Γενικά Με ποιο άλλο είδος παπαγάλου μπορεί να ταιριάξει ο Ζάκο μου;

giannis95

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2024
Μηνύματα
10
Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα ζακο 7 μηνών αρσενικό θα ήθελα να αγοράσω άλλο ένα για παρέα επειδή δεν θα έχω πολύ χρόνο φέτος να ασχολουμαι. Εκτός από θηλυκό ζακο τι θα μου προτείνατε και να μπορεί να ταιριάξει ;
 
Οποιοδήποτε άλλο είδος και να πάρεις θα πρέπει να είναι σε ξεχωριστό κλουβί, να βγαίνουν έξω διαφορετικές ώρες (στην αρχή τουλάχιστον για να αποφύγεις παπαγαλομαχιες) .
Στην ουσία αν πάρεις άλλο είδος απλά θα πρέπει να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο για τη φροντίδα τους και αφού λες πως δε θα έχεις χρόνο καλύτερα να πάρεις δεύτερο Ζάκο. Δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις θηλυκό, μπορούν να είναι και το ίδιο φύλο (δε ξέρω βέβαια τι θα γίνεται από θέμα τσακώμων...)
 
Εάν ήταν θηλυκιά ναι…μπορούν να στήσουν πολύ ωραίο παρεάκι… είναι πολύ εύκολα για κάποιον και ας μην έχει εμπειρία με αυτο το ειδος. Προσοχη μοναχα στο θηλυκό που επιλέγει να είναι το κυρίαρχο πουλακι.

Δυο αρσενικα όμως ζακό😱; Αποτραβηγμένα από τους φυσικους γονείς και ταισμενα στο χέρι; Αρκετα εως πολύ μπερδεμένα ζωντανά, θέλουν πολύ ιδιαίτερο χειρισμό, θα ταλαιπωρηθεί κάποιος πολύ είναι η γνώμη μ. Οι αρσενικοι είναι ιδιαίτερα πουλιά οχι τόσο εύκολα να τα διαχειριστεί κάποιος (αναφέρομαι στα χρόνια που ερχονται αρκετα μετα τη σεξουαλικη ωρίμανση). Πολύ πιο επιθετικά/κυριαρχικα πουλιά…πολύ πιο μεγάλο ρεμφος και πολύ πιο
Έντονο πάθος…να μπορούσα να σου δείξω μια απλή προειδοποιηση του αρσενικού του δικού μου, μου ξεφλούδισε ένα αρκετα μεγάλο τμήμα του χεριού μου. Και δεν ήθελε να με βλαψει…

Προσωπικά, δεν θα πρότεινα κάτι τέτοιο δηλαδή
 
Back
Top