Φροντίδα Μετα απο την 1η εξοδο το κοκατιλ μου αργιεψε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikolas13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikolas13

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Χανιά
Καλησπερα παιδια..
Δειτε τι επαθα.. Χρειαζομαι συμβουλες επειγοντως! Εχω περιπου 2 μηνες ενα κοκατιλ. Στην αρχη ηταν πολυ αγριο απεναντι μου, οσο ομως περνουσε ο καιρος και περνουσα μαζι του αρκετο χρονο αρχησε να γινετε αρκετα φιλικο. Τις τελευταιες μερες τον παρατηρουσα που ανεβοκατεβαζε με το ραμφος του την πορτα του κλουβιου, και ηθελε να βγει εκτος.
Ετρωγε απο το χερι μου τροφη καθε φορα που το δοκιμαζα, και δεν μου επιτιθονταν το τελευταιο διαστημα κ ετσι αποφασισα να το αφησω ελευθερο. Ανοιξα την πορτα του κλουβιου του εντελως, αλλα δεν μπορουσε μονος του να βγει. Πηδουσε κτλ, αλλα κουτουλουσε στα καγγελα. Ετσι επρεπε μονος μου να προσπαθησω να τον βγαλω. Επι 10-15 περιπου λεπτα προσπαθουσα να τον πιασω και να τον βγαλω εξω ομως αυτος μου γλιστρουσε και εμενε τελικα μεσα! Εγω ομως δεν τον εβαζα κατω και συνεχιζα εως οτου τον εβγαλα.
Αποτελεσμα να με δαγκανει και να ειναι αρκετα εχθρικο απεναντι μου τωρα. Εκανε μεσα στο σπιτι αρκετες βολτες και καθε φορα που τωρα τον πλησιαζα με δαγκανε.
Προσπαθησα να τον προσεγγισω, χαιδευοντας τον οταν ηταν μεσα στο σπιτι, και βαζοντας τον πανω μου, αλλα κανενα αποτελεσμα. Συνεχιζει να ειναι εχθρικο.

Τι να κανω τωρα; Να μην τον ξαναφησω ελευθερο μεσα στο σπιτι εως οτου με ξαναεμπιστευτει; Και οταν γινει αυτο, θα πρεπει παλι να τον βγαλω εγω εξω αφου αυτος δεν μπορει μονος του; Πως να του φερομαι τωρα για να ξανακερδισω την εμπιστοσυνη του;
Τελος, γενικα το κοκατιλ μου κραζει ελαχιστα. Οταν ομως βγηκε για 1η φορα εξω απο τα καγκελα αρχιζε να κραζει για αρκετη ωρα με εναν πολυ μελωδικο ρυθμο! Που σημαινε οτι του αρεσε! Αρα, θα θελει σιγουρα να ξαναβγει! Τι μου προτεινετε να κάνω;

Οποιος μπορει να βοηθησει ας απαντησει!
Ευχαριστω.
 
Ετσι επρεπε μονος μου να προσπαθησω να τον βγαλω. Επι 10-15 περιπου λεπτα προσπαθουσα να τον πιασω και να τον βγαλω εξω ομως αυτος μου γλιστρουσε και εμενε τελικα μεσα! Εγω ομως δεν τον εβαζα κατω και συνεχιζα εως οτου τον εβγαλα.
Αποτελεσμα να με δαγκανει και να ειναι αρκετα εχθρικο απεναντι μου τωρα. Εκανε μεσα στο σπιτι αρκετες βολτες και καθε φορα που τωρα τον πλησιαζα με δαγκανε.

Από μόνος σου, κατάλαβες το λάθος που έκανες. Δεν πιέζουμε καταστάσεις ποτέ, μόνο όταν απαιτείται. Το πίεσες περισότερο απο ότι έπρεπε και την στιγμή που δεν ήταν 100% δεμένος μαζί σου. Φτού και απο την αρχή πάλι, και πιστεύω οτι τώρα θα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Αργά και σταθερά βήματα. Όταν δεθεί μαζί σου και κάνει αυτός το πρώτο βήμα τότε θα προβείς στο επόμενο βήμα για να βγεί έξω απο το κλουβάκι του.
 
Λογικα εκανα λαθος που επεμενα. Ομως τι να εκανα αφου δεν μπορουσε μονο του να βγει εξω; Δεν ηξερα τι θα συνεβαινε μετα...
Τωρα να αποφυγω να το ξαναφησω ελευθερο;
 
Λογικα εκανα λαθος που επεμενα. Ομως τι να εκανα αφου δεν μπορουσε μονο του να βγει εξω; Δεν ηξερα τι θα συνεβαινε μετα...
Τωρα να αποφυγω να το ξαναφησω ελευθερο;

Προσωπικά δεν θα το άφηνα ελεύθερο μέχρι να γίνουμε ''ένα''. Όσο και βάρβαρο και αν ακούγεται αυτό.. Προσπάθησε να επιμένεις στο να πλησιάσει ο ένας τον άλλον, όσο μπορείς περισσότερη ασχολία μαζί του και θα πάνε όλα καλά. Απο τα λάθη μαθαίνουμε όλοι μας 😉
 
Back
Top