Φροντίδα Μεταφορά καναρινιού σε νέο κλουβί

kanou_tom

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2018
Μηνύματα
12
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά,

Εχω λίγες μέρες που αγόρασα μια κοινή 60αρα ζευγαρώστρα (την είδα πως κυκλοφορεί αρκετά στο φορουμ) προκειμένου να φιλοξενήσει το αρσενικό καναρίνι μου (για αρχή τουλάχιστον).

Η απορία μου έχει να κάνει σχετικά με το ποιος είναι ο πιο ομαλός και σωστός τρόπος για την μεταφορά του καναρινιού στο νεο κλουβί ώστε να μην το τρομάξω και το στρεσαρω;

Ευχαριστώ,

Θωμάς
 
Δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή από το σκοτάδι.
Τα καναρίνια στο σκοτάδι δε βλέπουν καλά και εκεί πλεονεκτούμε.
Σκοτάδι λοιπόν... ίσα που θα βλέπεις εσύ... Πιάσιμο του πουλιού, μεταφορά και άναμμα στο φως αμέσως μετά.
Προϋπόθεση βέβαια πως το νέο κλουβί θα είναι απόλυτα έτοιμο με όλα τα απαραίτητα και αμέσως μετά την τοποθέτηση του πουλιού να μπει στον ίδιο χώρο που βρισκόταν το παλιό κλουβί... έστω και για λίγες ώρες πριν τη νέα θέση του.
Καλή επιτυχία... Περιμένουμε ενημέρωση.
 
Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια. Η αλλαγή μολις έγινε όπως ακριβώς περιέγραψες. Ο μικρός πεταριζε αρκετά οταν έβαλα χέρι για να τον πιάσω αλλα μπορώ να πω πως έγινε γρήγορα.

Ακόμη μια ερώτηση: πιστεύετε πως δυο πατήθρες για 60εκ. μήκος κλουβί είναι εντάξει; Η χρειάζεται να προσθέσω και 3η;
 
Οπότε όλα καλά.. καλή συνέχεια.
δυο πατήθρες για 60εκ. μήκος κλουβί είναι εντάξει;
Δύο πάνω και στις άκρες και μια χαμηλά στη μέση είναι αρκετά καλά...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τέλος καλό όλα καλά!

Προσωπικά δεν τα πιάνω για να τα μεταφέρω και να τα αλλάξω κλουβιά. Παίρνω το κλουβί που φιλοξενεί το καναρίνι, και το κλουβί που θα μετακομίσει, τα μεταφέρω σε εσωτερικό χώρο και ανοίγω τις 2 πόρτες. Έτσι γρήγορα και ανώδυνα γίνεται η μεταφορά!
 
Back
Top