Φροντίδα Με ποια υλικά κατασκευάζουμε ασφαλή παιχνίδια για παπαγάλους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ψάχνοντας για παιχνίδια για τα κοκατίλ και τους Αλεξανδρινούς μας, είδαμε ότι δεν είναι όλα τα παιχνίδια ασφαλή και μάλιστα τα περισσότερα ενέχουν θανάσιμους κινδύνους. Είδαμε πολλά πουλιά να καταπίνουν κορδόνια, τμήματα πλαστικά, κομμάτια από βαμμένα με μπογιές που περιέχουν μόλυβδο, κλπ.
Ενώ αρχικά έφτιαχνα παιχνίδια για τους Αλεξανδρινούς και περιελάμβανα μέσα και καπάκια πλαστικά από αναψυκτικά που αρέσκονται πολύ να μασάνε μαζί με πλαστικά μανταλάκια, τώρα φοβάμαι πολύ και τα έχω βγάλει όλα σχεδόν. Επίσης, ένα κοκατίλ τις προάλλες (όχι δικό μας, ευτυχώς!) μάσησε και κατάπιε ένα ολόκληρο κομμάτι ύφασμα από το παιχνίδι του και του κάνανε χειρουργείο για να το βγάλουν.
Εδώ, για να μην επεκταθώ περαιτέρω, θα ήθελα να ρωτήσω όσους φτιάχνουν παιχνίδια για τα πουλιά τους και όσους γνωρίζουν κάτι σχετικό:
1) ποιές ύλες είναι ασφαλής για να φτιάχνουμε παιχνίδια για τους παπαγάλους μας (μπορούν να τις χωνέψουν δηλαδή, ακόμη και να τις καταπιούν κατά λάθος);
2) με τι είδους μπογιές θα μπορούσαμε να χρωματίσουμε τα παιχνίδια, ώστε να είναι ασφαλή και που τις αγοράζουμε;
Τελευταία φτιάχνουμε παιχνίδια για τα δικά μας από ξύλο, φύκια, όστρακα, σουπιοκόκκαλα τσόφλια καρυδιών και σπάγγους φυσικούς από χόρτα, αλλά αν υπάρχουν και άλλα υλικά, θα θέλαμε να τα εμπλουτήσουμε.
Ευχαριστώ!)
 
Ευχαριστώ πολύ!
Υπέροχες ιδέες! Χρησιμοποιούσα και εγώ καλαμάκια και καπάκια μπουκαλιών μέχρι πρώτινος. Ωστόσο, διάβασα μερικά περιστατικά που τα πουλιά κατά λάθος κατάπιαν κομμάτια πλαστικών και τρομοκρατήθηκα. Θέλω να τα αντικαταστήσω όλα τα πλαστικά με κάτι που ακόμη και να το καταπιούν, να διαλυθεί φυσικά στο στομαχάκι τους...) Ευχαριστώ πολύ-πολύ πάντος! Τα ρολά από χαρτί υγείας και κουζίνας σκίζουν και έχω και μπόλικα!)
 
... Είδαμε πολλά πουλιά να καταπίνουν κορδόνια, τμήματα πλαστικά, κομμάτια από βαμμένα με μπογιές που περιέχουν μόλυβδο, κλπ.
Ενώ αρχικά έφτιαχνα παιχνίδια για τους Αλεξανδρινούς και περιελάμβανα μέσα και καπάκια πλαστικά από αναψυκτικά που αρέσκονται πολύ να μασάνε μαζί με πλαστικά μανταλάκια, τώρα φοβάμαι πολύ και τα έχω βγάλει όλα σχεδόν. Επίσης, ένα κοκατίλ τις προάλλες (όχι δικό μας, ευτυχώς!) μάσησε και κατάπιε ένα ολόκληρο κομμάτι ύφασμα από το παιχνίδι του και του κάνανε χειρουργείο για να το βγάλουν.
Εδώ, για να μην επεκταθώ περαιτέρω, θα ήθελα να ρωτήσω όσους φτιάχνουν παιχνίδια για τα πουλιά τους και όσους γνωρίζουν κάτι σχετικό:
1) ποιές ύλες είναι ασφαλής για να φτιάχνουμε παιχνίδια για τους παπαγάλους μας (μπορούν να τις χωνέψουν δηλαδή, ακόμη και να τις καταπιούν κατά λάθος);
2) με τι είδους μπογιές θα μπορούσαμε να χρωματίσουμε τα παιχνίδια, ώστε να είναι ασφαλή και που τις αγοράζουμε;
Τελευταία φτιάχνουμε παιχνίδια για τα δικά μας από ξύλο, φύκια, όστρακα, σουπιοκόκκαλα τσόφλια καρυδιών και σπάγγους φυσικούς από χόρτα, αλλά αν υπάρχουν και άλλα υλικά, θα θέλαμε να τα εμπλουτήσουμε.

