Φροντίδα Μεταφορά στην Κρήτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dkard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dkard

PB Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2007
Μηνύματα
166
Πόλη
Αγία Παρασκευή
Γεια σας,

Την Κυριακή πάω Κρήτη για διακοπές και πριν λίγες μέρες διαπίστωσα ότι η κανάρα μου έχει κάνει ένα αυγό. Είναι η πρώτη της γέννα. Την έχω σε μεγάλη ζευγαρώστρα. Η εκκόλαψη πρόκειται να γίνει μετά την Κυριακή. Τι να κάνω, να την πάρω μαζί μου βάζοντας την σε άλλο μικρότερο κλουβί μόνη της χωρίς τον κύριο. Δεν θα την στρεσσάρει το ταξίδι; Εδώ δεν μπορώ να την αφίσω γιατί θα λείψω πολλές ημέρες. Τα άλλα καναρίνια θα τα αφίσω σε φίλο. Δεν θέλω να του δώσω και την κανάρα που θέλει ιδιαίτερη φροντίδα. Δώστε ιδέες.
 
Για περίπου 40 ημέρες. Επιπροσθέτως αναφέρω οτι έχω κλείσει καμπίνα και για το πήγενε και για το έλα.
 
αν την παρεις μαζι σου στο ταξιδι δεν πιστευω να κατσει αλλο στα αβγα διοτι θελει υσηχια και θα στρεσαρηστει. Καλυτερα παρτης τα αβγα και χαλασε την φωλια γιατι ειναι καλοκαιρι και σε λιγο ερχεται η πτερρορια και θα την κουρασεις πολυ.
 
Συμφωνω με τον Φραγκισκο!
Και να μην τα αφησει τα αυγα θα ταλαιπωρηθει απο τη ζεστη!
Ειδικα Κρητη εχει πολυ ζεστα καλοκαιρια..
 
Σίγουρα θα τα παρατήσει. Υπάρχουν δύο λύσεις : η μία είναι αυτή που λέει ο fragos και η άλλη είναι να την αφήσεις να συνεχίσει και να δώσεις σε κάποιον τα κλειδιά του σπιτιού σου να πηγαίνει να την φροντίζει
 
Σίγουρα θα τα παρατήσει.


Αναλογως τη σχεση σου με το πουλι και το χαρακτηρα του πουλιου...

Το θεμα εδω ειναι η υψηλες θερμοκρασιες και η εποχη της πτερορροιας..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σίγουρα θα τα παρατήσει. Υπάρχουν δύο λύσεις : η μία είναι αυτή που λέει ο fragos και η άλλη είναι να την αφήσεις να συνεχίσει και να δώσεις σε κάποιον τα κλειδιά του σπιτιού σου να πηγαίνει να την φροντίζει
Συμφωνω με το Στελιο. Και εγω καποτε που ελειπα εδωσα τα κλειδια σε καποιο γνωστο μου και με εξυπηρετησε. Για Κρητη, ουτε να το σκεφτεσαι!
 
...:eyesss: ισως η "ελληνικη" μεθοδος.. Δωσει λυση. κανονιζεις με το "λοστρομο" και σου κραταει σε ησυχο περιβαλλον στο δωματιακι του στην εισοδο του πλοιου, με.. Την αναλογη επιβραβευση για την καλη του πραξη."για να πιει μια μπυρα ο ανθρωπος:D"


... Πιανει 😉
 
Για το ταξίδι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού έχω πάρει καμπίνα. Για το σπίτι επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασίας αφού υπάρχει κλιματισμός. Συνεπώς το μόνο πρόβλημα είναι η αναστάτωση της κανάρας: Την πέρνω από το κλουβί της μαζί με την φωλιά, την βάζω σε άλλο κλουβί, την μεταφέρω με το αμάξι στο λιμάνι και κάνω τα ανάποδα στην Κρήτη. Από θερμοκρασίες δεν φοβάμε. Από στρες φοβάμε.
 
ενα ενα :
το περιβαλλον στην καμπινα ισως ειναι λιγο αποπνικτικο για το πουλακι
να μην της αλλαξεις κλουβι, δεν ειναι και τεραστια μι ζευγαρωστρα
να μην της παρεις τον καναρο

ολα αυτα αν το πουλακι δεν εχει ηδη κανενα σημαδι πτεροροιας και θελεις ντε και καλα να το αφησεις να κλωσσησει. Το περιβαλλον που θα πας (εκει που θα εχεις το πουλι) πρεπει να ειναι σιγουρο δροσερο

ισως να εχεις δει και απο αλλα σχετικα ποστ οτι η περιοδος αναπαραγωγης κανονικα εχει τελειωσει
 
Για το ταξίδι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού έχω πάρει καμπίνα. Για το σπίτι επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασίας αφού υπάρχει κλιματισμός. Συνεπώς το μόνο πρόβλημα είναι η αναστάτωση της κανάρας: Την πέρνω από το κλουβί της μαζί με την φωλιά, την βάζω σε άλλο κλουβί, την μεταφέρω με το αμάξι στο λιμάνι και κάνω τα ανάποδα στην Κρήτη. Από θερμοκρασίες δεν φοβάμε. Από στρες φοβάμε.
ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ! 😱
 
Γεια σας,

Την Κυριακή πάω Κρήτη για διακοπές και πριν λίγες μέρες διαπίστωσα ότι η κανάρα μου έχει κάνει ένα αυγό. Είναι η πρώτη της γέννα. Την έχω σε μεγάλη ζευγαρώστρα. Η εκκόλαψη πρόκειται να γίνει μετά την Κυριακή. Τι να κάνω, να την πάρω μαζί μου βάζοντας την σε άλλο μικρότερο κλουβί μόνη της χωρίς τον κύριο. Δεν θα την στρεσσάρει το ταξίδι; Εδώ δεν μπορώ να την αφίσω γιατί θα λείψω πολλές ημέρες. Τα άλλα καναρίνια θα τα αφίσω σε φίλο. Δεν θέλω να του δώσω και την κανάρα που θέλει ιδιαίτερη φροντίδα. Δώστε ιδέες.

Να πάρεις όλα τα άλλα που αφήνεις στον φίλο, και να του αφήσεις την κανάρα.
Να την έχει σε δροσερό μέρος και αν βγάλει τίποτα να τις βάζει κάθε δεύτερη μέρα αυγουλάκι.
 
Καλοι μου φίλοι,
Λήξη συναγερμού. Έκανα ωοσκόπηση και είναι τζούφια τα αυγά. Σας ευχαριστώ όλους για την επικοινωνία.

Συνεπώς το θέμα έκλεισε.

Καλό καλοκαίρι σε όλους σας
 
μπορω να βαλω το καναρι μου σενα μικροτερο κλουβι; Για μεταφορα;
 
Back
Top