Γενικά Μεχρι σε ποια ηλικια καθαριζουν οι φωνες σε ενα καρδερινοκαναρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
ΕΧω ενα καρδερινοκαναρο απο το καλοκαιρι.. Το πηρα τον ιουλιο και ητανε μολις 3 μηνων και σαλιαριζε αρκετα.. Κελαιδαει τωρα αλλα απο΄τι εχω καταλαβει δεν εχει κλεισει καπου στις φωνες του.. Ορισμενες φορες μπερδευεται και σταματει για ενα λεπτο.. Και ξεκιναει με διαφορετικο φωναγμα απο΄τι πριν.. Το εχω μαζι με την μεγαλη καρδερινα μου και εχει παρει φωνουλες..
Ποτε θα καθαρισουν περιπου οι φωνες του;
 
Ναι βέβαια στην πτεροροια πρέπει ν έχεις δάσκαλο ν πάρει καλές φωνές..
 
Καλημέρα. Είμαι κι εγώ κάτοχος καρδερινοκάναρου και θέλω να ρωτήσω μιας κι έχω και δυο καρδερίνες(εκτροφής) οι οποίες κελαηδούν καλά, πως να δασκαλέψουν αυτές το καρδερινοκάναρο κατά την πτερόροια δεδομένου ότι κι αυτές θα έχουν μπεί σε αυτή την επίπονη διαδικασία και θα έχουν σωπάσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημέρα. Είμαι κι εγώ κάτοχος καρδερινοκάναρου και θέλω να ρωτήσω μιας κι έχω και δυο καρδερίνες(εκτροφής) οι οποίες κελαηδούν καλά, πως να δασκαλέψουν αυτές το καρδερινοκάναρο κατά την πτερόροια δεδομένου ότι κι αυτές θα έχουν μπεί σε αυτή την επίπονη διαδικασία και θα έχουν σωπάσει.
Ακριβώς γι αυτούς τους λόγους ήταν πολύτιμη η παρουσία του δασκάλου.
Όμως η τεχνολογία πλέον μπορεί να καλύψει επάξια αυτό το ρόλο.
Μια συσκευή αναπαραγωγής ήχων (π.χ. mp3 player) και μερικά αρχεία με κατάλληλα "ωδικά καλέσματα"... και είναι έτοιμο το φροντιστήριο...
 
Το cd- mp3 δεν αντικαθιστά ακριβώς το δάσκαλο, γιατί το εύρος των συχνοτήτων που πιάνει το αυτί του πουλιού δεν είναι ίδιες από φυσικό και από ηλεκτρονικό άκουσμα. Αλλά αν δεν υπάρχουν καλοί δάσκαλοι, είναι λύση!
 
Back
Top