Φροντίδα Μεταφορά καναρινιού οδικώς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Goyeah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Goyeah

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουλ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Λαμία
Γεια σας!
Θέλω να μεταφέρω για τις διακοπές μου το καναρίνι μου. Πώς θα το κάνω για να μην του δημιουργήςω προβλήματα;
 
Πάντως το δικό μας που το πηγαίνουμε στο χωριό κάθε καλοκαίρι και το αφήνουμε στη γιαγιά, τρέμοντας μην το φάει καμιά γάτα από το περβάζι, το μεταφέρουμε με το κλουβί στην αγκαλιά, κάνουμε μια στάση στα μισά (ταξίδι 3.30 ωρών) και το βγάζουμε στο καφενείο να ξεκουραστεί. Για μερικές μέρες δεν κελαηδάει (από το σοκ του ταξιδιού) αλλά μόλις εγκλιματιστεί και δει γνώριμα πρόσωπα γύρω του, ησυχάζει και επανέρχεται. Αν κάνετε στάση προσέξτε μην το ξεχάσετε μέσα και σκάσει. Βγάλτε το οπωσδήποτε στο καφενείο, πάνω σε μια καρέκλα, για να σας βλέπει.
 
😉 Εγω πηγενω απο Αθηνα -Σαλονικη και αντιστροφα Τα περνω μαζι μου στα κλουβακια τους. Τα μεταφερω σκεπασμενα με ενα σκουρο πανι για να μη τρομαζουν χωρις νερο στις ποτιστρες και κανω δυο στασεις για να τους βαλω νερακι... Μια χαρα ταχιδευουν...
 
εγω πριν μερικα χρονια ταξιδευα οδικως Καλαματα-Λαρισα πολυ συχνα. Μιλαμε για ταξιδι 7 ωρων. Τοτε ειχα 3 καναρινακια που δε μπορουσα να τα δωσω καπου να τα προσεχουν οσο εγω ελειπα ετσι αναγκαστηκα καταλαμβαναν τα πισω καθισματα του αυτοκινητου. Δε υπηρξε ποτε προβλημα.Απολαμβαναν το ταξιδι με λαικα ακουσματα Σφακιανακη και απο κελαιδημα αλλο τιποτα
 
εγω το παιρνω σαλαμινα οταν παμε. Εγο τηα ελεγα αμα το ταχιδι ινε μεγαλο να κανεις μια σταση για ξεκουραση και για νερο (για το καναρινι)
 
Back
Top