Γενικά Με ποια χρωστική να βάψω τα μωζαΐκ αχάτες καναρίνια μου;

Χρηστοςλερος

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2018
Μηνύματα
8
Πόλη
Λέρος
Θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ πολύ με ποια χρωστική να βάψω τα μοζαικ αχατες καναρια που έχω είναι πρώτο φορά που ασχολούμαι με καναρινια χρώματος και θέλω να με βοηθήσετε ευχαριστώ
 
Όλες οι χρωστικές είναι "κατάλληλες" να δώσουν το κόκκινο χρώμα στα καναρίνια.
Στο χέρι σου είναι να επιλέξεις μια με κριτήρια που θα ταιριάζουν περισσότερο στις επιθυμίες σου, όπως το οικονομικό, το αν είναι εύκολο να την προμηθευτείς κλπ.
Εκείνο που θα πρέπει απαρρέκκλιτα να προσέξεις είναι η μέρα έναρξης χορήγησης της χρωστικής ώστε τα μικρά να είναι μεν βαμμένα.. αλλά να είναι σωστά βαμμένα.
Συνεπώς καμία χρωστική μέχρι τις 45-50 πρώτες μέρες της ζωής τους.
Αν τώρα σου ταιριάζουν πολλές και δεν ξέρεις πια από αυτές να επιλέξεις.. Τότε σίγουρα μπορούμε να σε βοηθήσουμε από τις δικές μας "δοκιμές"...
 
Φιλε οπως αναφερετε κ παραπανω υπαρχουν στο εμποριο αρκετες χρωστικες που κανουν την δουλεια τους. Εκεινο που θα πρεπει να προσεξης παρα πολυ ειναι εναρξη του βαψιματος. Οπως σου ειπε ο Γιαννης παραπανω πρεπει να ξεκινησης τουλαχιστον 40 μερες μετα την γεννηση τους αλλιως θα σου αλοιωθη το χρωμα τους.
 
Δεν έχω θέμα τόσο πολύ με τα λεφτά μέχρι 40 οκ αλλά για ένα καλό αποτέλεσμα 120 -150 πείρα τα ζευγάρια και θέλω κάτι καλό και για τα μικρά ευχαριστώ πολυ

20180110_154829_640x480.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Απο σχέδιο πλάτης, ποιότητα ευμελανίνης και καθαρότητα φόντου, είναι πολύ καλό.Αφού μιλάμε για μωσαϊκά μελανίνης νομίζω οτι δεν υπάρχουν δυσκολίες στην βαφή. Μια χρωστική με καταξανθίνη 10% και μια διατροφή πλούσια σε β καροτίνη, θα δώσουν αξιοπρεπή αποτελέσματα ακόμα κι' αν η γενετική πληροφορία των γονιών δεν συνηγορεί για ένα τέλειο κόκκινο. Γράφε, προσεκτικά τις δοσολογίες και την δίαιτα των πουλιών ώστε να έχεις μια βάση σύγκρισης. Να ξέρεις δηλαδή τι μπορείς να βελτιώσεις την επόμενη χρονιά.
 
Γράφε, προσεκτικά τις δοσολογίες και την δίαιτα των πουλιών ώστε να έχεις μια βάση σύγκρισης. Να ξέρεις δηλαδή τι μπορείς να βελτιώσεις την επόμενη χρονιά.
Εννοείται πως γράφω τα πάντα σε τετράδιο από την προετοιμασία τους έχω ξεκινήσει! Αυτό που θα ήθελα κύριε mgerom β καροτινη ποια υλικά περιέχουν;
 
Καρότα-πιπεριές-σπανάκι-λαχανάκια Βρυξελλών, ή κάποιο σκεύασμα σαν και αυτό
beta-carotene-manitoba-500x500.jpg
 
Back
Top