Φροντίδα Μεταφορά μπάτζι με αυτοκίνητο περίπου 3 ώρες δρόμο

Εγγραφή
21 Ιουν 2019
Μηνύματα
175
Καλημέρα αγαπητά μέλη. Σε λίγες μέρες η οικογένειά μου κι εγώ θα πάμε διακοπές. Θα προτιμούσα να μην αναφέρω τον προορισμό αλλά θα παμε με αυτοκίνητο περίπου 3 ώρες δρόμο. Το πουλί δεν έχει ξαναμπεί σε αμάξι (εκρός μικρής διαδρομής) να το πάρω μαζί μου ή θα στρεσαρισεί πολύ; Η άλλη επιλογη ειναι να το αφήσψ στους ηλικιωμένους γονείς μου. 80χρονών.
Τι να κάνω;
Ευχαριστώ!
 
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ για πόσο διάστημα θα λείπετε; Εγω όταν φεύγω μέχρι πέντε μέρες τα αφήνω μόνα τους. Βάζω περισσότερη τροφή έχω ένα παράθυρο ελαφρώς ανοιχτό να μπαίνει φως και αέρας και δεν έχουν θέμα. Αν θα λείπετε αρκετές μέρες καλύτερα να το πάρετε μαζί, κάποια πουλάκια τρομάζουν στο αμάξι κάποια όχι, άμα φοβάται ίσως βοηθούσε να το έχετε σκεπασμένο με ένα πανί. Πάντως δεν θεωρώ καλή λύση τους παππούδες γτ και δεν θα ξέρουν καλά να το φροντίσουν και συνήθως δεν ακούν εύκολα συμβουλές 🙃😑 εμένα ο δικός μου είχε δώσει σοκολάτα στο σκύλο μου ενώ του έλεγα δεν κάνει 🥲
[automerge]1657708199[/automerge]
Αν τελικά το πάρετε μετά θα ενημερώσουμε για τα πράγματα που θα πρέπει να προσέξετε εκεί
 
Καλημέρα αγαπητά μέλη. Σε λίγες μέρες η οικογένειά μου κι εγώ θα πάμε διακοπές. Θα προτιμούσα να μην αναφέρω τον προορισμό αλλά θα παμε με αυτοκίνητο περίπου 3 ώρες δρόμο. Το πουλί δεν έχει ξαναμπεί σε αμάξι (εκρός μικρής διαδρομής) να το πάρω μαζί μου ή θα στρεσαρισεί πολύ; Η άλλη επιλογη ειναι να το αφήσψ στους ηλικιωμένους γονείς μου. 80χρονών.
Τι να κάνω;
Ευχαριστώ!
Δες κ αυτό. Πάντως κ εγω συμφωνώ εάν λείψεις μέρες καλύτερα είναι να τα πάρεις μαζί σου.
 
Μια βδομάδα μάλλον. Επίσης πρόσεξα ότι του αρέσει η μουσική.. (αγαπημένο τραγούδι : ACDC Back in black ) δεν φοβάται τα αμάξια καθως μένουμε σε πολυσύχναστο δρόμο.(δεν σκοπεύω να βάλω μουσική στο αμάξι χαχα)
 
