Ασθένειες Με προβληματίζουν οι κόκκινες κουτσουλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xristianc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xristianc

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2018
Μηνύματα
113
Πόλη
Μαρούσι
Καλημέρα!
Σήμερα το πρωί ξυπνήσαμε κανονικά (γύρω στις 7) και αφού έκανε ο Ασπρούλης μου το μπανάκι του κανονικά, του άλλαξα το χαρτί και... μου έκανε 3 κόκκινες κουτσουλιές ☹
Το πουλάκι είναι κεφάτο κανονικά. τίποτε δεν θα με προβλημάτιζε... αν δεν ήταν αυτό το κόκκινο χρώμα που δεν το έχω ξαναδεί στις κουτσουλιές τους... Χοροπηδάει στα κλαδάκια του, κελαηδάει, τρώει, πίνει νεράκι: όλα μοιάζουν κανονικά...
Τρώμε σπόρους συσκευασμένους, κίτρινη βιταμίνη Padovan ή αυγό κάθε 2-3 μέρες και 2 φετούλες αγγουράκι σχεδόν καθημερινά (με μικρές εναλλαγές π.χ. Προχθές έφαγε λίγο ανανά)
 

Συνημμένα

  • asp1.webp
    asp1.webp
    199,1 KB · Προβολές: 31
  • asp2.webp
    asp2.webp
    64,6 KB · Προβολές: 33
κάπου διάβασα ότι μπορεί να έχει σχέση το στρες... κι αναρωτιέμαι:
φιλοξενήσαμε 2 φίλους για 2 μέρες και του άλλαξα τις συνήθειες του (τον μετέφερα σε άλλο δωμάτιο για ύπνο)
Ταυτόχρονα την τελευταία εβδομάδα φιλοξενώ τον παπαγάλο της αδελφής μου (σε διαφορετικό δωμάτιο και με σχολαστική καθαριότητα ανάμεσα στα δύο πουλιά και τη φροντίδα τους)
αλλά... Οπωσδήποτε είναι διαφορετικά τα πράγματα με ένα παπαγαλάκι στο σπίτι (lovebird)
προσπαθώ να μην πανικοβληθώ και γι΄ αυτό ρωτάω για το άγχος...
ή μήπως να τρέξω αύριο σε γιατρό?
[automerge]1564908454[/automerge]
μακάρι @eva vrs
οπότε λες ότι μέσα στη μέρα αν όλα γίνουν κανονικά με τις κουτσουλιές του ότι θα είμαστε ΟΚ;
 
Όχι δεν είναι αυτό από το άγχος...Αν τρώει από τα κόκκινα μπισκότα τότε θα κάνει συχνά κοκκινες κουτσουλιές...
Αν μπορείς να το πας σε έναν πτηνιατρο θα ήταν το καλύτερο...
Πιστεύω πιο πολύ ότι είναι από την τροφη αφού λες κιόλας ότι είναι ζωηρό...
 
Χριστιανα ποια τροφη ειναι αυτη;
Εχει πολυ "σκονη" μεσα
Δεν είναι σκόνη Αντώνη(και καλώς έβαλες τα εισαγωγικά). Το τριμένο μπισκότο και τα κατακάθια απο όλο αυτό, που έπεσαν στον μείγμα. Οταν βρίσκεται στο τελείωμα το "σιλό" με το μπισκότο αυτά βγάζει. Είναι οι φθηνοτροφές που έχουν αρκετές εταιρείες (και μάλιστα κάποιες επώνυμες)
Οι κοτσιλιές (αυτές που βλέπουμε) δεν είναι καλές ούτως ή άλλως. Αλλα πρέπει να μαζευτούν σε διάστημα 24 ωρών για να υπάρξει πραγματική εικόνα, πριν υπάρξει ανάγκη για μικροσκοπική-βιολογική εξέταση
 
@Tony Forpus δε θυμάμαι ακριβώς ποια πήρα... κίτρινο χάρτινο σακουλάκι από το pet city ... Το αδειάζω σε γυάλινο βάζο στο σπίτι μόλις το πάρω αφού αφαιρέσω ότι μου έχει απομείνει από την προηγούμενη φορά, βάζω το καινούριο κι έπειτα το παλιό, ώστε να το καταναλώσουμε πρώτο.
Το πήρα πριν από 1,5-2 μήνες περίπου
...
Δε μου το είχα ότι θα παρατηρώ τις κουτσουλιές του Ασπρούλη (!) περνάω κάθε τόσο από το κλουβάκι του και περιμένω να κάνει την επόμενη, να δω τι χρώμα θα είναι.
Ας το καλό μου! Την επόμενη φορά θα σημειώσω την τροφή (ή θα φυλάξω τη συσκευασία) και θα ψάξω για τροφή χωρίς κοκκινάκια. Τόσο άγχος! Ελπίζω να μην είναι τίποτα 🙄
[automerge]1564911331[/automerge]
Οπότε @mgerom να βάλω λευκό χαρτί κουζίνας π.χ τώρα και να το αφήσω μέχρι αύριο και να σας στείλω φωτογραφία;
Κατάλαβα σωστά;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον πολύτιμο χρόνο σας!
[automerge]1564911344[/automerge]
 
Καλύτερα να του πάρεις μια γνωστή συσκευασμένη τροφή όπως αυτή της deli nature ή της Manitoba. Όταν έδινα χύμα και εμένα τέτοιες κουτσουλιές έκαναν μιας και έτρωγαν συνέχεια αυτά τα μπισκοτάκια.
 
