Αναπαραγωγή Μετα την γεννα τι?

Εγγραφή
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
115
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας, καταρχην συχαρητηρια Σταυρο για αυτην σου την προσπαθεια. Θα ηθελα να ρωτισο καποια παραγματα!

1. Καταληλλη θερμοκρασια χωρου οπου βρισσκονται τα ζευγαρια κατα τον χειμωνα;

2. Τεχνητο φως, αρκει μια λαμπα δωματιου;

3. Μετα το πρωτο αυγο τι πρεπει να κάνω;

4. Καθαρισμο κλουβιου ανα 3 μερες ειναι καλα;

5. Νερο καθε μερα αλλαγη;

6. Το αυγο να το σταματησο μολις σκασουνε τα μικρα;


Στην αποθηκη της πολυκατοικιασ μου εχο ενα ζευγαρι καναρια απλα, σε θερμοκρασια 21c και τεχνιτο φως σε 12 βαση περιπου, μια απλη 60W λαμπα δωματιου. Σημερα μου εκανε το πρωτο της αυγουλακI. Ευχαριστο πολυ!
 
Φίλε Αλέξη καταρχήν να σου ευχηθώ και στα υπόλοιπα αυγουλάκια με το καλό και πάντα να έχεις επιτυχίες.
Το κάθε πουλί μέσα του έχει ένα βιολογικό ρολόι.Αυτό το ρολόι σιγά σιγά αρχίζει να μπαίνει σε λειτουργία όσο το φως της ημέρας μεγαλώνει. Έτσι το κάθε πουλί ξέρει ότι πλησιάζει η Άνοιξη και οι ορμές του πληθαίνουν. Έτσι κάποια στιγμή φτάνει στο πικ της αποκορύφωσης το ρολόι του συνςχώς χτυπάει και αυτό με το κελάδισμάτου σηματοδοτεί την εοιμότητά του για ζευγάρωμα.
Εσύ με το να έχεις συνεχώς το φως για δώδεκα ώρες ανοιχτό επιτάχυνες την διαδικασία. Για το αν μία απλή λάμπα κάνει δουλειά υπάρχει σχετικό ποστ αλλά νομίζω ότι αυτή σε συνάρτηση με την πολλύ υψηλή θερμοκρασία για την εποχή έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.
Στις πρώτες μέρες τις ζωής τους τα πουλάκια τρέφονται από την μαμά τους από ένα υγρό που βγάζει από την γούσα της.Ασφαλώς και μετά από την 2-3 ημέρα και είναι καλό να τους παρέχεις αυγό. Το αυγό τους δίνει πρωτείνες. Πρόσεξε όμως να το βράζεις καλά πάνω από 7 λεπτά γιατί παραμονέυει ο ιός της σαλμονέλας. Έχει παρατηρηθεί ότι ο ιός πεθαίνει αν το αυγό βράζετε πάνω από 7 λεπτά.
Όσο για το καθάρισμα νομίζω ότι ένα καλό και σχολαστικό καθάρισμα λίγο πριν το ζευγάρωμα και μετά απλώς μερεμέτια είναι μία χαρά. Τώρα γι τις τρεις μέρες που ρωτάς αν απλά και προσεκτικά καθαρίζεις το κλουβί χωρίς να ενοχλείς τα πουλιά είναι κάτι παραπάνω από καλά.
Αφού έχει γεννήσει το πρώτο αυγό δύο πράγματα μπορείς να κάνεις. Η κάθε αυγό που γεννάει το παίρνεις και μετά όλα μαζί με την γάννησει του 4 αυγού τα ξανατοποθετείς ή τα αφήνεις έτσι ως έχουν. Στην πρώτη περίπτωση κάθε αυγό που γεννάει η κανάρα το παίρνεις προσεχτικά και τοποθετείς ψεύτικα. Τα βάζεις κάπου όλα μαζί σε ένα κουτάκι ας πούμε με βαμβάκι και τα γυρίζεις μία φορά την ημέρα να μην κολήσει ο κρόκος στο κέλυφος και αφού γεννήσει και το 4 αυγό και το μαζέψεις τα τοποθετείς όλα μαζί μετά από δύο ώρες. Έτσι όλα θα έχουν την ίδια θερμοκρασία.Αυτό γίνεται για να βγουν όλα τα πουλάκια την ίδια μέρα και να ταίζονται όλα εξίσου καλά.
Πάνω απόλα χρειάζεται υπομονή και στην φάση πυ είσαι εσύ τώρα καρτερικότητα. Καλή επιτυχία και καλούς απογόνους.
 
