Φροντίδα Μεχρι ποσα παπαγαλακια ειναι να βαλω σε κλουβι 70x30x40;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lampros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lampros

PB New Member
Εγγραφή
20 Απρ 2009
Μηνύματα
128
Πόλη
Λάρισα
πηρα ενα κλουβι σημερα διαστασεων 70x30x40 ορθογωνιου σχηματος... Πιστευω ειναι αρκετα ευρυχωρο για παπαγαλακια:D.. Εχει και οριζοντια καγκελα! Μεχρι ποσα παπαγαλακια μπορω να βαλω;
 
Νομίζω ότι το κλουβί θα ήταν αποδεκτό για 1 Budgerigar. :)

Είναι ένα μικρό κλουβί. Θα ήθελα ένα κλουβί που είναι 70x60 εκατοστά. Ωστόσο, εάν το πουλί σας επιτρέπει να βγαίνουν από το κλουβί για την άσκηση πιστεύω ότι θα ήταν καλό. :)
 
Θα συμφωνησω κι εγω με τον Jamie:)
Μην παρασυρεσαι επειδη εχουν πολλα χρωματα και χαμηλη τιμη...
Θα αντιμετωπισεις ασχημες καταστασεις σε τοσο μικρο κλουβι..
 
καπου ειχα διαβασει οτι το κλουβι πρεπει να εχει τουλαχιστον 50x40 διαστασεις... Με αυτο το σκεπτικο πηρα αυτο! Δηλαδη αν εχω 2 πουλακια μεσα λετε οτι δε θα ειναι καλα;
 
50x40 θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ μικρή για 2 πουλιά. Ένα κλουβί του ότι το μέγεθος είναι συνήθως θεωρείται ότι είναι το ελάχιστο μέγεθος. Ωστόσο, εάν τα πτηνά επιτρέπεται να βγαίνουν από το κλουβί και η άσκηση του κλωβού μπορεί να είναι εντάξει. Θα ήταν καλύτερα να έχετε ένα κλουβί ότι το 70 (ή περισσότερα) εκατοστά πλάτος και 50 έως 70 (ή περισσότερο) σε βάθος. Τα πουλερικά πρέπει να μετακινούνται στο εσωτερικό δωματίου. Μπορείτε επίσης να χρειάζεται χώρο για τα παιχνίδια και τα δοχεία για τρόφιμα.
 
και εγω για ενα ζευγαρι το πηρα! Τα αλλα ηταν ολα μεγαλα σε υψος αλλα υστερουσαν πολυ σε πλατος και μηκος, αυτο εχει μεγαλυτερο μηκος...
 
απο παιχνιδια του εχω βαλει 2 σκαλες, κατι σχοινια με κουδουνακια,1 μονοζυγο και μια μπαλιτσα! Ολα αυτα χωρανε ανετα! Εχει 4 ταιστρες και 4 πορτες... Ναι το 50x40 μαλλον αναφεροταν σε 1 πουλι... Να το βγαλω απο το κλουβι δεν εχω επιχειρησει ακομα γιατι δεν εχει εξοικειωθει αρκετα! Παλιοτερα παντως που ειχα τα αφηνα να βγαινουν απο το κλουβι συνηθως αργα το απογευμα και το βραδυ εμπαιναν μονα τους μεσα!
 
Back
Top