Γενικά Μεταφορά παπαγάλου σε νησί

KyriakosMJR

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2022
Μηνύματα
2
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω βρεί έναν πολύ αξιόπιστο εκτροφέα παπαγάλων στην Αθήνα, με τον οποίο έχουμε συζητήσει και συμφωνήσει για την αγορά του νέου μου συγκάτοικου.
Το μόνο πρόβλημα είναι η μεταφορά του παπαγάλου απο Αθήνα προς Ρόδο. Οι μεταφορικές εταιρείες εδώ ή δεν αναλαμβάνουν ζώα ή δεν είναι αξιόπιστες. Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε να βρώ μια λύση. Έχω σκεφτεί μέχρι και να ανέβω εγώ ο ίδιος και να τον κατεβάσω στο νησί με πλοίο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι αυτή που είπες . Να πας εσύ ο ίδιος να το φέρεις . Δεν ξέρω όμως πόσο σε συμφέρει χρηματικά μιας και ίσως θα χρειαστεί να βάλεις και αμάξι μέσα στο πλοίο.
 
@HxC Πράγματι το κόστος είναι αρκετά μεγάλο. Αυτοκίνητο θα χρειαστεί καθαρά για να μην ταλαιπωρηθεί το πουλί; Η ιδέα ήταν να τον είχα μαζί μου κατάστρωμα ή σε καμπίνα!
 
Εγώ θα το έβαζα μέσα στο αυτοκίνητο μαζί μου . Αν εσύ θεωρείς ότι μπορείς να τα βγάλεις πέρα με ένα πουλάκι τόσες ώρες στο κατάστρωμα τότε καλώς. Καμπίνα δεν γνωρίζω τι ισχύει με πτηνά δυστυχώς.
 
Τι παπαγάλο θα πάρεις κι απο που; Η ιδέα του να πας να τον πάρεις με αυτοκίνητο ακούγεται η καλύτερη. Δεν μεταφέρονται ζώα ασυνόδευτα εδώ και μερικά χρόνια. Μερικοί που διαφημίζουν πως το κάνουν, πραγματικά δεν ξέρω τι παραθυράκια βρίσκουν και πως.
 
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω βρεί έναν πολύ αξιόπιστο εκτροφέα παπαγάλων στην Αθήνα, με τον οποίο έχουμε συζητήσει και συμφωνήσει για την αγορά του νέου μου συγκάτοικου.
Το μόνο πρόβλημα είναι η μεταφορά του παπαγάλου απο Αθήνα προς Ρόδο. Οι μεταφορικές εταιρείες εδώ ή δεν αναλαμβάνουν ζώα ή δεν είναι αξιόπιστες. Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε να βρώ μια λύση. Έχω σκεφτεί μέχρι και να ανέβω εγώ ο ίδιος και να τον κατεβάσω στο νησί με πλοίο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Φίλε μου καλησπέρα! Θα σου πω τί θα κάνω εγώ για να φέρω πουλάκι Κρήτη από Αθήνα τις επόμενες ημέρες. Έχω κλείσει με καράβι επιστροφή σε καμπίνα με pet. Τα πλοία συνήθως δίνουν τη δυνατότητα pet friendly καμπίνας. Για Ρόδο δεν ξέρω τί ισχύει αλλά φαντάζομαι θα έχουν και τα πλοία της γραμμής! Δεν θα ανεβάσω αμάξι. Με τις συγκοινωνίες θα μετακινηθώ Αθήνα και πιστεύω όλα θα πάνε καλά! Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Καλή επιτυχία στο εγχείρημα! ;)
 
Back
Top