Φροντίδα Με συνήθισαν κάπως τα cockatiel μου αλλά από δω και πέρα τι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mirto_00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mirto_00

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
29
Πόλη
Άνω Γλυφάδα
Γεια σας!

Λοιπον.. Πριν περιπου 2 εβδομαδες αγορασα 2 κοκατιλ 6 μηνων τα οποια δεν ειναι εξημερωμενα.
Τοις πρωτες μερες με φοβουντουσαν τρομερα και τα δυο και καθοντουσαν σε μια γωνια χωρις να κουνιουνται καθολου.. Μερα με την μερα αρχισαν να τρωνε να πινουν και να παιζουν. Τοις πρωτες 3 μερες το αρσενικο αρχισε να σφηριζει και να τραγουδαει ενω το θυληκο ηταν ακομα επιφηλακτηκο. Τωρα και τα δυο τραγουδουν πινουν παιζουν και οταν πηγαινω να τους αλλαξω τροφη νερο η τον πατο δεν αποτραβιουνται μακρια πια.. και τελος παντων ενοω οτι πια καταλαβαν οτι δεν θα τα πειραξω... Το προβλημα μου ειναι.. και τωρα τι; 🙄
τους εκοψα τα φτερα με σκοπο να τα βγαζω εξω για να κανουν μπανιο και να ξεμουδιαζουν.. (αλλα δεν τα εβγαλα ακομα) μηπως ειναι πολυ νωρις ακομα;

αα επισης τοις 2 τελευταιες μερες αδιαζουν και τα 4 μπολακια με φαγητο ειναι καλο αυτο;


συγνωμη για το πολυ μπλα μπλα
 
Μυρτώ, το επόμενο βήμα που κάνουμε όταν έχουμε εξημερώσει ένα πουλάκι είναι να το ακουμπήσουμε και να το χαϊδέψουμε. Αν το πουλάκι δεν φοβηθεί, κάτσει να το χαϊδέψουμε ή και ακόμα ανέβει στο χέρι μας μπορούμε να το βγάλουμε κι εκτός κλουβιού, με την προϋπόθεση ότι ο χώρος θα είναι κατάλληλος και δεν θα υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστεί ή να φάει κάποια ακατάλληλη τροφή (προσοχή και στα φυτά ακόμα, όπως και στα ροφήματα).

Δες κι ένα σχετικό άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-ελεύθερα-στο-σπίτι.2057/


Όσο για την τροφή που καταναλώνουν... Προφανώς επειδή τώρα έχουν εξοικειωθεί με το περιβάλλον, τους θορύβους του σπιτιού και δεν είναι σε εγρήγορση νιώθουν άνετα και καταναλώνουν περισσότερη τροφή απ' ότι στις αρχές. Αν βλέπεις ότι η κατανάλωση τροφής είναι σε λογικά πλαίσια, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 
ευχαριστω αναστασια! 🙂 να σε ρωτησω δυο πραγματα ακομα

#1. Πως μπορω να τα κανω μπανακι χωρις να τα πιασω. τους ειχα βαλει ενα μπολ αλλα ουτε που το κοιταξαν..

#2. Δεν εχω δοκιμασει να βαλω το χερι μου στο κλουβι τους εκτος για να αλλαξω τροφη και νερο.. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω σιγα σιγα για να το συνηθησουν..😎
 
μην εριμενεις να καταφερεις πολλα παντως με δυο κοκατιλ ανεξημερωτα...2 κιολας... Αν ηταν ενα ολα γινονται αλλα 2 δυσκολα
 
#1. Πως μπορω να τα κανω μπανακι χωρις να τα πιασω. τους ειχα βαλει ενα μπολ αλλα ουτε που το κοιταξαν..
μπορεις με ενα ψεκαστηρι να τα ψεκαζεις απο μακρια.
 
πως μπορω να τα κανω μπανακι χωρις να τα πιασω. τους ειχα βαλει ενα μπολ αλλα ουτε που το κοιταξαν..

Μπορείς με ένα ψεκαστήρι να τα κάνεις μπάνιο, όπως είπε κι ο Φραγκίσκος. Θα το ρυθμίσεις έτσι ώστε το νερό να πέφτει πάνω τους σαν νέφος.

Δεν εχω δοκιμασει να βαλω το χερι μου στο κλουβι τους εκτος για να αλλαξω τροφη και νερο.. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω σιγα σιγα για να το συνηθησουν..😎

Ναι... Μπορείς να βάλεις το χέρι σου μέσα και να τους προσφέρεις μια λιχουδιά. Αρχικά πλησίασέ τα εσύ (με το χέρι σου) και δες αν φοβηθούν κι αν την πάρουν. Μετά μπορείς να βάζεις το χέρι σου πιο μακριά τους, ώστε να τους δώσεις το έναυσμα να σε πλησιάσουν. Έτσι θα συνηθίσουν το χέρι σου και δεν θα το βλέπουν σαν απειλή στον χώρο τους.

Αν δεν φοβηθούν μπορείς να προσπαθήσεις να τα ακουμπήσεις, για αρχή, για να δεις την αντίδρασή τους, αν θα σε δαγκώσουν κλπ. Αν δεν φοβηθούν προσπάθησε να τα χαϊδέψεις με αργές κινήσεις. Αν φοβηθούν και πάνε να σε δαγκώσουν καλύτερα να σταματήσεις. Μπορείς να συνεχίσεις να τους δίνεις τροφές με το χέρι σου και ξαναπροσπαθείς να τα χαϊδέψεις.

Καλή επιτυχία.
 
Back
Top