Ευχαριστώ!)

Πρώτα απ΄όλα θα πρέπει να παρατηρούμε για να γνωρίσουμε τον χαρακτήρα των πουλιών και την αντίδραση που έχουν με τα εκάστοτε παιχνίδια που τους βάζουμε (τι είδους παίξιμο δηλ κάνουν, άλλα παίζουν έντονα και άλλα πιο ήρεμα). Απόλυτα ασφαλές δεν θεωρώ κανένα παιχνίδι ή όποιο άλλο αντικείμενο μέσα από το κλουβί θα μπορούσε να κεντρίσει το ενδιαφέρον τους. Ένας παπαγάλος πχ που θα καταπιεί ένα κομμάτι ύφασμα, είναι πολύ πιθανό να καταπιεί κι ένα κομμάτι πλαστικού, αλλά εξίσου μπορεί να κόψει και να καταπιεί κι ένα ''ασφαλές'' κομμάτι από τσόφλι καρυδιού (και αν είναι να συμβεί κάτι απ΄όλα, μπορώ να πω πως η σκληρότητα και οι αιχμηρές μύτες που δημιουργούνται σ΄ένα τσόφλι καρυδιού, με τρομάζουν περισσότερο απ΄όλα τα παραπάνω). Καταλήγουμε δηλ ότι μόνο ένα χαρτόνι ή ένα κομμάτι χαρτιού είναι τα μόνα που δεν θα τα βλάψουν...; Πιστεύω πως όλα χρειάζονται αρκεί να παρατηρούμε.
Όσο για τις μπογιές που μπορεί να χρησιμοποιηθούν είναι αυτές που απευθύνονται στα παιδάκια του νηπιαγωγείου, φυσικά θα πρέπει να αναγράφεται πάνω στη συσκευασία πως είναι μη τοξικές, ή χρώματα ζαχαροπλαστικής.
 
Σωστές οι παρατηρήσεις. Επιστράτευσα ήδη κόσμο να μαζεύουν ασφαλή υλικά για τα κοκό μου) Αύριο θα σας στείλω φώτο από μία κούνια ταβανιού και ένα δίχτυ τοίχου που έχω φτιάξει από ξύλο, φύκια, όστρακα και φυσικό σκοινί, νομίζω, τα πέτυχα, καθώς μερικά τολμηρά μουτράκια χθες τα ευχαριστήθηκαν στο έπακρο!) Ευχαριστώ!
 
Όταν εφτιαχνα παιχνίδια για τα παπαγαλάκια μου χρησιμοποιουσα ξύλα κανελας, σπαγγέτι τριχινο ή βαμβάκι ρόλο, ξυλίνους κρίκους στο φυσικό τούτε χρώμα, ανοξειδωτα κουδουνακια, εξαρτήματα από ξύλο που προέρχονταν από παιχνίδια βρεφων όπως κύβους, σε διάφορα μεγεθη, κυλινδρους,ξύλινες μπαλιτσες κτλ Θεωρώ ότι τα παιχνίδια που απευθύνονται σε παιδιά, εχουν εγκριση για την κυκλοφορία τους και είναι από γνωστές κορυφαίες εταιριες παιχνιδιών, είναι τα πλέον ασφαλη και καταλληλα για τα πουλιά μας. Καλού κακού τους έκανα πάντα και δοκιμαστικό τεστ αντοχής πριν τα δώσω.. Και πάντα απεσυρα έγκαιρα όταν θεωρούσα ότι κάτι γίνεται επικίνδυνο για την σωματική τους ακεραιοτητα.

