Γενικά Μεταφορά πτηνών από Αθήνα προς Βόλο ή Λάρισα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lovelets
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lovelets

PB New Member
Εγγραφή
17 Νοε 2016
Μηνύματα
10
Πόλη
Λάρισα
καλημερα σας και συγνωμη γιατι ξερω πως το θεμα ειναι ασχετο. απλα προσπαθω να βρω εναν τροπο να μεταφερθουν καποια παπαγαλακια απο Αθηνα προς Βολο η Λαρισα. Εχω απευθυνθει σε καποιες μεταφορικες αλλα δε δεχονται. Γνωριζετε κατι για τα ΚΤΕΛ η για καποια αλλη μεταφορικη;
 
Καλημέρα. Δεν είναι άσχετο το θέμα σου μην αγχώνεσαι! Εγώ γνωρίζω πως γίνεται μεταφορά με κτελ απλά απο όσο ξέρω υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες για τα ζωάκια! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Αν αποφασίσεις να κάνεις την μεταφορά με τα κτελ πάρτους τηλ και ρώτα για τα περεταίρω!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Οι εταιρείες μεταφορών δεν τα αναλαμβάνουν. Να βρεις κάποιον γνωστό σου ή κάποιο φίλο που θα ταξιδέψει με τα ΚΤΕΛ για να
Ασυνόδευτα δεν θα τα πάρουν. Υπάρχει ειδική οδηγία. Τη μεταφέρω όπως είναι γραμμένη εδώ https://ktelmacedonia.gr/gr/content/Μεταφορά-Κατοικιδίων.195/

"Μεταφορά Κατοικιδίων

Με την υπ'αρ. Β/41804/4443/13-9-2011 εγκύκλιο του Υπουργείου Υποδομών & Δικτύων δίνονται διευκρινίσεις σχετικά με τις μετακινήσεις ζώων συντροφιάς με τη χρήση λεωφορείων των ΚΤΕΛ Α.Ε.

Στα λεωφορεία που εξυπηρετούν υπεραστικές συγκοινωνίες λόγω του μικρότερου διαθέσιμου χώρου, περιορίζονται οι μέγιστες διαστάσεις του ειδικού καλαθιού μεταφοράς. Έτσι, τα ζώα συνοδείας αναπήρων ανεξαρτήτως μεγέθους και τα μικρά κατοικίδια ζώα, βάρους έως δέκα (10) κιλών, που μεταφέρονται εντός ειδικού καλαθιού μεταφοράς διαστάσεων 50Χ40Χ35 εκατοστά είναι επιτρεπτό να μεταφέρονται με τα λεωφορεία των ΚΤΕΛ & ΚΤΕλ Α. Ε. Που εξυπηρετούν υπεραστικές συγκοινωνίες και τοποθετούνται υποχρεωτικά εντός του χώρου επιβατών. Τα ζώα αυτά θα τοποθετούνται είτε στο διάδρομο είτε στα κλιμακοστάσια των λεωφορείων, πλησίον σε κάθε περίπτωση του ιδιοκτήτη τους. Τα ζώα συνοδείας αναπήρων, όπως προαναφέρθηκε, δεν τοποθετούνται σε καλάθι αλλά φέρουν υποχρεωτικά φίμωτρο κατά τη διάρκεια της μεταφοράς
."

Κι εδώ θα διαβάσουμε μερικά σχετικά με τη μεταφορά ζώων.
  1. Με τον ΟΣΕ https://www.zoosos.gr/kai-sta-trena-boroume-na-taxideuoume-me-ta-katoikidia-mas/
  2. Με τα ΚΤΕΛ https://www.zoosos.gr/epitrepetai-e-metaphora-ton-mikrosomon-katoikidion-me-ktel/
  3. Και για το απαγορευμένο του χώρου αποσκευών https://www.zoosos.gr/pote-ta-zoa-sto-horo-ton-aposkeuon/
  4. Και εδώ θα διαβάσετε την εν λόγω εγκύκλιο όπως είναι δημοσιευμένη static1.zoosos.gr/wp-content/uploads/others/Egyklios2014KTEL.pdf
 
Υπάρχει πιθανότητα την επόμενη εβδομάδα να ταξιδέψω Βόλο-Αθήνα κι Αθήνα-Βόλο. Αν μπορέσω να σε εξυπηρετήσω δεν έχω πρόβλημα να τα μεταφέρω μιας και θα έχω το δικό μου αυτοκίνητο. Απλά δεν είναι ακόμη σίγουρο.
 
εγώ έχω μεταφέρει και κοκατιλ και μπατζι, τα μπατζι ήταν ζευγάρια. Τα μπάτζι απο θεσαλονίκη με κτελ το κοκατίλ απο Λευκάδα με φορτηγό ιδιώτη,τα κούριερ δεν μεταφέρουν. Απο προσωπική εμπειρία με το κτελ ήταν καλύτερα, βέβαια προϋπόθεση πάντα το πως και που θα τα μεταφέρεις. Το λέω αυτό γιατί το κοκατίλ ήρθε σε κλουβί και λόγο βλάβης του αυτοκινήτου έκανε 2 μέρες κ το πουλάκι όταν έφτασε εδώ έτρεμε. Τα μπάτζι που ήρθαν με το κτελ είπαμε τον οδηγό κ τα έβαλε πάνω-πάνω για να μην πλακωθούν,τα είχαμε σε κουτάκι παπουτσιών με πολλές τρύπες για αέρα χωρίς όμως να βλέπουν για να μην στρεσάρονται (όσο γίνετε),ροκανίδι κάτω και λίγο μύλο ή καρότο για να παίρνουν υγρά αν χρειαστούν. Τα πουλάκια όταν τα έβγαλα απο το κουτί ήταν μία χαρά. Η καλύτερη λύση είναι του φοίβου εάν δεν βιάζεσαι θα τα προσέχει κιόλας.Αν πάλι επιλέξεις άλλο τρόπο φρόντισε να μην τα μεταφέρεις με το κλουβί αλλά σε κουτάκι και για το στρες αλλά περισσότερο για την ασφάλεια τους. Δεν είναι και πολύ ώρα αν δεν κάνω λάθος 4 ώρες είναι.
 
Υπάρχει πιθανότητα την επόμενη εβδομάδα να ταξιδέψω Βόλο-Αθήνα κι Αθήνα-Βόλο. Αν μπορέσω να σε εξυπηρετήσω δεν έχω πρόβλημα να τα μεταφέρω μιας και θα έχω το δικό μου αυτοκίνητο. Απλά δεν είναι ακόμη σίγουρο.
σε ευχαριστω παρα πολυ.. εαν οντως πας και ως τοτε δεν εχω βρει ακρη θα το εκτιμουσα
 
Back
Top