1. Καταληλλη θερμοκρασια χωρου οπου βρισσκονται τα ζευγαρια κατα τον χειμωνα; νομιζω εισαι καλα στην αποθηκη αρκει να μην εχουμε καυστηρες πετρελαια και αλλα κοντα γιατι ειναι επικινδυνα

2. Τεχνητο φως, αρκει μια λαμπα δωματιου; ενταξει για τωρα να μην παμε σε ειδικες λαμπες για αρχη

3. Μετα το πρωτο αυγο τι πρεπει να κάνω; κανονικα πρεπει μεχρι το τεταρτο να αλλαζεισ τα αυγα με ψευτικα καθε πρωι
να υποθεσω οτι κυρικατικα δεν εχεις ψευτικο αυγο οποτε αστα οπως ειναι

4. Καθαρισμο κλουβιου ανα 3 μερες ειναι καλα; θα ελεγα αστα τωρα και καντο μια φορα την εβδομαδα και ησυχα ησυχα

5. Νερο καθε μερα αλλαγη; απαραιτητως

6. Το αυγο να το σταματησο μολις σκασουνε τα μικρα; σταματα το τωρα το αυγο
δινε αυγοτροφη για μεγαλωμα νεοσσων απο αυριο να την συνηθηση το ζευγαρι απο τωρα, οταν βγουν τα μικρα θα την χρησιμοποιουν πολυ οι γονεις


Διαβασε τα σχετικα θεματα του φορουμ θα βρεις μεγαλη αναλυση απο εμπειρους ανθρωπους

Καλη επιτυχια
ΜΦΧ
Πανος
 
ειχα διαβασει σε ενα site οτι τα καναρινια θελου θερμοκρασια πανω απο 12 βαθμους το τεχνητο φως πιστευω πως αρκει αλλα καλυτερα ακομα ειναι να μπαινει και λιγο φως ηλιου. Μετα το πρωτα αυγο μπορεις να κανεις αυτο που λεει ο lancashire με τα ψευτικα αυγα αλλα μπορεις να τα αφησεις οπως ειναι για τον καθαρισμο του κλουβιου καθε 3 μερες ειναι πολυ καλα και το νερο καθε μερα αλλαγμα οσο για το αυγο ξερω οτι δεν πρεπει να βαζεις τις πρωτες μερες των νεοσσων γιατι δεν χωνευτε ευκολα απο τα μωρα καναρινακια.
 
Παιδια σας ευχαριστο παρα πολυ για τισ απαντησεις. Τωρα αναμενο το επομενο αυγουλακι... Μακαρι να πανε ολα καλα εχο ανχοθει λιγο αλλα οκ ... Ευχαριστώ
 
Παιδια σημερα ειχα και το δευτερο αυγουλακι παμε καλά μακαρι να μην εχο προβληματα. Ο αρσενικοσ καθετε μαζι με την θυληκια στην φωλια ειναι φυσιολογικο αυτο;
 
Μια χαρα ειναι φιλε μου
μην ανησυχεις

το ιδιο εκαναν και τα δικα μου

αντε καλα αποτελεσματα ευχομαι

ΜΦΧ
Πανος
 

Συνημμένα

  • MVC-076F.webp
    MVC-076F.webp
    19,5 KB · Προβολές: 103
το 3 αυγουλακι εκανε την ενφανιση του σημερα το πρωι! Σας εχω κουραση λιγο αλλα θελω να μοιραζομε αυτην μου την χαρα μαζι σας. Σας ευχαριστω ολους για τις χρησιμες πληροφοριες! 🙂
 
Χαλαρωσε τωρα και ασε τη μαμα φυση
λογικα θα εχεις και τεταρτο και πεμπτο
θα δεις οτι η καναρα απο σημερα η αυριο θα καθεται πιο πολυ μ εσα και μολις βγει το τελευταιο -συνηθως ειναι πιο ανοικτοχρωμο- θα καθησει να κλωσσησει
οποτε εμεις ψυχραιμοι, τα παρατηρουμε διακριτικα και δεν τα αναστατωνουμε.

Η μονη προσοχη σου το βραδυ να εχει χρονο η καναρα να γυρισει στη φωλια εαν ειναι εξω πριν σβυσεις το φως
αλλιως θα κοιμηθει εκτος καθως δεν βλεπει στο σκοταδι

αμα εχεις σουπιοκοκαλο βαλε ενα, μια δικια μου που γενναει τωρα το τσακιζει καθως αναπληρωνει το ασβεστιο που χανει


Αυτα και θυμησου διακριτικα και ολα θα δουλεψουν

αντε να μας πεις καλα νεα
ΜΦΧ
Πανος
 
Παιδια σημερα πιστευω να ειναι μια σπουδαια μερα για μενα αφου περιμενω να σκασει μυτη το πρωτο καναρινακη. Να ρωτησω και κατι, η καναρα μου καθετε συνεχεια μεσα στην φωλια και κλωσαει και βγαινει για φαει νερο και ξεμουδιασμα, επισης απο το πρωτο αυγο μεχρι και το τριτο κανει το ιδιο πραγμα δεν αποχωριζετε την φωλια της, ειναι φυσιολογικο αυτο;
 
Back
Top