περιεργα βραδακια)😛
Εδω προσπαθουμε να κανουμε οτι πιο καλο μπορουμε με τα λιγοτερα εξοδα.. Μιας και αυτο που θα κανεις δεν ειναι αναγκαιο εξοδο.. Αλλα είναι καθαρα για τη παρτη σου...
Εγω θα ανοιγα μια τρυπα απο την οποια να χωραει μονο ο φακός της καμερας και την καμερα θα την είχα εξω απο το κουτι... Μπορουμε να κεριδησουμε λιγο φως παραπανω.. Κανοντας εναν συνδιασμου του φωτος της εισόδου με το φώς απο κάποιες τρυπες που θα ανοιξουμε στην απένταντι γωνία της φωλιάς.. Μη περιμένουμε την μέγιστη αναλυση, απλα θελουμε οσο το δυνατον μια καλυτερη ευκρινεια...
Προσπαθουμε να κερδησουμε φως χωρίς να παραβιάζουμε την αναγκη των πούλιών για μια σκοτεινη φωλιά...
επειδη μπριζοθηκα τωρα θα φτιαξω μια φωλια.. Θα κάνω την πατεντα... Θα παρω τα πνευματικα δικαιωματα.. Και θα γινω πλουσιος...😀
 
η φωλια που εχεις βαλει στα μπατζι σου ειναι εσωτερικη; Μεσα στο κλουβι; γιατι πρεπει να μετακινησεις ολο το κλουβι. Αμα το εβαζες σε αλλη θεση το κλουβι και εξωτερικη φωλια και μια φορα την ημερα να δεις τι γινεται στην φωλια ειναι καλα...
 
η φωλια που εχεις βαλει στα μπατζι σου ειναι εσωτερικη;
Εξωτερική είναι η φωλιά, αλλά επειδή είναι μέσα στο Dexion που έχει γύρω-γύρω τζάμι, αφενός δεν χωράει το χέρι μου και αφετέρου επειδή η φωλιά είναι στο δεξί μέρος του κλουβιού το άνοιγμα βρίσκεται προς το μέσα μέρος του dexion
 
Back
Top