Αναπαραγωγή Με τι ειναι σωστο να ζευγαρωσει ενα Lutino (cockatiel με καραφλιτσα)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης k0uLiS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

k0uLiS

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
134
Πόλη
Στουτγάρδη
Καλησπερα παιδια, σκεφτομαι μετα τις γιορτες να παρω παρεουλα στο θυληκο Lutino cockatiel που εχω (10 μηνων). Δεν εχω σκοπο να τα ζευγαρωσω αλλα σε περιπτωση που αυτα εχουν αλλα σχεδια θελω να ειμαι προσεκτικος και σωστος... Εγω προσωπικα θελω White face διοτι μου αρεσουν αλλα δεν ξερω ως προς τις μεταλλαξεις τι θα προξενησει δηλαδη στους απογονους (εαν κανουν) και γιαυτο χρειαζομαι τις γνωσεις σας.. Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας..

Εδω ειναι η κυρια με τα κιτρινα 😛

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Εαν θες να βγαλει lutino καλο ειναι να παρεις pied!
 
Ενα cinammon καλο θα ηταν και με ποικιλες μεταλλαξεις στους απογωνους
 
Εαν θες να βγαλει lutino καλο ειναι να παρεις pied!
Ενα cinammon καλο θα ηταν και με ποικιλες μεταλλαξεις στους απογωνους

Ο Κυριακος που ανοιξε το θεμα δεν ρωταει με τι θα σας αρεσε ωστε ο καθενας να γραψει εδω τι του αρεσει. Ρωταει με τι ειναι σωστο. Αν ξερουμε τι ειναι σωστο και μπορουμε να το τεκτμηριωσουμε τοτε απανταμε, διαφορετικα δεν χρειαζεται να μπερδευουμε τον κοσμο.
 
Καλο θα ήταν ένα Lutino να μην ζευγαρώνεις με άλλο ένα Lutino χωρίς λόγο. Πολλά Lutino έχουν καραφλίτσα. Αλλα πιο μεγάλη αλλα πιο μικρή. Και πιστεύω δεν είναι επιθυμητό το αποτέλεσμα να σου βγούν Lutino με ακόμα μεγαλύτερη καράφλα και ίσος κι πιο αδύναμα η μικρότερα.

Αν δεν σε νοιάζει αποτέλεσμα ζευγαρώματος μπορείς να πάρεις οποιο δήποτε χρώμα αρκεί να μην είναι Lutino η Albino (Albino είναι White Face Lutino).

Αν θέλεις να βγάλεις ποικιλία χρωμάτων πρέπει να κανεις μια ερευνα στη γενετική των Cockatiels και να διαβάζεις πως μεταδίνονται διαφορες χρωματικές μεταλλάξεις από γενιά σε γενιά.

Εαν θες να βγαλει lutino καλο ειναι να παρεις pied!
Από Pied δεν βγάζεις Lutino αν το Pied δεν είναι φορείς Lutino. Από ζευγάρωμα 2 Pied παίρνεις πιο Pied πουλια και σε κάποιες περιπτώσεις Clear Pied. (ολοκιτρινα η ολόλευκα σαν Lutino η Albino αλλα με μαυρα ματια)
Ενα cinammon καλο θα ηταν και με ποικιλες μεταλλαξεις στους απογωνους
Από Αρσενικό Cinnamon σίγουρα θα μπορείς να πάρεις Cinnamon θηλυκά... Μπορείς να πάρεις White Face Cinnamon. Είναι πανέμορφη μετάλλαξη.
 
Από Pied δεν βγάζεις Lutino αν το Pied δεν είναι φορείς Lutino. Από ζευγάρωμα 2 Pied παίρνεις πιο Pied πουλια και σε κάποιες περιπτώσεις Clear Pied. (ολοκιτρινα η ολόλευκα σαν Lutino η Albino αλλα με μαυρα ματια)
Εγω δεν μιλαω για 2 Pied εγω λεω Pied με φορεις lutino και εαν ζεγαρωσει ενα Lutino με ενα Pied σιγουρα θα βγαλει Lutino.
 
Παιδια δεν εχω σκοπο το ζευγαρωμα αλλα την παρεα.. Η ερωτηση μου ειναι σε περιπτωση που αυτα ζευγαρωσουν οσο και να μην το θελω με τι θα ηταν σωστο να γινει αυτο. Δεν εχω προτιμηση το τι θα βγει (εαν βγει)..Απλα σκεφτομαι το καλυτερo γιαυτα.. Παντως ευχαριστω για την ενημερωση :)
 
Back
Top