Αναπαραγωγή Μεταφορα φωλιων απο εξωτερικο σε εσωτερικο χωρο

voutsigoutsi

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
184
Καλησπερα παιδια. Εχω 2 καναρες στη φωλια η μια με 3 αυγα απ τα 2 βγηκαν νεοσσοι το 3ο το περιμενω απο ωρα σ ωρα. Η δευτερη καθεται στη φωλια εδω και 10 μερες. (Κυριακη δευτερα θα σκασουν μυτη τα επισης 3 αυγα της). Σημερα βρηκα τον ενα νεοσσο της 1ης καναρας νεκρο στη φωλια και τον αλλο σε δυσκολη κατασταση. Προφανως η πολυ ζεστη φταιει. Δυστυχως ειχα εξω στο μπαλκονι και τις 2 ζευγαρωστρες. Η φωλια δεν εχει τιποτα (ψειρες η κατι αλλο) ειναι μαλιστα πολυ καθαρη. Ετσι πηρα την μεγαλη αποφαση και τα εβαλα μεσα οπου σχεδον ολη μερα ιδιαιτερα τις ζεστες ωρες εχει θερμοκρασια 24-25 βαθμους. Στην αρχη για μια ωρα οι καναρες δεν πηγαιναν στη φωλια ο αρσενικος κυνηγουσε τη μια. Τελικα πριν λιγο μπηκαν και οι 2 μεσα. Εχω λετε ελπιδες να σωσω το 1 μερας γεννημενο και να σκασουν και τ αλλα αυγα ετσι; να προσεξω κατι τωρα που τ αλλαξα θεση; Ευχαριστω εκ των προτερων...
 
απο τη στιγμη που γυρισαν στις φωλιες και δεν εμειναν πολυ ωρα (ποση ωρα την αφησαν ακριβως 😉 δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα στη συνεχεια, τουλαχιστον λογω ζεστης.
 
Εμειναν 30-40 λεπτα σα χαμενες εξω απ τις φωλιες και οι 2 καναρες αλλα μπηκαν σχεδον ταυτοχρονα. τωρα εχω την εντυπωση οτι δεν ταιζει η καναρα με τα γεννημενα πουλακια (ενα εμεινε τωρα)... Τι κανει κλωσσαε ιτο αυγο που δεν εχει σκασει; Καθεται ακομα συνεχεια στη φωλια. Ο ζωντανος νεοσσος στριφογυριζει αλλα 2 ωρες που την παρακολουθω απ αποσταση δεν μου φαινεται να κανει κινηση να ταιζει...
 
Τι να κανω δηλαδη φιλε Νικολα να την διωχνω απ τη φωλια και να το ταιζω με συριγγα; Που δεν εχω δηλαδη... Οκ να παρω αλλα να μην περιμενω να δω αν σκασει και το τελευταιο αυγο μηπως και ταισει;
 
με τη ζεστη που εχει δεν νομιζω να επηρεασε καθολου αυτο το διαστημα. Ειναι λιγος χρονος. Οσο για τοπ ταισμα οπως σωστα σε καθησυχασε και ο φραγκισκος πρωτη μερα δεν ταιζουν. Απο αυριο. Να εχεις διακριτικα βεβαια παντα το νου σου. Οχι συχνη ενοχληση αλλα οπτε την δεις εκτος φωλιας ριχνε και καμμια ματια τους νεοσσους αν εχουν γεματους τους σακους γυρω απο το λαιμο
 
Παιδια δυστυχως κι ο 2ος νεοσσος πεθανε και το αυγο ειχε σχηματισμενο αλλα νεκρο νεοσσο κι αυτο; Τελικα ισως να μην ηταν η ζεστη υπευθυνη για το θανατο των μικρων αλλα κατι αλλο. Σημαινει κατι για την καναρα αυτο μιας κι ηταν η πρωτη της γεννα; Ειναι ας πουμε κακο σημαδι; Οσο για της 2η καναρα που εχει 3 αυγα την εβαλα πισω στην αρχικη της θεση και εκατσε αμεσως. Φυσικα κι ειναι απολυτα λαθος να μετακινεις τη φωλια αλλα τελικα ο αρχαριος αν δεν παθει δεν μαθαινει... Εμαθα δηλαδη οτι η μετακινηση της φωλιας ειναι ισως πιο επικυνδυνη κι απ τη ζεστη η τις ψειρες για τη ζωη των νεογνων.
 
Back
Top