Αν και δεν είμαι ειδικός στους παπαγάλους, έχω δύο κοκατιλ και ένα ρινκνεκ τα οποία όταν λείπω για πάνω από 2-3 μέρες (maximum) τα παίρνω μαζί! Έχει συμβεί να τα αφήσω σπίτι με μπόλικο φαγητό για 2 μέρες ,αλλά και να τα δώσω στους γονείς μου να τα κρατήσουν μια φορά που έλειψα για 4 μέρες.... Από τη δική μου εμπειρία θα σου πω ότι εξαρτάται κι από το χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία του πουλιού! Τι εννοώ: τα κοκατιλ που δεν έχουν ιδιαίτερες επαφές μαζί μας ,επειδή έχουν ο ένας τον άλλο, δεν τα νοιάζει είτε τα αφήσω σπίτι είτε τα αφήσω στους γονείς ή οτιδήποτε! Ο μικρός όμως που τον μεγαλώσαμε στα χέρια και γενικά έχει ιδιαίτερη σχέση μαζί μας, δυσκολεύτηκε λίγο όταν τον άφησα στους γονείς... Δυσκολεύτηκε με την έννοια ότι ενώ εκεί είχε αλληλεπίδραση με ανθρώπους και συμπεριφερόταν όπως στο σπίτι, όταν τον έφερα πίσω ήταν κάπως νευρικός θα πω! Προφανώς τον είχε πειράξει που τον αφήσαμε και φρόντισε να το δείξει με κάθε τρόπο (φωνές, νεύρα, δεν απαντούσε όταν του μιλούσαμε κλπ) ...Όταν τα παίρνω μαζί (περίπου 3-4 ώρες δρόμο) τα σκεπάζω και φροντίζω να τους μιλάω ανά τακτά χρονικά διαστήματα,αλλά και να σταματάω στο δρόμο (περίπου κάθε 1,5-2 ώρες) να τα τσεκαρω ! Από την εμπειρία μου το ίσο στρες τους προκαλεί οποιαδήποτε αλλαγή, είτε φιλοξενία, είτε ταξίδι,είτε να λείψουμε πολλές μέρες και να μείνουν μόνα - κυρίως ο τα πουλιά που έχουν μάθει να είναι συντροφιά μας ,τα εξημερωμένα..
Ένα κοκατίλ που είχα πριν από αυτά, τον έπαιρνα μαζί στα ταξίδια αλλά εκτός κλουβιου,γιατί μέσα στο κλουβί ακόμα και σκεπασμένος φώναζε και κοπανιόταν...ενώ έξω απ' το κλουβί καθόταν στον ώμο μας και τραγουδούσε... Ασφαλώς και δεν ενδείκνυται αυτού του είδους η μεταφορά για πτηνά , απλά με αυτά τα παραδείγματα θέλω να τεκμηριώσω την προσωπική μου άποψη ότι εξαρτάται και από το ίδιο το πουλί και την ιδιοσυγκρασία του!
 
Μετά απο συζήτηση με την οικογένειά μου συμφωνήσαμε να μείνω σπίτι να τον προσέχω και να πάει η γυναίκα μου με τον γιο μου διακοπέςκαθώς δεν έχει χώρο το αμάξι.Ευχαριστω για τις συμβουλές.
 
Μετά απο συζήτηση με την οικογένειά μου συμφωνήσαμε να μείνω σπίτι να τον προσέχω και να πάει η γυναίκα μου με τον γιο μου διακοπέςκαθώς δεν έχει χώρο το αμάξι.Ευχαριστω για τις συμβουλές.
Η άλλη επιλογη ειναι να το αφήσψ στους ηλικιωμένους γονείς μου. 80χρονών.
Βρε παιδιά, αν καθαρίσατε καλό το κλουβί πριν φύγετε και φροντίσετε για την επάρκεια της τροφής, τότε ο παππούς και η γιαγιά μπορούν να βάλουν ένα νεράκι στο πουλάκι κάθε πρωί. Δεν χρειάζεται να χωρίσετε την οικογένεια στις διακοπές.
 
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ μα γιατί; Έχει δίκιο ο @Stavros μπορούν οι άνθρωποι απλά να αλλάζουν το νερό. Θα είναι μια χαρά. Μην μείνεις κ δεν κάνεις διακοπές με την οικογένειά σου. Κρίμα κ άδικο.
 
Μετά απο συζήτηση με την οικογένειά μου συμφωνήσαμε να μείνω σπίτι να τον προσέχω και να πάει η γυναίκα μου με τον γιο μου διακοπέςκαθώς δεν έχει χώρο το αμάξι.Ευχαριστω για τις συμβουλές.

Το έχω προσπαθήσει κι εγώ...! 😁😎
Αλλά δεν έπιασε...😕🤔
[automerge]1657737284[/automerge]
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ φίλε με όλο το θάρρος, σταμάτησε να ρωτάς σε φόρουμ, γονείς, σύζυγο, παιδί κτλ και απλά ζήσε...
Λύσεις για τόσο μικρά προβλήματα είναι εύκολες... Απλή λογική.
 
Είναι ακραίο να μην πας διακοπές για αυτό το λόγο και για τον καιρό που θα λείψετε. Εγώ τι θα έκανα στη θέση σου. Θα έβαζα 4-5 ταιστρες γεμάτες σπόρους και άλλα 4-5 ποτίστρες γεμάτες με νερό. Ανοιχτό ένα παράθυρο να κοιμάται και να ξυπνάει με το φως του ήλιου και ίσως να άφηνα ένα ραδιοφωνακι να παίζει σε κάποιο δωμάτιο απλά για να νιώθει ότι κάποιος είναι στο σπίτι. Φυσικά θα πρέπει να υπολογίσεις και την ζέστη αν υπάρχει ζεστή στο δωμάτιο που είναι αφήνεις και ένα τζαμί ανοιχτό στην ανάκληση. Ιδανικά ζητάς και από τους γονείς σου κάθε 2 μέρες να κάνουν ένα τσεκ στα νερά του γιατί εξατμίζονται γρήγορα το καλοκαίρι.
 