Λογικα μιλας για το Rio των Pet City, ειναι ενα οικονομικο μειγμα ειναι η αληθεια αλλα με εκπτωση σε οτι αναφορα την ποιοτητα.

Αν ειναι πελατης των Pet City μπορεις να πας σε αυτο εδω


@mgerom
Δεν μου εμφανιζε το κινητο πριν της φωτο,τωρα που τις βλεπω απο το PC εχεις δικιο οτι ειναι προβληματικες και ισως δεν δικαιολογειται η εκταση και η ποσοτητα του κοκκινου απο το μπισκοτο.
Ισως εχουμε να κανουμε με καποια αιμορραγια στο πεπτικο;
 
Οπότε @mgerom να βάλω λευκό χαρτί κουζίνας π.χ τώρα και να το αφήσω μέχρι αύριο και να σας στείλω φωτογραφία;
Κατάλαβα σωστά;
Σωστα. Καλύτερο χαρτί είναι αυτό που έχεις και στην φωτό, ώστε να μην είναι πολύ απορροφητικό και να φανεί το ιξώδες της κοτσιλιάς. Για μια μέρα μην βάλεις τίποτε άλλο εκτός απο σπόρια και νερό.
 
Μήπως του δίνετε κόκκινη βιταμίνη αντί για κίτρινη;
η βιταμίνη του είναι κίτρινη.
-
οι επόμενες κουτσουλιές πάντως είναι κανονικές.
Θα το παρακολουθώ και θα σας ενημερώνω
Σας ευχαριστώ όλους πολύ!
 
Αυτές οι κουτσουλιές δεν μου δίνουν την εντύπωση πως προέρχονται από (έστω και) κόκκινο μπισκότο...
asp1.webp asp2.webp

οι επόμενες κουτσουλιές πάντως είναι κανονικές.
Θα το παρακολουθώ και θα σας ενημερώνω
Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

Ευτυχώς που διορθώθηκαν Χριστιάνα, να τις παρακολουθείς τουλάχιστον για κάποιο διάστημα.
 
Αυτό το κόκκινο μπορεί να είναι αίμα. Το αίμα θα μπορούσε να προέρχεται από κάποια εσωτερική αιμορραγία ή από δηλητηριώδη. Μια φορά ο δικός μας είχε φάει 2,5 χάπια amoxil τηλεφωνήσαμε σε κτηνίατρο και μας είπε πως εάν δούμε αίμα στις κουτσουλιές του να τον πάμε σε πτηνιατρο. Περίμενε λίγες μέρες και θα δεις😄
 
καλησπέρα!
Χθες του έβγαλα τα περισσότερα κόκκινα από την τροφή... και δεν του έδωσα αγγούρι. Μέχρι να τον πάω για ύπνο (8:30 το βράδυ) δεν είχαμε τίποτα κόκκινο. Ούτε σήμερα το πρωί που ξύπνησα...
Σήμερα το πρωί του άλλαξα νερό και τον άφησα με τη χθεσινή τροφή (που είχε λίγα κόκκινα - αλλά όχι τόσα όσα είχε αρχικά) Μόλις επέστρεψα από τη δουλειά (τώρα δηλαδή) έχω αυτή την εικόνα ☹
Εν τω μεταξύ αγόρασα την τροφή που μου σύστησε ο φίλος @Tony Forpus . Πέταξα όλα τα παλιά και του έβαλα λίγο από αυτήν και άλλαξα χαρτί.
Καινούρια γεύση: την τρώει σαν να είχε να φάει μέρες! Χα χα χα
Κεφάτος - όλα τα άλλα κανονικά.
Οι πρώτες δύο κουτσουλιές μας είναι κανονικές (όχι κόκκινες) ... και περιμένω ...
Φαντάζομαι πως αν και αύριο δω τα ίδια, τότε πρέπει να πάω στο γιατρό.
Είμαι Μαρούσι. Βλέπω στη λίστα των γιατρών ότι το κοντινότερο σ΄ εμάς είναι στη Λυκόβρυση (Κελμάερ) . Αν τελικά συνεχίσει πάω εκεί ή έχετε και κάτι άλλο πιο κοντά να μας προτείνετε;
 

Συνημμένα

  • asp1.webp
    asp1.webp
    285,1 KB · Προβολές: 16
... Προσπαθούσα να ανεβάσω βίντεο εδώ, αλλά το αρχείο ήταν μεγάλο...
το βίντεο το τράβηξα πριν από μισή ώρα περίπου, για να σας δείξω ότι είναι ζωηρούλης και κεφάτος
το σήκωσα λοιπόν στο youtube εδώ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top