Αναπαραγωγή Μεχρι πόσες γέννες ειναι ασφαλές να κάνει ενα θηλυκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nicpapa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nicpapa

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2009
Μηνύματα
17
Πόλη
Ρόδος
Γεια χαρά, μεχρι πόσες γέννες ειναι ασφαλές, να κάνει ενα θυληκό;
Εχω ενα ζευγαρι, το οποιο εχει φτάσει στην 4η γεννα, δεν το προλαβαίνω, ενω μεγαλώνει και ταίζει, τα μικρά. Παει και γενάει αυγα...
Υπαρχει καποιος τροπος να το σταματήσω να γεννάει αυγα;
 
Εξαρτάται από την προετοιμασία που του έχει γίνει. Δύο γέννες πάντως, είναι σχετικά ασφαλείς.
 
Συμφωνώ με το Σταύρο.. 4 είναι πάρα πολλές! Έχεις ένα πολύ καλό και γερό θηλυκό και είναι κρίμα να σου πεθάνει από υπερκόπωση! Βάλτη μόνη της μακριά από τον αρσενικό να μην τον ακούει και βάζε της να κάνει μπάνιο συχνά για να ξεχνιέται.. Φυσικά θα μειώσεις τη συχνότητα που δίνεις αυγοτροφή, αυγό, λαχανικά και φρούτα.. Μπορεί να σου κάνει και άσπορα θα την αφήσεις να τα κλωσσήσει και μετά θα τα πετάξεις... Δώστης μόνο ασβέστιο μην πάθει καμία δυστοκία..
Τι προετοιμασία έκανες στο ζευγάρι σου;

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι ακόμη και οι άσπορες γέννες είναι κουραστικό για ένα θηλυκό και πολύ επικίνδυνο για την υγεία του.. Άλλος παράγοντας είναι ο αριθμός των μικρών που έχει μεγαλώσει και αν έχει τη βοήθεια του αρσενικού ή όχι. Με άλλα λόγια ένα θηλυκό που έχει κάνει 2 γέννες με 1-2 μωρά και τα μεγάλωσε με τη βοήθεια του αρσενικού μπορεί να προχωρήσει και σε τρίτη! Ένας ακόμα παράγοντας είναι η φύση του ίδιου του θηλυκού.. Άλλα είναι γερά πουλιά και άλλα κουράζονται εύκολα.. Σίγουρα παίζουν κι άλλοι παράγοντες μεγάλο ρόλο, αλλά η σωστή διατροφική προετοιμασία είναι απαραίτητη και υψίστης σημασίας!
 
Εγω οπως εχω παρατηρησει, ολη την δυσκολια την τραβάνε στο ταισμα των μικρων...
Ο αρσενικος κυριως μεγαλωνει τα μικρα.
Θα τα αφησω τωρα αφου εχει κανει αυγα, και μετα θα προσπαθησω να το σταματήσω...

Προετοιμασια, λαχανικα, φρουτα, αυγο.
Απο τροφες του εμποριου:
Versele-Laga Prestige Premium Canaries , τον χειμώνα μαζι με προσθετο καναβουρι, και νιζερ.
Τωρα εχω παει στην απλη Versele-Laga special , γιατι στην premium ειχε πολλά προσθετα.
Αυγοτροφη cede σφραγιμσένη, και Nutribird C15 της Versele-laga.
Στο νερο, που και που πολυβιταμινες, Versele laga και της tafarm οχι ανα τακτα διαστηματα.
Στο κλουβι υπαρχει σουπιοκοκαλο καθως και αμμος με οστρακα.
 
ξερεις σε ποια ημερα περιπου εχει ταση για νεα φωλια-νεα γεννα, πριν της ερθει η διαθεση για κατι τετοιο, θα τη χωρισεις διπλα με το χωρισμα και θα αφησεις το μπαμπα με τα μικρα να τα απογαλακτισει, ισως χωρις φωλια να μην ξανακανει αυγα-ασπορα, υπαρχει και η θεωρια να της βαλεις φωλια να κανει ασπορα να κλωσσησει μεχρι να τα παρατησει, να σταματησει πιο ομαλα.
 
Back
Top