Τα κοχυλια είναι μια πολυ ωραία ιδέα! Εγώ προσωπικά δεν θα χρησιμοποιουσα φύκια.. Δεν γνωρίζω αν είναι σωστό η όχι αλλά το ενστικτο μου λέει όχι.
 
Όταν εφτιαχνα παιχνίδια για τα παπαγαλάκια μου χρησιμοποιουσα ξύλα κανελας, σπαγγέτι τριχινο ή βαμβάκι ρόλο, ξυλίνους κρίκους στο φυσικό τούτε χρώμα, ανοξειδωτα κουδουνακια, εξαρτήματα από ξύλο που προέρχονταν από παιχνίδια βρεφων όπως κύβους, σε διάφορα μεγεθη, κυλινδρους,ξύλινες μπαλιτσες κτλ Θεωρώ ότι τα παιχνίδια που απευθύνονται σε παιδιά, εχουν εγκριση για την κυκλοφορία τους και είναι από γνωστές κορυφαίες εταιριες παιχνιδιών, είναι τα πλέον ασφαλη και καταλληλα για τα πουλιά μας. Καλού κακού τους έκανα πάντα και δοκιμαστικό τεστ αντοχής πριν τα δώσω.. Και πάντα απεσυρα έγκαιρα όταν θεωρούσα ότι κάτι γίνεται επικίνδυνο για την σωματική τους ακεραιοτητα.

Τα κοχυλια είναι μια πολυ ωραία ιδέα! Εγώ προσωπικά δεν θα χρησιμοποιουσα φύκια.. Δεν γνωρίζω αν είναι σωστό η όχι αλλά το ενστικτο μου λέει όχι.
Ευχαριστώ πολύ!) Την διαδικασία τεστ και ελέγχου την ακολουθώ και εγώ. Αλλά, όπως ξέρετε, ένα κλάσμα δευτερολέπτου αρκεί να γίνει το κακό)
Τα φύκια είναι ξερά συνήθη καφέ που βρίσκω στην παραλία μας τώρα που είναι άδεια και "οικολογική". Τα ξεπλένω καλά και τα αφήνω να στεγνώσουν, μετά τα κάνω τουφίτσες και τα χρησιμοποιώ, τα κοκό αρέσκονται πολύ να τα μασουλάνε και είναι πολύ πιο ασφαλή και φυσικά (και πόσα ιχνοστοιχεία!) από κορδονάκια, κλπ.
Επίσης, έκανα τώρα έρευνα για τα χρώματα και βλέπω ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανένα. Αλλό από Κίνα, άλλο δεν γράφει και τίποτε, απλά τάχα ασφαλή.
Το κόκκινο χρώμα στα ξυλάκια το πέτυχα με βρασμένο παντζάρι που έτριψα πάνω και άφησα να στεγνώσει.
Τώρα βρήκαι και άλλα χρώματα που μπορώ να φτιάξω φυσικά από φρούτα και λαχανικά (που είναι ακίνδυνα τελείως) και θα τα δοκιμάσω πολύ σύντομα. Είναι ένα άρθρο ξενόγλωσσο, αν σας ενδιαφέρει να σας το μεταφράζω κόμμάτι-κομμάτι, να ξέρετε και εσείς από φυσικούς χρωματισμούς σε παιχνίδια (π.χ. Γράφει εκεί ότι το κίτρινο-πορτοκαλί μπορούμε να το πετύχουμε αν ξύσουμε τη φλούδα λεμόνι και τη στίψουμε μετά σε ψιλό πανί ή τούλι, και άλλα χρώματα με άλλες τεχνικές).
Ευχαριστώ πάντως, παιδιά! Με γεμίσατε ιδέες και σκέψεις!)
Στο διάλογο γεννάται η αλήθεια, δίκιο είχε ο Σώκρατες!)
 
Back
Top