Εμείς βάζουμε και μια κάμερα ασφαλείας να δουλεύει και να βλέπουμε τα ζωάκια (δύο παπαγάλους, δύο καναρίνια και κουνέλι) ώστε αν δούμε ότι χρειάζονται κάτι να ειδοποιήσουμε κάποιον να πάει να φροντίσει
 
@HxC καλή η ιδέα σου, αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει απλά να μην λείπει το νερό (όπως συμβαίνει με την τροφή) αλλά πρέπει να έχουν φρέσκο νερό κάθε μέρα. Γι'αυτό, δύο ποτίστρες που θα μπορούν να αλλάζουν το νεράκι κάθε μέρα οι άνθρωποι κ από ταίστρες όσες θέλει γεμάτες.
 
@HxC καλή η ιδέα σου, αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει απλά να μην λείπει το νερό (όπως συμβαίνει με την τροφή) αλλά πρέπει να έχουν φρέσκο νερό κάθε μέρα. Γι'αυτό, δύο ποτίστρες που θα μπορούν να αλλάζουν το νεράκι κάθε μέρα οι άνθρωποι κ από ταίστρες όσες θέλει γεμάτες.
Καλά εννοείται αυτό για το νερό απλά το ανέφερα σε περίπτωση που δεν μπορεί να πάει κάποιος δεν θα πάθουν κάτι να μείνουν με το ίδιο νερό για κάποιες μέρες.
 
δεν θα πάθουν κάτι να μείνουν με το ίδιο νερό για κάποιες μέρες.
@HxC εγώ δεν είμαι σίγουρη για αυτό να σου πω την αλήθεια. Νομιζω ότι επιβάλλεται φρέσκο νερό κάθε μέρα. Μπορεί πάλι να είμαι υπερβολική.
 
@MARY58 ότι επιβάλλεται επιβάλλεται αλλά εδώ μιλάμε για συγκεκριμένη περίπτωση και δεν θα αποκτήσουν πρόβλημα υγείας για λίγες μέρες αν αυτό σε φοβίζει. Η ίδια συζήτηση μπορεί να γίνει και με το αν βάζουμε νερό απτή βρύση η εμφιαλωμένο. Πολλοί δεν αλλάζουν εν γνώση τους το νερό κάθε μέρα πάντως να ξέρεις.
 
@HxC από τότε που "μπηκε" καναρινι σπίτι μου, αυτό που κάνω με θρησκευτική ευλάβεια μέχρι τώρα είναι στις 6 το πρωί (τότε ξυπνά) να αλλάζω το νερό του. Θες ΣουΚου, θες διακοπές (υπάρχουν φορές που αγκαρευω την μητέρα μου), θες ότι θες, αυτό δεν αλλάζει. Οκ, δεν ξέρω εάν φαίνεται υπερβολικό αλλά αυτό θα συνεχίσω να κάνω.
 
Δεν είναι υπερβολικό χαχα, όλοι εδώ μέσα το ίδιο κάνουμε πιστεύω. Σκέψου όμως ο αλλος να έχει 50 πουλιά ξεχωριστά. Ίσως να το αλλάζει μέρα παρά μέρα , ίσως και κάθε μέρα ποιος ξέρει.
 
Επίσης ο τοπικός μου πετ σοπας, μου χε πει μια ιστορία που μουχει μείνει. Μια κοπέλα αγόρασε ένα καναρίνι κ ένα κλουβί με όλα τα κομφορ. Μετά από λίγο καιρό ( μήνα αν θυμάμαι καλά) γύρισε στο πετ σοπ κ ζητούσε τα λεφτά της πίσω γιατί το πουλάκι ψόφησε θεωρώντας ότι της έδωσαν άρρωστο πουλάκι. Την ρώτησαν εάν του έβαζε τροφή, εάν το καθάριζε το κλουβί κ η απάντηση ήταν θετική. Σε όλα απαντούσε σωστά, ώσπου την ρώτησαν εάν του άλλαζε νερό κ εκεί εκείνη είπε, "γιατί να αλλάξω, αφού είχε ακόμα νερό η ποτίστρα!". ☹️
 
Back
Top