Αναπαραγωγή Με νεοσσούς 14ων ημερών οι γονείς άρχισαν νέα βατέματα.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

falkonis

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2014
Μηνύματα
239
Πόλη
Νέα Ιωνία
Ενώ έχουμε νεοσσούς στην 14η ημέρα και ταΐζουν και οι δύο γονείς κανονικά έχουμε και βατέματα.

Να βάλω 2η φωλιά και νήμα;

help
 
Μετά την 10η μέρα της ζωής των νεοσσών επιβάλετέ πάντα να μπει νέα φωλιά, όσο άχρηστη κι αν αποδειχτεί.
Σε καμία περίπτωση αυτό δεν το αμελούμε. Γιατί θέτουμε σε κίνδυνο τα μικρά.
Αν η κανάρα ξεκινήσει τη διαδικασία νέας ωοτοκίας θα τα δούμε όλα έξω από τη φωλιά. Κι αν είναι πάνω από 12-14 ημερών έχουν ελπίδες. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που τα καλέσματα ώθησαν τη μητέρα να πετάξει έξω από τη φωλιά μικρότερους σε ηλικία νεοσσούς οι οποίοι φυσικά απεβίωσαν
 
Ναι βαλε αλλα αν δεις να πηραζουν τα μικρα θα σου προτινα να βαλεις ένα μικρο χωρισμα μεταξει φωλιας και γονειων με πιο ανοιχτα καγκελα. 😉
 
Ναι βαλε αλλα αν δεις να πηραζουν τα μικρα θα σου προτινα να βαλεις ένα μικρο χωρισμα μεταξει φωλιας και γονειων με πιο ανοιχτα καγκελα. 😉
Τι μικρό χώρισμα με πιο ανοιχτά κάγκελα είναι αυτό? Η σωστή αναπαραγωγή γίνεται σε ζευγαρώστρα και γι αυτό υπάρχει το διαχωριστικό.
 
Ναι αλλα αν δεν εχουν βγειαπο τη φωλια αναγκαστηκα το καωεις

Και εχω παρατηρήσει τα ζεβρακια μου να κυνηγιούνται και μετά να ταιζονται.Αλλα όταν κυνηγιούνται είναι πολύ αγριο
 
Παιδιά οι νεοσσοί είναι ακόμη στην φωλιά δεν έχουν βγει ούτε καν στο άκρο της φωλιάς.

Έβαλα το μεσημέρι 2η φωλιά και νήμα, άλλαξα την φωλιά των μικρών βγάζοντας την παλιά και βάζοντας νέα με τσόχα.

Παρακολούθησα και πήγαινε η κανάρα και έβαζε να ξαναφτιάξει την φωλιά που είναι μέσα τα μικρά.

Άλλαξα θέση στην φωλιά που είναι τα μικρά, την έβαλα στην απέναντι μεριά και έβαλα την κενή φωλιά στην θέση που ήταν η φωλιά με τα μικρά.

Αποτέλεσμα μετά από καμιά ώρα περίεργης περιστροφής στο κλουβί τελικά τώρα τα ταΐζουν κανονικά

Για το φτιάξιμο της νέας φωλιάς δεν έχει κάνει ακόμη τίποτα παίρνουν τις κλωστές και κάνουν βόλτες και στο τέλος τις αφήνουν.
 
Ναι αλλα αν δεν εχουν βγειαπο τη φωλια αναγκαστηκα το καωεις
Στη συγκεκριμένη περίπτωση οι νεοσσοι ειναι 14 ημερών. Μέχρι λοιπόν η καναρα να φτιάξει φωλιά και μέχρι να γεννήσει τα αβγά της αντικαθιστωντας τα με ψεύτικα οι νεοσσοι θα έχουν βγει από τη φωλιά σίγουρα.
 
...Άλλαξα θέση στην φωλιά που είναι τα μικρά, την έβαλα στην απέναντι μεριά και έβαλα την κενή φωλιά στην θέση που ήταν η φωλιά με τα μικρά.
Αποτέλεσμα μετά από καμιά ώρα περίεργης περιστροφής στο κλουβί τελικά τώρα τα ταΐζουν κανονικά
.
Είσαι τυχερός. Tην επόμενη φορά που θα κάνεις το ίδιο σε κάποια άλλη κανάρα, πιθανότατα θα στα παρατήσει. ΔΕΝ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΣΣΟΎΣ . Περιμένεις να βγούν στο κλαρί. Αφήνεις το θηλυκό να βάζει υλικό στην παλαιά φωλιά. Δεν πειράζει, εκεί θέλει! Δεν χάθηκε ο κόσμος. Εξ 'άλλου σε λίγες μέρες τα μικρά θα κλαρώσουν και θα μπορείς να επέμβεις στην φωλιά (να καθαρίσεις κλπ.)
 
Εγώ πάντως παιδιά, κάθε χρόνο μετά τη 10-14 ημέρα, μεταφέρω τους νεοσσούς σε νεα εσωτερική φωλιά, σε άλλη θέση στο κλουβί, καθαρίζω την παλιά και η καναρα ξαναστρωνει την παλιά, και ποτέ δεν μου τα εχει παρατήσει.
Βεβαίως το δείγμα μου ειναι μικρό, δλδ, αυτο το κανω με δυο θηλυκιες που έχω, κι επομένως ίσως να εχει να κάνει και με το χαρακτήρα των πουλιων. Μάλλον η πρακτική που προτείνει ο Μάκης, ειναι πιο ασφαλής.
 
Υπάρχει πάντα ο φόβος που περιγράφει ο @mgerom ... και σίγουρα αν συμβεί κάτι τέτοιο θα είναι τραγικό.
Ειδικά στα πουλιά που δεν δέχονται και πολλά - πολλά στο χώρο τους κάθε τέτοια μετακίνηση θα ισοδυναμούσε με καταστροφή.
Εγώ τα τελευταία χρόνια όταν πρέπει να βάλω τη δεύτερη φωλιά και για καθαρά πρακτικούς λόγους, μεταφέρω όλες τις φωλιές με τους νεοσσούς από την δεξιά πόρτα στην αριστερή...
Δεν έχω κρούσμα εγκατάλειψης μέχρι στιγμής... και εύχομαι να μην έχω ποτέ.
 
Εγώ φοβήθηκα μην μου τα πετάξει έξω και χτυπήσουν γι' αυτό το έκανα
Το κατάλαβα. Μη ανησυχείς όμως, δεν τα πετάει έξω .Αλλά ακόμα κι' αυτό να συμβεί, δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα.
Σ' αυτή την ηλικία μπορούν να... Πέφτουν στα μαλακά. Τους βοηθούν τα "άγουρα" φτεράκια τους.
 
Back
Top