Γενικά Με προβληματιζει η συμπεριφορα του κοκατιλ μου

sakaflias

PB Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
102
Πόλη
Χαϊδάρι
εχω ενα κοκατηλ 7 μηνων... Την μαρια... Ειναι τρομερα ηρεμη... Καθετε ολη μερα εκτος κλουβιου... (εχω ενα κλουβι με κομενη την οροφη και καθεται εκει...)δεν φοναζει καθολου... Μονο οταν παιζω μαζι της κανει κανα δυο κραβγες μια στο τοσο, δεν ειναι δραστηρια με την ενοια οτι δεν ψαχνει να κανει καινουργια πραγματα, δεν παιζει με παιχνιδια, δεν ενδιαφερεται να δοκιμασει καινουργιες γευσεις, αλλα με εμενα η σχεση της ειναι αψογη την πειραζω καθομαστε μαζι, την ταιζω στο στομα σπορακια(μονο μικρα απο λιοσπορους ουτε να τους βλεπει δεν θελει). Γενικα την βλεπω να μην εχει ορεξη σαν τους αλλους παπαγαλους που διαβαζω εδω στο φορουμ, απο θεμα αρωστιας παντος δεν ειναι καθως ουτε κατσουφιαζει ουτε περιεργα υπολειματα βρησκω στο κλου ουτε τπτ, ααα και το καλοκαιρι συγκατοικουσε με ενα μπατζι, σε ανοιχτο κλουβι... Εκεινο ολη την μερα επαιζε... φοναζε, οταν τα βαζαμε στο τραπεζι εκεινο ερχοταν να φαει απο το φαγητο μας ενω εκεινη δεν δραστηριοποιουνταν,... Περιμενε μεχρι να την παρουμε στο χερι η αν την αφηναμε εκει χωρις να την εχουμε στο χερι πεταγε και πηγαινε πισω στο κλουβι της... Παιδια ολη αυτη η συμπεριφορα με προβληματιζει... λετε να ειναι απλα ετσι ο χαρακτηρασ της;λετε να θελει ταιρι; Τι να της κανω για να γιναι δραστυρια, να ειναι παπαγαλος με ορεξουλες... Εχεται καμια ιδεα;

ειμαι ανοικτος στις ιδεες σας για να την κανω πιο ζωηρη...
 
ο κάθε παπαγάλος έχει τη δικιά του προσωπικότητα, δε μπορείς να πεις οτι αφού το χ είδος παπαγάλου ξέρω γω αρέσκεται στο να παίζει αυτο το παιχνίδι πρέπει να αρέσει και στο δικό μου, είναι σαν να λες : Στη Μαρία αρέσουν οι κούκλες, στον Κωστάκη γιατι όχι;
ψάξε να βρεις κάτι που να την τρελαίνει, να θέλει τρελά να παίζει, ας πουμε πολλα πουλιά τρελαίνονται για χαρτί. Πάντως κοίτα το για αρρώστιες γιατι τπτ δεν αποκλείεται...
 
ειναι ετσι εδω και 4 μηνες... Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα... Καμια αλλη ιδεα;δεν παιζει,... Και χαρτι να της βαλω(που εχω βαλει)δεν ασχολειτε μαζι του μονο το πτερωμα της κοιταει και αν τρωει δεν... Ξερω ειναι σαν να βαριεται να παιξει...



βασιαννα ευχαριστω για τις συμβουλες σου, το εχω ψαξει με της αρωστιες αλλα τπτ... Ειναι το οτι τπτ δεν την ενδιαφερει... Και χαρτι της εχω δωσει αλλα δεν την νοιαζει... Ουτε που του εδωσε σημασια το κοιταξε αλλα ειναι αυτο που λεω... Βαριεται, δεν παιζει με τπτ... Μηπως ενας συντροφος θα την εκανε καλα;η μηπως θα βαριεται να του δινει σημασια και αυτου... Καμια αλλη ιδεα για να της τραβηξω την προσοχη;
 
ισως ομως θελει ενα συντροφο... Το οτι παιζετε μαζι δε σημαινει οτι τρελαινετε κιολας... Ενταξει... Μπορει να της αρεσει, αλλα μεχρι εκει... Θελει να δραστηριοποιητε με αλλα μελη του ειδουσ της... Εσυ αν ζουσες με ενα παπαγαλο η ενα σκυλο ΜΟΝΟ, θα σου αρεσε; Οχι βεβαια!
 
ωραια τοτε θα προσπαθησω να της παρω ταιρι, αλλα να ρωτησω κατι, τα κοκατιλ δεν ζευγαρωνουν σε αυτη την ηλικια η δεν ειναι καλο; Γιατι αν της παρω ταιρι το ζευγαρωμα θα ειναι μεσα στα σχεδια...
 
Συμφωνω με οσα σου ειπαν ηδη. Δεν ειναι ολα τα πουλια παιχνιδιαρικα ολη την ημερα. Αυτο το κλουβι βεβαια που φαινεται και στο αβαταρ σου ειναι περιορισμενων δυνατοτητων και ακαταλληλο μεγεθος γι αυτο το πουλι. Ισως σε ενα μεγαλυτερο κλουβι με ενα ακομη πουλι να ηταν πιο δραστηρια. Βεβαια μην σκεφτεις ακομη την αναπαραγωγη κατα τη γνωμη μου. Ειναι λιγο μικρη.
 
οχι ρ εσυ το κλουβι το αλλαξα, αυτο ηταν για τις πρωτες μερεσ που γυρισαμε απο τις διακοπες... Τωρα εχει πιο μεγαλο κλουβι... Με παιχνιδια, αλλα πως θα σταματησω τις αναπαγωγικες τασεισ; αμα ξεκινησουν...
 
οχι ρ εσυ το κλουβι το αλλαξα, αυτο ηταν για τις πρωτες μερεσ που γυρισαμε απο τις διακοπες... Τωρα εχει πιο μεγαλο κλουβι... Με παιχνιδια, αλλα πως θα σταματησω τις αναπαγωγικες τασεισ; αμα ξεκινησουν...

Αν καθυστερησεις λιγο ακομη να παρεις αρσενικο θα ειναι καλυτερα κατα τη γνωμη μου. Τι πουλι θα παρεις, μωρο εξημερωμενο η καποιο μεγαλωμενο απο τους φυσικους του γονεις; Εκτος κι αν θελεις να τα κρατας σε ξεχωριστα κλουβια που και παλι μπορει να μπουν σε αναπαραγωγικη διαδικασια.
 
μαλλον μεγαλομενο απο τους γονεις του... Οπως και αυτο που εχω τωρα, αλλο μικρο για να μαθει... Αν παλι δεν βρω θα παρω μεγαλο και ο θεος βοηθος θα το εκπαιδευσω...
 
aaaaa... Οκ τοτε θα τα κανω ζευγαρακι χωρις φωλια... (ξερει κανεις κανα κοκατιλ μικρο... Που να πωλειτε, η εχει κανενασ... Θα ψαξω αλλα αν εχει καποιος η ξερει καποιο μαγαζι ας πει...)
 
Back
Top